boş yumurta

nuse14

Uzman Üyemiz
merhaba  kuşum  iki sefer  oldu  yumurtluyor  yumurtalar  hep  boş çıkıyor  neden  acaba  ne  yapmalıyım  . diger  kuşlarımın  yumurtaları  dolu  çıkıyor  birtek  bu  çiftimin  yumurtaları  boş  çıkıyor

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Sorun her zaman sadece erkek kaynaklı olmayabilir. Bzen dişiden kaynaklanan sorun dolayısıylada yumurtalar boş çıkabiliyor. Bir arkadaşımızdada aynı sorun olmuştu. Erkeği başka dişiyle denedi ve yavru aldı.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Kuşlarınızı çiftleşirken görmüş müydünüz ?

mia

Üyemiz
Adı
selim
Soyadı
sirkeci
bence dısı ve erkegın kızgınlıgından emınsenız es degıstırın ve erkegı deneyın yıne bos cıkarsa erkegı elden cıkarmaktan baska care yok gıbı gorunuyor malesef.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
Yılmaz KURŞUN' Alıntı:
  Kuşlarınızı çiftleşirken görmüş müydünüz ?
    Ali Bey, Sordum fakat cevap yazmamışsınız..

Zaman içerisinde üretim kafesine 2 dişi yi koymuş ve bir sürü dölsüz (infertil) yumurta alan bir çok arkadaşımız oldu.. Kuşlarınızın cinsiyetlerinden emin misiniz ?
    Son 6 ay içerisinde almış oldukları bir ilaç bir başka sebep olabilir..
    Kısırlık kalıcı olabildiği gibi geçici de olabiliyor, Son dönemde siteden bir arkadaşımızın erkek kuşu 3. denemede dişisine döllü yumurta verdirebildi.. Önerim, 3-4 şans vermeniz dir..

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
Selahattin GÜÇLÜ' Alıntı:
dişi hazırdır ve kızgın olabilir erkek hazır olmayabilir veya döllemiyor olabilir erkaği yanından alın başka bir erkek koyun zamanı boşa harcamayın
BENDE DİŞİMDEN ÜÇ AGIZ YAVRU ALDIM İKİ KERE YUMURTALAR BOŞ ÇIKTI BAŞKA ERKEKLE ATTIM ŞUAN YUMURTALAR DÖLLÜ ERKEGİ DEĞİŞTİR ZAMAN KAYBETME DERİM BENDE

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
yada başka kuşlarınız varsa onların altındaki fazla olan döllü yumurtaları alıp bu kuşların altındaki boş yumurtalarla değiştirin yani bu kuşları bakıcı olarak kullanabilirsiniz

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Selahattin GÜÇLÜ' Alıntı:
yada başka kuşlarınız varsa onların altındaki fazla olan döllü yumurtaları alıp bu kuşların altındaki boş yumurtalarla değiştirin yani bu kuşları bakıcı olarak kullanabilirsiniz
+1 Bu yolla daha sağlıklı yavrular edinebilirsiniz

gozturk

Uzman Üyemiz
Adı
Gürkan
Soyadı
ÖZTÜRK
Boş yumurta sorunu bende de oldu.İlk ağız 5 adet yumurta boştu.Çiftleşmelerini izlerken yeteri kadar çiftleşmenin gerçekleşemediğini zaten farketmiştim.2. ağızda da yine 5 yumurtladı dişi.Sadece ilk yumurtadan yavru çıktı.Şimdi aslanlar gibi bir jumbo yavrum var.Dün kıyaslama yaptımda 1 aylık yavru neredeyse şu çekoslavak sınıfına girebilecek kuşumla aynı boyutta.

Neyse özetle acemilikten bunlar olabiliyor demekki...

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Gürkan bey Paylaşımınızdan dolayı Teşekkürler.
  Dediğiniz gibi "Acemilik" bir sebep.
  Aydınlatma süresinin azlığı da boş yumurtalar için bir sebep bu durumda kuşlar kardeş hayatı yaşamış oluyorlar.

Jumbo yavrunuz içinde Sağlıklı uzun bir ömür diliyorum.

kinzavas

Uzman Üyemiz
Adı
fatih
Soyadı
ay
arkadaşlar acizane kendi tecrübelerim den edindiğim bilğilere göre ....
yumurtalar dan bir tanesi dolu çıkarsa demek ki kuşlarda problem yoktur.
kuşların eşleşme ortamın da problem var dır.
tünekler ,  ortam ışığı , kümeslerin nem ve ısı oranı vs. bunlar örneklerle çoğaltıla bilir ....
bence ilk önce kuşlarımızı hemen elden çıkarmaktan ziyade kendimizde ki eksiklerimizi bulsak daha iyi olmaz mı ?
yılmaz kardeşimin de söyleği konu çok önemli ortam ışığı....
en az 18 saat olmalı bence ....

gozturk

Uzman Üyemiz
Adı
Gürkan
Soyadı
ÖZTÜRK
Yılmaz KURŞUN' Alıntı:
  Gürkan bey Paylaşımınızdan dolayı Teşekkürler.
  Dediğiniz gibi "Acemilik" bir sebep.
  Aydınlatma süresinin azlığı da boş yumurtalar için bir sebep bu durumda kuşlar kardeş hayatı yaşanış oluyorlar.

Jumbo yavrunuz içinde Sağlıklı uzun bir ömür diliyorum.
İyi niyet dileklerinize teşekkür ederim.Sıpa şimdiden kocaman oldu.Diğer çiftlerden bakalım neler çıkacak.

Aydınlatma süresi konusuna katılıyorum.Bunun yanında beslenme anlamındaki hatalar yada eksiklerimi de analiz etmeye çalışıyorum.Ancak dedimya çiftleşme o kadar kısa sürüyorki sanırım acemilik ağır basmıyor değil...

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
kinzavas' Alıntı:
arkadaşlar acizane kendi tecrübelerim den edindiğim bilğilere göre ....
yumurtalar dan bir tanesi dolu çıkarsa demek ki kuşlarda problem yoktur.
kuşların eşleşme ortamın da problem var dır.
tünekler ,  ortam ışığı , kümeslerin nem ve ısı oranı vs. bunlar örneklerle çoğaltıla bilir ....
bence ilk önce kuşlarımızı hemen elden çıkarmaktan ziyade kendimizde ki eksiklerimizi bulsak daha iyi olmaz mı ?
yılmaz kardeşimin de söyleği konu çok önemli ortam ışığı....
en az 18 saat olmalı bence ....
Yumurtaların boş çıkma nedenlerinden biride kuşlarda tam olarak farkına varamadığımız kırgınlıklar. Bir çiftimde ilk 2 yumurta boştu ama diğer yumurtalar dolu