Muhabbet kuşlarında Uyku hali

Aytekin ÇOKOY

Yeni Üyemiz
Adı
Aytekin
Soyadı
ÇOKOY
Öncelikle herkese merhabalar demek istiyorum. Aranıza yeni katıldım ve forumdan öğreneceğim birçok şey var, tüm forumdaşlarımın bilgilerinde faydalanmak ve hoş muhabbetlerle aranızda olmak istiyorum bu bana mutluluk verecektir.

Bundan yıllar önce 10 adet civarında muhabbet kuşlarım vardı ve defalarca yavrularını aldım ve büyüttüm. Ancak zaman geçtikçe insan bildiklerini unutuyor hali ile şu anda ufak bir balık üretimhanem var. Ancak yıllar sonra muhabbet kuşuna olan ilgim yine alevlenmeye başladı yavaş yavaş ve bundan bir hafta önce bir çift muhabbet kuşu aldım. Kuşlar eş olarak satılmaktaydı kuşçu dükkanında ancak eski bilgilerime dayanarak kuşların çok genç olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Birbirlerine karşı ilgileri var. Öpüşme hareketlerinde bulunuyorlar, gagalarıyla boyun altlarını, kafa üstlerine dokunma hareketlerini yapıyorlar ancak beni düşündüren bir durum var kuşlar pek hareketli değiller, genelde uykudalar bunun sebebi ne olabilir? Acaba daha yeni gelmeleri buna sebep olabilir mi? Yada kuşlar balık üretim hanemde duruyorlar ve hali ile fazla olmasa da biraz sıcak ve az da olsa nemli bir ortam bu sebep olabilir mi? Fikir ve önerilerinizi sabırsızlıkla bekleyeceğim. Şimdiden teşekkürler. Saygılarımla.

Kuşlarımın bir resmini de eklemek istiyorum. Cinsiyetleri hakkında bir bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Bana göre Sarı olan dişi, Mavi erkek ancak emin değilim.

BISMARCK

Uzman Üyemiz
Adı
EKREM AYKUT
Soyadı
BAL
Mavi kuşun ceresi tam görünmüyor.Çok küçük bir kısmından anlaabildiğim bana da mavi olan kuş dişi gibi geldi.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Aytekin Bey Aramıza HoşGeldiniz..
Kuşlarınız çok Sağlıklı görünüyorlar, Genç ve ortamda yeni oldukları için fazla hareket etmeyişleri Normal dir..
  Muhtenelen Sarı Kuşunuz (Çekinik Parçalı Cere rengi Mor/Pembe) Erkek..
Cinsiyetleri zaman içinde Netleşecek tir.. Ama Çok Sevimli ve Sağlıklı Görünüyorlar, Boy Boy Yavruları Olur İnşAllah..

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Her iki kuşunuzunda ceresi net çekilmemiş.Ceresini iki burun deliğide yakından çekerek tekrar koyunuz.Şu  yandan görünüşe göre her iki kuşunuzda erkek gibi gözüküyor...

Aytekin ÇOKOY

Yeni Üyemiz
Adı
Aytekin
Soyadı
ÇOKOY
yılmaz Kurşun' Alıntı:
  Aytekin Bey Aramıza HoşGeldiniz..
Kuşlarınız çok Sağlıklı görünüyorlar, Genç ve ortamda yeni oldukları için fazla hareket etmeyişleri Normal dir..
  Muhtenelen Sarı Kuşunuz (Çekinik Parçalı Cere rengi Mor/Pembe) Erkek..
Cinsiyetleri zaman içinde Netleşecek tir.. Ama Çok Sevimli ve Sağlıklı Görünüyorlar, Boy Boy Yavruları Olur İnşAllah..
Arkadaşlar bu güzel dilekleriniz için hepinize tek tek teşekkür ederim. Yılmaz bey, bu durgunlukların sebebi olarak bende yeni gelmelerine bağlıyorum. Yeni kuşlar aldım ve onları da bir salmaya koydum. Yukarıda resimde gördüğünüz kuşlar yenilerini getirince baya bir hareketlendiler hatta ve hatta yuva ile yakından ilgilenmeye başladılar girip çıkıyorlar ve birbirlerine baya yakın bir görüntüleri var. Ancak Ramazan ve Yahya beyin yazdıkları beni biraz endişelendirdi açıkçası. Eğer dediğniz gibi ikiside erke ise, birbirlerine yakınlık göstermeleri olasılığı varmı? Eğer varsa cinsiyetkerini kesin olarak nasıl anlayabilirim? Değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşkkür ederim. Yeni aldığım kuşların resimlerini de paylaşmak istiyorum.

gurhun_ayaz

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.facebook.com
Adı
Gürhun
Soyadı
Ayaz
Maşallah. Kuşların sağlıklı, erkek veya dişi farketmez sağlıklı olmaları güzel. Zaten yavrular ve daha eşe atmana çok var. Sakin ve durgun olmaları yeni gelmelerinden kaynaklanır. Bu arada odanın nemli olduğunu yazmışın. Mantara elverişli bir ortam yaratmamak için hijyene önem ver. Biliyorsundur belki mantarlar nemli ortamları sever.

Yaşar yılmaz

Uzman Üyemiz
Adı
Yaşar
Soyadı
Yılmaz
aytekin kuşlarının maşallahı var kuşlar biraz genç oldukları için birbirlrini besler ve oynarlar bizde onları eş oldu zannedebiliriz önlerinde bir hayli zamanları var üretime yavru ve genç kuşlardan başladığınız için doğru yoldasınız güzel bir büyük salmaya atarsanız dahada güzel geliştiklerini göreceksin sağlıklı üretimler diliyorum

Aytekin ÇOKOY

Yeni Üyemiz
Adı
Aytekin
Soyadı
ÇOKOY
Gürhun ve Yaşar bey bilgilendirme için çok teşekkür ederim salmam 100 cm uzunluğunda, 60 cm yüksekliğinde ve 55 cm derinliğe sahip ben bunu 200 cm uzunluğa getirbilirim. Besleme konusunda önerilerde bulunabilirmisiniz. Örn. verdiğimiz  normal yemlerin dışında meyve, sebze gibi neler verbilirim?

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Aytekin Bey ilk resimdeki Kuşlarınızı son resimlerde göremedim ?
  Sistemi kurup, Koloniyi arttırıyorsun, Harika..

Yerinizde olsam; 3-5 tane Kuş daha edinip salmaya atardım, Salmada beslemek kolaydır.. Zaman içinde Cinsiyetleri netleşecek ve eş seçmeye başlayacaklar dır.. Eş seçenleri, ayrı bir kafese alırdım (Muhtemelen kendi rengindeki kuşlardan kendilerine eş seçecekler)..
Bence eş seçme oldukça önemli, Ayrıca 5 dişi ve 5 erkek Kuştan 5 takım olmaz, eğer siz emrivaki yapmazsanız.. Eşsiz kalanlar için ya yeni eş arayışı yada satarak elden çıkarabilirsiniz..
    Bir süre Aspur ağırlıklı yem karışımı sunmanızı öneririm, Haftada bir Yumurta maması da verirdim, Zira Yetişkin olduklarında Alışmadığı bir tada alıştırmak kolay olmuyor..
  Marul-Kıvırcık, Ispanak, salatalık gibi sebzeler.. 
  Elma, Armut, Dut, İncir gibi bir çok meyvayı yiyebiliyorlar, Beslenmede çeşitlilik önemli dir, Yerinizde olsam bunları yapardım; Usta ve Arkadaşlarımızdan da öneriler Gelecek tir.. Hayırlı Olsun diliyorum..

gurhun_ayaz

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.facebook.com
Adı
Gürhun
Soyadı
Ayaz
Aytekin ÇOKOY' Alıntı:
Gürhun ve Yaşar bey bilgilendirme için çok teşekkür ederim salmam 100 cm uzunluğunda, 60 cm yüksekliğinde ve 55 cm derinliğe sahip ben bunu 200 cm uzunluğa getirbilirim. Besleme konusunda önerilerde bulunabilirmisiniz. Örn. verdiğimiz  normal yemlerin dışında meyve, sebze gibi neler verbilirim?
Siteyi araştır hepsi var. Araştırdıktan sonra anlamadığın yerler olursa sorarsın cevaplarız.

irem

Yeni Üyemiz
Adı
irem
Soyadı
nur
merabalar siteye daha yeni üye oldum henüz nasıl kullanacağımı pek bilemiyorum o yüzden merak ettiğim bi soruyu buraya yazmak istedim. muhabbet kuşum sağ ayağını incitmiş galiba üzerine fazla basamıyor dengede kalamıyor ne yapmalıyım sizce. beni bilgilendirirseniz sevinirim