yumurtasını yiyen erkek kuş! Acil Yardım lütfen****

Mustaffa

Yeni Üyemiz
Adı
Mustafa
Soyadı
Yaz
arkadaşlar güzel bir erkek kuşum var, dişi kuş yumurtladığında yumurtayla oynamaya başlıyor, ve sanırım yumurta kırıldığı zaman da yiyiyor :(  malesef bu davranışını her yumurtada tekrarladı, kuş ilk defa eşe atıldı, eşi de. ilk defa yumurtası oluyor. ama yumurta görür görmez yumurtayla oynamaya başlaması çok ilginç, bence oynarken yumurta kırılınca yemeye başlıyor. amacının yemek olduğunu sanmıyorum.

başka yumurtalar da koydum eskilerden onlarla da oynarken kırdı ve yemiş sanırım çünkü yumurtalar kayıp :(

bu konuda lütfen herkes fikrini belirtsin ve tavsiyesini yazsın..teşekkür ederim...

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Kalsiyum eksikliğinden de yapabilir..
  Kafeslerimde her zaman Mürekkep Balığı (Kalamar) Kemiği, Mineral Blok ve Kum mevcut..

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Böylesi durumlar genellikle stres kaynaklıdır

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Kuşun yumurtanın tadını almış, malesef yapacak bir şeyin yok, yumurtayı yemek için kırıyor. Özelliklede yumurta kabuğunu. Bir arkadaşım yumurtayı haşladıktan sonra, soymadan ortadan ikiye ayırarak kuşlara verdi. Malesef kokusunu tadını alan kuşlar iflah olmuyor. Ben kesinlikle yumurta kabuğu vermiyorum. Vermek için soyduktan sonra 15 dk daha haşlamak, ezmek ve kokusunu alamayacak şekilde tarçın, kekik vb. baharatlarla kokusunu kapatmak gerekiyor.

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Mustaffa' Alıntı:
arkadaşlar güzel bir erkek kuşum var, dişi kuş yumurtladığında yumurtayla oynamaya başlıyor, ve sanırım yumurta kırıldığı zaman da yiyiyor :(  malesef bu davranışını her yumurtada tekrarladı, kuş ilk defa eşe atıldı, eşi de. ilk defa yumurtası oluyor. ama yumurta görür görmez yumurtayla oynamaya başlaması çok ilginç, bence oynarken yumurta kırılınca yemeye başlıyor. amacının yemek olduğunu sanmıyorum.

başka yumurtalar da koydum eskilerden onlarla da oynarken kırdı ve yemiş sanırım çünkü yumurtalar kayıp :(

bu konuda lütfen herkes fikrini belirtsin ve tavsiyesini yazsın..teşekkür ederim...
Çılk olan yumurtalardan birini ayır , veya döllenmemiş yumurta belli olur, onu al 5-6 gün güneşe koy bozulur ve iğrenç kokar, sonra o yumurtayı o kuşunun yuvalıgına koy muhtemelen tleş koku tadını alınca bir daha yapmayacaktır.Gerekirse bunu 2 sefer tekrarla...

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Yahya SAYIN' Alıntı:
Çılk olan yumurtalardan birini ayır , veya döllenmemiş yumurta belli olur, onu al 5-6 gün güneşe koy bozulur ve iğrenç kokar, sonra o yumurtayı o kuşunun yuvalıgına koy muhtemelen tleş koku tadını alınca bir daha yapmayacaktır.Gerekirse bunu 2 sefer tekrarla...
Çok mantıklı, tebrik ediyorum sizi.

Mustaffa

Yeni Üyemiz
Adı
Mustafa
Soyadı
Yaz
arkadaşlar üşenmeden ilgilenip yorum yazan , yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim..
kuşta kalsiyum eksikliği olduğunu düşünmüyorum, sürekli mürekkepbalığı kemiği ve kumu mevcut, ancak stresli olabilir , yurtdışından geleleli pek olmadı eşleşti hemen yumurta yaptı eşi..ancak kuşlar çok mutlu görünüyor, sanki heyecandan telaşlanıyorlar gibi...ilk kez eşe atıldılar birde.. herneyse ben yinede sert plastikten yumurta aldım, altlarına koydum , sürekli bu yumurtalarla oynuyor şimdi  ::)    birde şu bozuk yumurta olayını deneyeceğim...birde şey duymuştum şiringayla yumurtanın içindeki sıvıyı çekip, yine şiringayla yumurtanın içine acı biber turşusu gibi bir acı doldurmak, yumurtayı kırınca yansın bidaha yapmasın diye  :-\  bu konuda fikri olan varsa memnun olurum...

teşekkürler...

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
Ben kuşları aldığımda böyle olaylarla karşılaştım stresten yapan da vardı kalsiyum eksikliğinden inşallah düzelirler