MUHABBET KUŞLARINI KIZIŞTIRMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Çiftleşme ve üreme belirtileri göstermeyen kuşları daha istekli hale getirmek için çeşitli yöntemler denemek mümkündür. Uygulanabilecek yöntemler bazı çiftlerde işe yarayabilir, bazılarında işe yaramaz. Örneğin yem karışımına nijer gibi kızıştırıcı tohumlar ekleyebilirsiniz.

Çiftlerinize çok az miktarda bal verebilirsiniz. Salmalarda dinlendirme yoluna gidebilirsiniz. Salmalara dişili erkekli ayırabilirsiniz veya dişi ve erkekleri aynı salmada dinlendirebilirsiniz. Üreticiler her iki durumda da başarı elde ettiklerini belirtmektedirler. Ben dişileri ve erkekleri ayrı ayrı salmalara koyuyorum. Bu sayede gayet  başarılı verim elde ettim. Kuşların anlaştıkları halde çiftleşmemesinin sebebi %90 sahibinin onlara uyguladığı bakım ile ilgilidir. Bakım koşullarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekir.
kötü bakım koşulları : Bulundukları ortamın temiz olmaması, Kaliteli ve taze yem kullanılmaması, Kuşlara yeterince uyku vakti tanınmaması        ( muhabbet kuşları günde 10-12 saat uyurlar bunu da daha çok gece gerçekleştirirler. Bulunduğu ortamın  gece sessiz olması ve onları rahatsız edici ışık miktarının  bulunmaması gerekmektedir. Aksi taktirde strese girerler), Muhabbet kuşları sevecen ilgiden hoşlanırlar. İlgisiz davranıyorsanız. Nasıl biz insanlar duygusal olarak ilgisizliği hissediyorsak o varlıklarında bir kalbi olduğunu unutmamamız gerekmektedir.

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
şahin bey sizi tebrik ediyorum sanki kuşlarınızdan değilde evlatlarınızdan bahsetmişsiniz helal olsun bu işte başarı için ilk üç şartı şöyle sıralıyabiliriz sevgi,sevgi,sevgi 

bilaldeg

Takipçi Üyemiz
Web sitesi
www.fotokritik.com
Adı
bilal
Soyadı
değirmenci
Bilgiler için teşekkürler Şahin Bey. Bahsettiğiniz gibi suni yollarla kızıştırıp üremeye zorlamak yerine koşulları en iyi şekilde hazırlayıp kendisinin üremeye yönelmesini sağlamak en doğal ve sağlıklı yol olsa gerek.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Güzel konu, Güzel Paylaşım..

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Kuşlarında sevgisi bende başkadır Çetin bey. İyi bir baba olmak için evlatlarını sevmek lazım. İşinde başarılı olmak için mesleğini sevmek lazım. Hayvanların doğasını anlamak içinde öncelikle onları sevmek lazım

mtongur

Takipçi Üyemiz
Adı
Mümin
Soyadı
TONGUR
Pyalaşım için teşekkürler. Ben keçiboynuzu pekmezi kullanıyorum. Çok ta faydasını gördüm. Herkese de tavsiye ediyorum. Mamalarına katmanız yeterli.

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
kanaryalara kafeslere takılan ufak ballıklar var onlarla verebilirsin pet shoplarda bulabilirsin

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
bu konularda bende muzdaripim arkadaşlar bu aralar yenibir olay peşindeyim ne olduğunu ve ismini şimdilik size açıklamak istemiyorum bugün aldım yarın 3-4 takım kuşumda deneyeceğim kuşlarımda yan etki yaparmı yapmazmı deneyerek göreceğim 10 gün içinde kuşlar kendini gösterecek şuan ne olduğunu size söylemiyorum çünkü kuşlarınız zarar görebilir bu bir nevi üretimde kuşları hızlandırmak gibi birşey

kotkafa

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Günay
Soyadı
Dönmez
Yahya SAYIN' Alıntı:
mtongur' Alıntı:
Pyalaşım için teşekkürler. Ben keçiboynuzu pekmezi kullanıyorum. Çok ta faydasını gördüm. Herkese de tavsiye ediyorum. Mamalarına katmanız yeterli.
Yavuz abide(kuşcuusta) keçi boynuzunu degirmende çektirir ve mamalarına karıştırarak verir, sagolsun bizede hazırlayıp bittikçe birer poşet verir...
Bizde mamalara keçi boynuzu tozu karıştırırız...
Yahya, Yavuz abinin ziyaretine gidince sana bunu hatırlatırım, inşallah bana da bir poşet ayarlar...kendim için değil, kuşlara lazım abi  :D

Şahin bey, değerli paylaşımınız için teşekür ederim, size katılıyorum...kuşlara gerekli ilgi gösterilmesi şart. Dinlendirirken salmaları bende erkek-dişi diye ayırırım, bendeki sorun dişiler...sanki çok fazla kavga ediyor aralarında, bununla ilgili bir öneriniz varmıdır?

mtongur

Takipçi Üyemiz
Adı
Mümin
Soyadı
TONGUR
Yahya SAYIN' Alıntı:
mtongur' Alıntı:
Yavuz abide(kuşcuusta) keçi boynuzunu degirmende çektirir ve mamalarına karıştırarak verir, sagolsun bizede hazırlayıp bittikçe birer poşet verir...
Evet onu da mutlaka kullanıyorum. Teyzem sağolsun getiriyor poşetle. :)

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Günay Dönmez' Alıntı:
Yahya SAYIN' Alıntı:
mtongur' Alıntı:
Yahya, Yavuz abinin ziyaretine gidince sana bunu hatırlatırım, inşallah bana da bir poşet ayarlar...kendim için değil, kuşlara lazım abi  :D

Şahin bey, değerli paylaşımınız için teşekür ederim, size katılıyorum...kuşlara gerekli ilgi gösterilmesi şart. Dinlendirirken salmaları bende erkek-dişi diye ayırırım, bendeki sorun dişiler...sanki çok fazla kavga ediyor aralarında, bununla ilgili bir öneriniz varmıdır?
Tamam dostum, bir aksilik olmazsa  pazar günü ögleden sonra gidelim...