3. Kuluçkayı Engelle(ye)mezsem Ne olur ? Neler Olabilir ?

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Arkadaşlar, 2. Kuluçkalarına Start vermiş kuşlarım var.. 5 günde 1 kez verdiğim Mamayı ilk yavru yumurtadan çıktığında hergün vermeye başlıyorum; Bu extra mama süreci son yavru yem yemeye başlayıncaya kadar bu proğramda devam ediyor..
    Engelle(ye)mezsem Kuşlarım 3. Kuluçkayada start verecekler.. İhmal edersem Sonuçları ne olabilir ?    Saygılarımla..

cem

Üyemiz
3.Batım yavrularınız alırsınız illa yavrulatmayacağım derseniz yumurtaları alıp başka bir çiftin altına koyun , mümkün değil ise atın , yuvanın giriş deliğini kapatın , 1 hafta sonra yuvayı alıp , bir süre daha bekledikten sonra kuşları salmaya alın .

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
3. kuluçkayı istiyormusun istemiyormusun istiyorsan kuşlara dokunma aynen bu şekilde devam et derim istemiyorsan eğer ki cem beye aynen katılıyorum

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Arkadaşlar, Ustalar..  Bende kaderlerine müdahale etmek istemiyorum..
  Bir süreliğine ayırıp Psikolojileri bozmak; Eşinden soğutmakta istemiyorum; Lakin Bir dişi Kuşumun (kendimin yetiştirmediği 8 aylıkken gagası Kahverengi idi, Bakımsızdı bir PetShoptan satın almıştım) Sağlığından Endişe duyuyorum.. Yumurtlayacağı dönemde aklımın yarısı onda kalıyor; İyi beslememe rağmen öleceğinden korkuyorum..
  Ayrıca, Sizce bir çift ten yılda kaç kuluçka almak ideal dir ?

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
yılmaz hiç bir kuşa üzülmedim sadece bir kuş hariç 3 sene evvel bir dişi kuşu izmirden gelmişti o kadar mazlumdiki tarif edemem yuvadan çıkmazdı onlarca yavru büyüttü problemsiz geçen hafta yavruların üstünde öldü eşide izmirden gelmişti şimdi tek başına 4 yavruya bakıyor garibim kesinliklede o yavruları kendime saklıycam

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Selahattin Ustam, Ölen Mubişin için İnan çok Üzüldüm :( :(
3 aşağı 5 yukarı aynı hisleri yaşıyoruz dur..
Ben kuşumu zahmetsiz ve (PetShoptan) çok ucuza (pazarlık etmeden) aldım..
Ama para önemli değil.. İnsanız, Duygusalız..
  İlk kuluçkasında, Üstelik Ocak-Şubat ayında 6 yumurtasının 6 sınıda çıkaran, Olağan üstü bir Mücadele gösteren Kuşum Ölürse günlerce Ağlarım Herhalde..
  Eşide biraz hayırsız çıktı; yavrusuyla çiftleşmeye çalıştı..Yavruları daha çok besleyen Anne kuştu..  Anne çok yıprandı; Lakin
  Kaderlerine, Tercihlerine müdahalede etmek istemiyorum..
  Galiba bu kritikte kaldığım kararı son yavru yumurtadan çıktıktan 1 gün sonra vereceğim..

Yaşar yılmaz

Uzman Üyemiz
Adı
Yaşar
Soyadı
Yılmaz
büyüklerin bir sözü vardı hayvan sevgisi olmayanın insan sevgisi olmaz diye ne kadar doğruymuş zaten hayvan sevgisi olmazsa bu işler çok zor gelir insana

cem

Üyemiz
Muhabbet kuşlarında 1 senede kaç batım yavru alınabileceği konusunda farklı bilgiler mevcut , yabancı sitelerde genellikle 2 batım tavsiye edilir lakin bu sitelerde ağırlıklı şov muhabbet kuşu yetiştiren üyeler mevcut ve amaçları nicelik değil nitelik , 2 sınırlaması bunun ile alakalı olabilir . Ben şahsen iyi ve protein , kalsiyom zengin bir besleme ile dişi kuşu tüketmeden senede 4-5 batım alınabileceğini düşünüyorum . Tabi bu erkeğin iyi bir baba ve iyi bir kandan gelmeleri ile doğru orantılı , ancak kuşlarınızın özel bir durumu varsa buna uygun davranmanız daha uygun olur

cem

Üyemiz
Abi benim bir arkadaşımda senin gibi yapıyor , kuşlar durmak istediklerinde zaten yumurta yapmıyorlar  ama bence dinlendirmek lazım ez azından yumurta yapmadığı durumda alıp salmaya atmak gerekir ki daha fazla uçabilsinler , ben 5 batım karar verdim 2 ay da dinlendiriyorum temmuz ağustos döneminde , hem tatil bana da lazım :)

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
cem' Alıntı:
ben 5 batım karar verdim 2 ay da dinlendiriyorum temmuz ağustos döneminde , hem tatil bana da lazım :)
  Cem Bey, Teşekkür ediyorum..  Ben kendi kuşlarım için "4" kuluçkayı uygun gördüm..
Ne kadar ilgi ve bilgim olsada, Siz gibi uzman değilim..  Saygılarımla..

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    9 Nisan..
    Tüm mesajları sanki ilk kez okur gibi okuyup o dönemki Psikolojime geri dönmeye çalıştım..
      Kendimin yetiştirmediği dışkılık bölgesinde bir yumurtadan daha büyük bir kitleye sahip olan kuşum için açmıştım bu konuyu.
      O kuş şimdi 4. kuluçkasını tamamlıyor, Mükemmel bir bakıcı, yıpranmışta görünmüyor ayrıca ama (Ne zaman bir yuvalık görse hemen içine girerdi) Galiba ömrünün yarısından çoğunu yuvalıkta geçirmiş olacak..  :)  :)

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Yılmaz KURŞUN' Alıntı:
    9 Nisan..
    Tüm mesajları sanki ilk kez okur gibi okuyup o dönemki Psikolojime geri dönmeye çalıştım..
      Kendimin yetiştirmediği dışkılık bölgesinde bir yumurtadan daha büyük bir kitleye sahip olan kuşum için açmıştım bu konuyu.
      O kuş şimdi 4. kuluçkasını tamamlıyor, Mükemmel bir bakıcı, yıpranmışta görünmüyor ayrıca ama (Ne zaman bir yuvalık görse hemen içine girerdi) Galiba ömrünün yarısından çoğunu yuvalıkta geçirmiş olacak..  :)  :)
bazı şeyler bizim irademizin dışında olabiliyor bırakalım ne yaparlarsa yapsınlar biz kuşlarımızın bizden istediği şeyleri tedarik edelim gerini onlar düşünsün

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
kaderine bırak yılmaz sen o kuşa yavru bakma zevkini yaşatmışsın ölüm kuluçkada değilkende olabilir ama yavru var diye daha mücadele eder unutma canlının garantisi yok