Tüy Yolma..

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
Tüy Yolma

Muhabbet Kuşlarında Tüy yolma çeşitli sebeplerden dolayı görülebilen bir sorundur. Yetişkin bir MuhabbetKuşu bazen kendi Tüylerini, Yavrularının Tüylerini veya üstünlük kurabildiği diğer yetişkinlerin tüylerini yolabilir. İyi bir beslenme proğramı yeni tüy büyüme ve tüy kalitesi için yardımcı olabilir. Eksiksiz, tam bilimsel bir yaklaşım olası nedeni belirlemek için gereklidir. Kuşumuzun Parazit rahatsızlığı ve Tüy dışı deri hastalığı yoksa; Psikolojik sorunlar genel olarak tüy yolmanın en sık nedenleridir. TüyYolma son dönemde yapılan değişikliklerden kaynaklı bir protesto; bir isyan olabilir. 

Unutmalayım ki; Kuşlar zeki ve beklentileri olan canlılardır. Kafesinin konumu ve boyutunun küçük olması, Çevresindeki diğer kuşlar, Eşli bir Muhabbet Kuşu ise Eşinin yanında olmaması (ayrılması yahut eşin ölmesi), fazla sayıda ziyaretçi, Gürültü veya argüman, Uzun süreli yüksek ışık kuşları strese sokar. Aynı zamanda saldırgan oluşu sahibinde korkuya neden olabilir.

Can sıkıntısı da önemli bir faktördür; kuşun ortamında duyduğu uyarım eksikliği  tüy yolmaya yol açabilir. Eşini yavrularından veya diğer yetişkinlerden kıskanan Muhabbet kuşu onlara saldırıp, tüylerini yolabilir; üstünlük kuramıyorsa kendi tüylerini yolacaktır. Her ne sebeple olursa olsun uzakta yalnız beslenen bir MuhabbetKuşu tüylerini yolmaya meğillidir.

Herhangi bir başarısızlık, ortama uyum sağlayamakta bir tüy yolma sebebi olabilir. Ayrıca  kuşa ağrı veren bir  tepki nedeniyle Tüy Yolma alışkanlık yaratabilir. 

Çözüm için, Büyük bir kafes yada Salma daki bir kaç eşsiz kuşun yanında beslenmesi, en az 12 saatlik bir uyku ve uygun bir beslenme proğramı yardımcı olacaktır.

Yılmaz KURŞUN
                                                                                                                  www.muhabbetkusuureticileri.org

[/b]
[/color]

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Yılmaz bey bu açıklayıcı bilği paylaşımı için teşekkürler...

Buda ebebeynlerin tüy yolma olayı...

Ramazan Demet

Uzman Üyemiz
Adı
Ramazan
Soyadı
Demet
yılmaz bey güzel makale yazmışsınız aslında yöneticiler bu konuyu sabitlemeleri lazım paylaşım için teşekkürler

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
yılmaz bendede bir çift çıktı anti depresyon ilacı varmı acaba :D :D

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
tek ayırdığımızda tüylerini tamamlıyor dişi ufak kafeste ama eşe atarsak tekrar yeniden yiyebilir :-[

Ramazan Demet

Uzman Üyemiz
Adı
Ramazan
Soyadı
Demet
böyle durumlarda dişi kuşmu yoksa erkek kuşmu yaptığını tespit edip bu kuşu ayırmak lazım diğer kalan eşlerden biri yavrulara bakacaktır

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
bu durumlarda mama faktörüde önemli kuşlarımıza seveceği mamayı yapmak lazım yavrularına zahmetsiz yedirebilsinlerki sitrese girmesinler yavrularında kursakları çabuk dolsun viyak viyak bağırıp ebeveynlerini sitrese sokmasınlar dimi yani ;)

zeki ankara

Uzman Üyemiz
Adı
Zeki
Soyadı
Mülayim
yuvada 4 yavru var.ama ikisinin tüyü yolunmuş ikisi sağlam şimdiye kadar olmazdı.çok yavru aldım ve hiç sıkıntı olmamıştı.neden yaptılar bilmiyorum.

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
bende üç ağaz yavru aldım yok bişey fakat dördünçü ağızda yaptı o yavruyu kaydırdım diğerlerine şükür bişey yapmadı

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    MuhabbetKuşlarını anlamak, Sebebini tek bir noktaya dayandırmak bazen imkan dışı. Konuya katkısı olan tüm dostlara Teşekkürler..

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
bazı kuşlar tekrar yumurta yavru yapmak için erkenden yavruları yuvadan kovmak için ense tarafından yavruların tüylerini yolabiliyorlar birde kanibalizm var ondan bahsetmiyorum o tamamen yamyam hastalığı ilk birinci olaydan bahsediyorum  böyle kuşlarımızı tesbit ettiğimizde dişi kuş veye erkek kuş hangisi yapıyorsa ayırın yavrulara ebeveynlerden birisi bakacaktır ben öyle yapıyorum

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
Selahattin GÜÇLÜ' Alıntı:
bazı kuşlar tekrar yumurta yavru yapmak için erkenden yavruları yuvadan kovmak için ense tarafından yavruların tüylerini yolabiliyorlar birde kanibalizm var ondan bahsetmiyorum o tamamen yamyam hastalığı ilk birinci olaydan bahsediyorum  böyle kuşlarımızı tesbit ettiğimizde dişi kuş veye erkek kuş hangisi yapıyorsa ayırın yavrulara ebeveynlerden birisi bakacaktır ben öyle yapıyorum
+1