akıllı yemlik hakkında

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
akıllı yemlik kullanan arkadaşlar sizinle acizane bir tecrübemi paylaşmak istedim bazen bakarsınız bazı kuşlar yemin çoğunu alttaki kaba doldurmuştur bunun sebebini öğrenmek için dökülen yemleri inceleyin tabi karışık yem kullananlar için bakın bakalım hangi çeşit yem yok mesela yavru zamanı aspur tüketimi çoğalır ve alttaki kapta sadece darılar vardır buda kuşunuzun darıyı daha az yediğini gösterir bu durumda aspur oranını arttırmanız gerekir tabi bunun tam terside olabilir bu şekilde kuşların yemi fazla karıştırmadan istediği yeme ulaşmasını sağlar ve alt kaba fazla yem dökmez yüzde yüz bir çözüm değildir ama dikkat edilirse bu sıkıntı asgariye iner

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    Çetin Çok haklısın, Paylaşımın için Teşekkür ediyorum..

Ramazan Demet

Uzman Üyemiz
Adı
Ramazan
Soyadı
Demet
ben akıllı yemlik kullanmıyorum kullanan arkadaşların bu işe dikkat etmeleri gerekir kullanmayanlarda gerekir aslında yavrulu olan ve yavrusu olmayan kuşlara yem karışımını ona göre karıştırmamız gerektiğini burda anlamış bulunuyoruz teşerkkürler çetin bey

cem

Üyemiz
Aynı sorunla bende karşılaşmıştım , şimdilerde kafes başı 3 tane akıllı yemlik kullanıyorum biri aspur biri sarı darı biri akdarı için .

Yaşar yılmaz

Uzman Üyemiz
Adı
Yaşar
Soyadı
Yılmaz
arkadaşlar ben hergün yemleri değiştirdiğim için bu yemlikleri hiç düşünmedim vakti ve zamanı az olan arkadaşlarımız genelde kullanıyor tabiki arkadaşımızın dedikleri gibi neyi yiyip neyi yemediğini kontrol etmemiz kendi menfaatimiz açısından iyidir sonuçta biz yemleri para karşılığında alıyoruz paramız çöpe gitmesin

cem

Üyemiz
Abi normalde hepsi için ayrı yok , tel kesip kapı açtım  ;D

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Ben akıllı yemlik kullanmadım ama kullanan arkadaşlarımdan ve çevremden duyduklarıma göre %80 i akıllı yemliklerden memnun degil...

varlık09

Yeni Üyemiz
Adı
varlık
Soyadı
üstünsel
ben tek çeşit yem kullanıyorum fakat bazı kafeslerde yinede yem boşaltması oluyor bence sebep stres.

kotkafa

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Günay
Soyadı
Dönmez
ben akıllı yemlik kullanıyorum ve gayet memnunum, tabii kuşlar ilk alışana kadar biraz yem dökülüyor ama alışınca sıkıntı kalmıyor. Bu yemlikleri kullanmamın sebebi zaman tasarufu değil, yem ısrafını önlemek için tercih ettim. Yem karışımını ayarlamak sadece akıllı yemliklere has birşey değil...normal yemlik bile kullansak yem karışımlarını mevsimine göre ve yavru büyütme dönemine göre ayarlamak gerekiyor. Demek istediğim, yem dökülmesi akıllı yemlikle bir alakası yok...normal yemlik de olsa kuş ihtiyacı olan yemi elbet içinden seçerek tüketecektir, akıllı yemlikte en azından yem ısrafı olmuyor ve alt haznede birikiyor. Normal yemliklerde yem seçmeleri esnasında tüm yemleri yemliklerden kafes tabanına boşaltıyorlar bu da yem ısrafına yol açıyor.

canso

Takipçi Üyemiz
Adı
Cansay
Soyadı
AKKAYA
Günay DÖNMEZ' Alıntı:
ben akıllı yemlik kullanıyorum ve gayet memnunum, tabii kuşlar ilk alışana kadar biraz yem dökülüyor ama alışınca sıkıntı kalmıyor. Bu yemlikleri kullanmamın sebebi zaman tasarufu değil, yem ısrafını önlemek için tercih ettim. Yem karışımını ayarlamak sadece akıllı yemliklere has birşey değil...normal yemlik bile kullansak yem karışımlarını mevsimine göre ve yavru büyütme dönemine göre ayarlamak gerekiyor. Demek istediğim, yem dökülmesi akıllı yemlikle bir alakası yok...normal yemlik de olsa kuş ihtiyacı olan yemi elbet içinden seçerek tüketecektir, akıllı yemlikte en azından yem ısrafı olmuyor ve alt haznede birikiyor. Normal yemliklerde yem seçmeleri esnasında tüm yemleri yemliklerden kafes tabanına boşaltıyorlar bu da yem ısrafına yol açıyor.