Mamalara kattığımız yumurtanın kontrolü

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Yumurtanın bayat ya da taze olduğunu anlamak için şunlara dikkat edin:

Bir miktar suyun içine bir miktar tuz atın.

Yumurtayı bu suyun içine koyduğunuz zaman yumurta dibe inerse bu yumurta taze
ortada kalırsa 4-5 günlük
suyun üstüne çıkarsa bayat demektir.

Yumurtanın üst kısmını elinizle kapatarak ışığa tutun.
Yumurta taze ise saydam görünür.
Yumurtanın dip tarafında bie boşluk varsa, bayat demektir.

Taze yumurtanın sarısı şişmandır.
Tabağa kırdığınız zaman sarısı dağılmaz ve beyazı sıkı değil
elastiki olması lazımdır.

Yumurta buzdolabında 1 haftadan fazla bekletilmemelidir.

bu konu kuşların mamaları bazen iştahla bazende iştahsız yemeleri konusunda şüphelerimden dolayı aktardım

enginersin

Uzman Üyemiz
Adı
engin
Soyadı
ersin
sadece kuşlar için değil kendimizede çocuklarımızada yedirmemek lazım ben günlük bıldırcın yumurtası kullanıyorum mamalarına :d

Coşkun Ödemir

Uzman Üyemiz
Bigiler için sağolun. peki mamaya katarken komple sarıyla beyazımı veriyorsunuz. Yoksa kabugunuda koyuyormusunuz. yada bu tercih meselesi mi?

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
sarı beyaz verilebilir. Ancak kabuğu kullanmıyor ve önermiyorum. Çok dezavantajı var. yararı ise sadece kalsiyum. Kalsiyumu farklı şekillerde veriyoruz zaten.

Coşkun Ödemir

Uzman Üyemiz
Mehmet Kıdır' Alıntı:
sarı beyaz verilebilir. Ancak kabuğu kullanmıyor ve önermiyorum. Çok dezavantajı var. yararı ise sadece kalsiyum. Kalsiyumu farklı şekillerde veriyoruz zaten.
Çok Sağolun. Bende öyle yaparım. Peki yine aynı forumda yumurtanın kokusunu almamaları için baharatlarla karıştırıp kokuyu azaltıgını söyleyen bir abimiz vardı. Böyle oldugu için sade mi veriyorsunuz yoksa mamaya mı karıştırıyorsunuz. yani bu 2 tarz verme yönteminin bvir zararı var mı sadece yanı sırf sarı beyazı karıştırıp vermek ile aynı şeyi mayaya karıştırıp kokusunu alarak vermenin.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Coşkun Özdemir' Alıntı:
Mehmet Kıdır' Alıntı:
Çok Sağolun. Bende öyle yaparım. Peki yine aynı forumda yumurtanın kokusunu almamaları için baharatlarla karıştırıp kokuyu azaltıgını söyleyen bir abimiz vardı. Böyle oldugu için sade mi veriyorsunuz yoksa mamaya mı karıştırıyorsunuz. yani bu 2 tarz verme yönteminin bvir zararı var mı sadece yanı sırf sarı beyazı karıştırıp vermek ile aynı şeyi mayaya karıştırıp kokusunu alarak vermenin.
yanlış anlaşılma olmuş. yumurtanın değil, yumurta kabuğunun konusunu almaması için kekik veya tarçınla kapatabilirsiniz dedim. yumurta kokusunun zararı yok. Pişmiş çünki.