KUŞLARIN DIŞKISINI YEMESİ ve ALINACAK ÖNLEMLER

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Muhabbet kuşunuzun dışkısını yemesini engellemek için yapılacak en doğru şey tabanında tel ızgara olan kafesler kullanmaktır. Kuşunuzun dışkısı tel ızgaranın altındaki bölmeye düşeceği için kuşunuzun dışkısını yemesini büyük ölçüde engellemiş olursunuz.

Dışkı yeme davranışı genelde vitamin, mineral eksikliği ve kötü beslenme kaynaklıdır. Kuşunuzun bakım koşullarını tekrar gözden geçirmeniz gerekir
Yavru kuşlar özellikle yuvadan indikten sonra kendi dışkısını ve ebeveynlerinin dışkısını yer burada korkulacak bir durum söz konusu değildir. Çünkü yavrular daha yem kırmayı öğrenemedikleri için dışkıda sindirilmemiş olan besinlerle beslenirler. Peki yavrular neden hasta olmaz. Yavrular aynen insanlarda olduğu gibi doğal bir bağışıklıkla dünyaya gelirler. Yavrular için Dışkı yemenin risk haline geldiği evre tamamen anneden bağımsız olduğu evredir. Yani kısacası yavrunun yumurtadan çıktığı günden itibaren 50-60 gün sonrasında dışkı yemek artık yavrular içinde risk oluşturur.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    Şahin Bey; Paylaşım için Teşekürler..

bilaldeg

Takipçi Üyemiz
Web sitesi
www.fotokritik.com
Adı
bilal
Soyadı
değirmenci
Teşekkürler Şahin Bey, ızzgara güzel bir yöntem ama bazen ızgaraya rağmen, ızgaraya yapışan dışkıları yemeye çalışan kuşlar da olabiliyor..

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Alınabilecek en iyi yöntem ızgara yöntemi. Yeni bir salma aldım. hem alt tavası sürgü şeklinde hemde tel ızgarası. Bu sayede çok rahat temizlenebiliyor

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
ben ilk kafesleri yaptığımda alt ızgara yapmamıştım daha sonra kuşlarımın bazılarının tabana serdiğim kağıtları ve pislikleri yediğini görünce altlarına plastikten güvercin altlığı yaptım plastik altlığında kalınlığı fazla olduğu için kuşların pısliği tam aşağıya düşmüyordu bir kısımda dağ gibi birikiyordu hiç üşenmedim 500 kafesimin altlarına tel ızgara yaptırmıştım sırf kuşlarımın sağlığı ve hijyen olayını yakaladığım için memnunum birhaylide param param gitmişti ama kuşlarımızın alt ızgara olması çok önemli arkadaşlar üretimin olmazsa olmazlarından biri

kuşcuusta07

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.kuscuusta07.tr.gg
Adı
Yavuz
Soyadı
usta
Arkadaşlar Dışkı yemenin 1.ci ve en önemli nedeni K VİTAMİNİ eksikliğidir.K vitamini eksikliği olmayan kuşlarda yavru yada ebeveyn olsun dışkı yemezler.
K vitamini AVİT K olarak satılan yada ayrı K olarak varmı bilmiyorum her ay başı 3 gün mama yada sularına verebilirsiniz.
Ayrıca Tere,roka,karalahana,ıspanak,pazı,maydonoz ve benzer türde Yeşillikleri Haftada en az 3 kez mamalarına iyi yıkayıp ince olarak kıymanız halinde K vitamin eksikliği,Dolayısı ile Dışkı yeme olayı ile karşılaşmayacaksınız.
Alt Izgaranın En çok faydası Hijyen sağlamasıdır.Yoksa dışkı yemek isterse tellerin üzerine yapışan yada gagalarının uzandığı yerdekileri yemeye devam edeceklerdir.
Saygılar.

kotkafa

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Günay
Soyadı
Dönmez
avit-K aslında A vitamini de barındırır, ama Yavuz abinin dediği doğru, bu vitamin kokteyli 80% K vitamini içermekte (100 gramda, 800 miligram K vitamini) ve bir çok hastalık, korunma ve tadavilerde kullanılıyor. Fiyatı, 4 lira civarında...bence her kuş üreticisin ecza dolabında eksik etmemesi gereken bir vitamin.

bilaldeg

Takipçi Üyemiz
Web sitesi
www.fotokritik.com
Adı
bilal
Soyadı
değirmenci
Yavuz Usta' Alıntı:
Arkadaşlar Dışkı yemenin 1.ci ve en önemli nedeni K VİTAMİNİ eksikliğidir.K vitamini eksikliği olmayan kuşlarda yavru yada ebeveyn olsun dışkı yemezler.
K vitamini AVİT K olarak satılan yada ayrı K olarak varmı bilmiyorum her ay başı 3 gün mama yada sularına verebilirsiniz.
Ayrıca Tere,roka,karalahana,ıspanak,pazı,maydonoz ve benzer türde Yeşillikleri Haftada en az 3 kez mamalarına iyi yıkayıp ince olarak kıymanız halinde K vitamin eksikliği,Dolayısı ile Dışkı yeme olayı ile karşılaşmayacaksınız.
Alt Izgaranın En çok faydası Hijyen sağlamasıdır.Yoksa dışkı yemek isterse tellerin üzerine yapışan yada gagalarının uzandığı yerdekileri yemeye devam edeceklerdir.
Saygılar.

Günay Dönmez' Alıntı:
avit-K aslında A vitamini de barındırır, ama Yavuz abinin dediği doğru, bu vitamin kokteyli 80% K vitamini içermekte (100 gramda, 800 miligram K vitamini) ve bir çok hastalık, korunma ve tadavilerde kullanılıyor. Fiyatı, 4 lira civarında...bence her kuş üreticisin ecza dolabında eksik etmemesi gereken bir vitamin.

bilgilendirme için teşekkürler.

keta

Uzman Üyemiz
Adı
NURETTİN
Soyadı
KIR
paylaşım için teşekkürler.bende çifthane alıcaktım ızgaralı olmasını istiycem.bu arada 80*40*35 çifthaneye 45 lira dediler normalmi?

engin

Uzman Üyemiz
Adı
Engin
Soyadı
DUMAN
Nurettin KIR' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler.bende çifthane alıcaktım ızgaralı olmasını istiycem.bu arada 80*40*35 çifthaneye 45 lira dediler normalmi?
normal..