Muhabbet kuşlarının kanlı kavgaları

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
Zaman zaman gerek erişkin gerek yavru mubişlerimizin kavgalar sonucu kan içinde kaldıklarını, ayak, baş, göz yaralanmaları oluştuğunu görüyoruz.
Nedenlerini yalnızca maddeler halinde özetleyecek de olsak  bu tür olayların başına gelen arkadaşlar  bu tür olumsuzluklarla karşılaşmaları halinde sona erdirmeye veya bazı önlemler alabilir .

Özellikle aynı kafeste tek bir çift (erkek/dişi) dışında mubiş bakımı düşünenler için daha çok önem taşımaktadır.

Mubişler aşağıdaki nedenlerle çok agresif tavır takınarak kan akmasına yol açan mücadaleye girerler:

* İki erkeğin bir dişi için rekabeti,
* İki dişinin bir erkek çin rekabeti,
* İki dişinin bir yuva için rekabeti,
* Dişi ya da erkeğin kendi yumurtaları ya da yavrularını savunması,
* Zayıf ya da hasta olana karşı saldırılar (genelde sürülerde, salmalarda,kimi zaman kuluçkada),
* Aşırı stres altındaki kuşların ani öfke patlamaları sırasındaki saldırganlıkları,
* Bir kafes ortamı içindeki sınırlı koşullar (yem, su, tünek vb.) için mücadele,
* Kendi başına yem yiyebilecek duruma gelmesine rağmen anne babasından yem dilenen yavru kuşa saldırı.

bülentyıldız

Takipçi Üyemiz
Adı
Bülent
Soyadı
yıldız
son 10 günde 3 tane yavru kuşum  annesinin kuyruğunun dibinde ayrılmaması yuzunden dayak yiyip öldü:((( 

serdarrr

Takipçi Üyemiz
Adı
serdar
Soyadı
cancan
salmadaki kuşlarımdan birini bugün resimdeki gibi gördüm malesef benimkini öldürmüş biri ama hangisi bilemiyorum paylaşımiçin teşekkürler...

Refik Türk

Takipçi Üyemiz
Adı
Refik
Soyadı
Türk
Kümeslerinizde,Kafeslerinizde kanlı kavgalar olmaması için salçalık kırmızı biberi devamlı asılı bulundurun ,bir daha yavru öldürme ,ölümlü kavgalarla karşılaşmayacaksınız.....

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Tuhaf değil mi, Doğada en büyük fayda da, en büyük zarar da yine kendi türünden geliyor ?
  Bire bir kavgalarını da gördüm; bir kuşa birden çok kuşun saldırdığını da. Hak ediyordu belkide Salma da canını yakmadığı kuş kalmamıştı, İster "İlahi Adalet" deyin; ister "Toplumun Öcü". Bir gün işten eve geldiğimde yerdeki tüyleri fark ettim önce, kan damlaları ve bir köşede dövülmüş, bir gözü diğer Mubişler tarafından kör edilmiş kobalt mavisi dişi Mubişim..
  Dua ediyorum; Hiç bir MuhabbetKuşunun gözü kör edilmesin..
  Hiyararşik düzen affetmiyor..
  O, Milyarlık bir kuş olsaydı da affetmeyecekti..

gökay tatar

Uzman Üyemiz
Adı
gökay
Soyadı
TATAR
benimde bir çiftim de baba da sorun oldu allahtan işten geldiğimde yavru ölmemişti kafası kanat altı gagasını gözünün etrafını ıssırmış ama 2 gündür güzel bakımla tekrardan toparladı allaha şükür...

MEHMET KOÇ

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.cubbeliahmethoca.tv
Adı
MEHMET
Soyadı
KOÇ
Refik Türk' Alıntı:
Kümeslerinizde,Kafeslerinizde kanlı kavgalar olmaması için salçalık kırmızı biberi devamlı asılı bulundurun ,bir daha yavru öldürme ,ölümlü kavgalarla karşılaşmayacaksınız.....
biberin hangi özelliğinden dolayı oluyor abi.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Biberin bir çok yararı var bunu duymamıştım. Özellikle kırmızı dolmalık biber de, bir çok meyvayı geçen c vitamini deposu var. Ve en çok e vitamini içeren sebzelerden biridir. E vitamini cinsel içgüdüleri tetikler. Yumurtalıkların çalışmasını sağlar. sperm sayısını ve kalitesini artırır.

zeki ankara

Uzman Üyemiz
Adı
Zeki
Soyadı
Mülayim
* Kendi başına yem yiyebilecek duruma gelmesine rağmen anne babasından yem dilenen yavru kuşa saldırı.
benimde başıma 3 defa geldi ayrı ayrı çiftlerde oldu.yuvadan çıkardıkları yavrular onlardan yem istedikileri zaman öldürdüler.ben şimdi yuvadan çıkanı hemen yavruluk kafesine alıyorum.bu şekilde hiç ölümle karşılaşmadım.

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Refik Türk' Alıntı:
Ben genelde bu salçalık kırmızı biberi kuşlara asmak süreti ile haftada bir devamlı veririm. Refik abi bahsettiğiniz faydalı bilğiyi bilmiyordum, onuda ögrenmiş olduk, süper bir paylaşım teşekkürler abi...