yumurta boylama

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
önceki yazımda yavru boylama hakkında yazmıştım şimdi ise daha kolay olan yumurta boylamayı paylaşmak istedim sizlerle yumurta boylama aynı yavru boylama gibi çiftin ilk yumurtalarını alıp diğer çiftin ilk yumurtalarının yanına koyuyoruz diğerçiftin son yumurtalarınıda öbür çifte koyuyoruz yavrular çıktığında aynı boyda oluyor buda küçük yavru büyük yavru olayını ortadan kaldırıyor yani küçük yavrunun ezilme yada beslenememe olayı olmuyor yavru boylamaktan daha kolay bence yavrular hepsi aynı anda büyüyor aynı anda yuvadan atlıyor

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
çetin teşekkürler paylaşımların için şunuda söylemeden olmayacak mümkün olduğu kadar yumurta boylamadan kaçınmalıyız diye aklıma geldi zaman zaman bende yumurta boyluyorum ama sakıncası şu aynı gün yumurtadan çıkan 4 veya 5 yavrunun dişi kuşun bu yavruları aynı anda mayalayamayacağı aklıma geldi bilmem yanlışmı düşündüm sesli düşünelim diye yazdım

Ramazan Demet

Uzman Üyemiz
Adı
Ramazan
Soyadı
Demet
çetin bey elinize sağlık teşekkürler yumurta boylama azkuşu olan da yapabilir yavru boylama işini denk getirmek zor

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Çetin Bey, Lütfen bana kırılmayınız Ama, Bu yapılan Doğal değil..
  Anne, Kursak Sütü nü vermesi gereken sürenin Yarısında vermeye çalışacak tır..
Anne kursağında bulunan bu süt Yavrulara verilemezse Anne Sağlığı Nasıl ki riske giriyorsa, Dengeli ve zamanlı dağılamamasınında kötü etkileri olabilir..

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
yılmaz kardeş bizim şu yaptığımızda şu doğal değil biz doğal yaptığımızı zannediyoruz maalesef geçen arkadaşım hollandaya gitti muhabbet kuşu,jumbo ve papağan bağlantıları için çok acayip şeyler anlattı biz üreticiliğin onda birini bile yapmıyoruz yapamıyoruz kuşlar yumurta boylamalarında bir anda4-5 yavru çıkınca
bende maya yetmiyeceğinden korkuyorum aslında yumurtada boyluyorum ama ben ışıkla kontrol edip boyluyorum genede 1 veya 2 gün oynayabiliyor

Ramazan Demet

Uzman Üyemiz
Adı
Ramazan
Soyadı
Demet
bu eğri gagalı kuşların iyisine dek gelirseniz 10 tane yavruya bile bakacağına inanıyorum doğada bakıyor bakmasa okadar yumurtayı niye yapıyor bizim yapacağımız kuşun istediği proteini verebilmemiz onun dilinden anlayabilmemiz yoksa herhangi bir problem olmaz

Dağhan

Takipçi Üyemiz
Adı
Dağhan
2 den fazla ayvru bakamayan kuşum şuan 4 yavru büyütüyor ve kuslarım cok sağlıklı şükür

Yumurta boylama değil de ben sahte yumurta koydum ilk 3 ü tamamlayınca ,4. biraz kücük oldu ama ezilme söz konusu olmadı zaten aralarında 2 gün vardı

Bundan sonra böyle ypıcam artık gerçeği alıp tamamlayana kadar sahte koyucam 3 yavru bakabiliyor aynı anda cıkınca

polsuder

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.imparatorogame.com
Adı
Süleyman
Soyadı
DERMENLİ
Benim naçizane yorumum büyük yavru zamanı gelince küçüğünü bakar buda annenin yorulmasını engeller bir nev i destek ayrıca yılmaz arkadaşımın dediklerinede katılmamak elde değil

senfoniork22

Uzman Üyemiz
Adı
Ahmet
Soyadı
Tatlıpınar
Yılmaz KURŞUN' Alıntı:
  Çetin Bey, Lütfen bana kırılmayınız Ama, Bu yapılan Doğal değil..
  Anne, Kursak Sütü nü vermesi gereken sürenin Yarısında vermeye çalışacak tır..
Anne kursağında bulunan bu süt Yavrulara verilemezse Anne Sağlığı Nasıl ki riske giriyorsa, Dengeli ve zamanlı dağılamamasınında kötü etkileri olabilir..
yılmaz abiye katılıyorum bence en mantıklısı yavru boylamak çiftimin birinin altına 2 yumurta koymuştum koyduğum 2 yumurtayıda kırmış kendi yumurtalarına zarar vermemiş

Behzat TİĞİZ

Powermaxmama.com
Yönetici
Web sitesi
www.powermaxmama.com
Adı
Behzat
Soyadı
Tiğiz
yumurta boylamayı uygun gormuyorum mesela gunler karisabilir.bu karisikligi onlemek icin yavrular boylansa daha iyi olur.. ben sadece yavruları boyluyorum bu daha kolay oluyor.. hem mayalamanın yetmeyecegi riskide dahada azalıyor. yinede gorusunuze saygı duyarım. yumurta boylarken daha cok zorlanırsınız..

rabbani

Uzman Üyemiz
Adı
ÜNAL
Soyadı
YILMAZ
İlk defa yumurta boylaması yaptım lakin ben yumurtaları ilk son diye ayırmadım  yumurta içindeki  yavruların gelişimine göre çiflerime kaydırdım.  ilk defa yaptığım için bu işi ya devam ettiririm yada bu sonuncu olur.  hayırlısı diyeyim benim için çiftde önemli sakıncaları varsa çiftler içinde bunu yapmaktan vazgecerim.

mustafaozden2

Takipçi Üyemiz
Adı
Mustafa
Soyadı
Özden
Yumurta ve yavru boylama hakkinda dogal olarak hepimizin farkli görüsleri olacaktir.Benim bu konudaki düsüncem biryere kadar oluruna birakmak,bu bir yer 5yumurta ve üstü durumlarda.Dogada bu isler nasil oluyor keske belgeseller olsa görebilsek ama biz dogal yollardan üretim yapamiyoruz.Kuslarimiz kendini ona göre adapte ediyor.Yani;mama sorunu yok yem su sorunu yok baska yirticilardan yavrularini koruma derdi yok eee dogal olarak kuslarimiz kendini bu ortama adapte ediiyor.Benim fikrime göre yumurta sayisindaki 7-8-9 rakamlarida bundan kaynaklaniyor.Bu noktadan sonra müdahale etmezsek kücük yavrularinda cogunlukla yasama sansi kalmiyor.Tabiki istisnai durumlarda mevcut 9tane büyüten gördüm,11tane büyüteni  ise sevgili Bilal Abim görmüs ama bunlar istisna.Gözlemledigim ise cogunlukla kücük kalan yavrularin beslenemedigi ya da büyük yavrularin altinda ezildigi.Bence bu durumda boylama yapmak en mantiklisi,yavru ya da yumurta.Takibi düzgün yapabilirsek sorun olacagini sanmam.Kursak sütü yetmeyecegine kesinlikle katiliyorum ve yavrular arasinda birer gün seklinde boylama yaparak ve abartiya kacmadan marul vs. gibi sebzeleri kuslarimiza düzenli bir sekilde vererek bu sorununda büyük ölcüde üstesinden gelebilecegimiz düsüncesindeyim...

EmreAKELÜ

Üyemiz
Web sitesi
www.derinokyanusakvaryum.com
Adı
Emre
Soyadı
AKELİ
Ben Hiç kurcalamıyom. Herkez mantıklı açıklamalar yapmış ama Ben kuşun doğasınla oynayamam kafese koymak oynamamın en büyüğü zaten hadi onu yapıyorum ama hayvanlar hisleriyle hareket eder. bakamayacağı kadar yumurta yapmaz. hayvan döllen memiş yumurtayı anlayıp yuvadan ata biliyosa saygı duyar ve ellemem. Benim geçen sene ölen 1 çiftim her batım 11 yumurta ve hepsi çıkar ve bakarlardı. yine ellemedim yine olsa yine ellemem... Saygılarımla.