BOŞ YUMURTALAR..

kyler

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.hobihanem.com
Adı
M. Yalçın
Soyadı
Yılmaz
Selamlar. 10 takım kuşum var 5 - 6 takımı çok güzel yumurta bırakıyorlar 5 - 6 - 7 ancak bu yumurtaların çoğu belkide hepsi ya içi boş çıkıyor yada yavru çıkmıyor. enson da 5 yumurta olan dişim gerçi onu yolda yormuştum yerini değiştirdim. 2 yavru büyüttü sizce neden olabilir? yada yavruların çıkması vs. için herhangi irşey vermem gerekirmi kuşlara?

Kuşlara yaptıklarım.
haftada bir 1 dilim elma kafese koyuyorum
haftada bir 1 yaprak kıvırcık yada ıspanak koyuyorum
kafeslerde kumu yemi suyu nijeri her daim var. Yumurta ve yavru çıkınca nijeri alıyorum.
benden başkası girmiyor sabah ve akşam su ve yem kontrolü düzenli yapılıyor.
haftada bir gün sularını depominle bir günde elma sirkesiyle veriyorum.
vitasand kullanıyorum normal vitamin olarak da.
Ama verim alamıyorum çok fazla kuş kafesleri yan yana ve aralarında 1 karış mesafe bulunmaktadır. Yorumlarınız için şimdiden tşk ederim.

kyler

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.hobihanem.com
Adı
M. Yalçın
Soyadı
Yılmaz
genelde damızlık diye aldım. 2 çiftini zeytinburnundan aldım. biri yumurtalı idi. 1 çift eminönünden aldım hoşuma gitti. 1 çift bayrampaşadan aldım birinden. 5 - 6 çift te mustafa beyden aldım imeiyd başkanı. Onunda 1 çifti 2 yavru büyüttü bugüne kadar. Diğerleri yavru büyütmedi yumurtalı aldıklarım yumurtalarına yatmadı bidaha yumurta yaptılar ya yumurtaları kırdılar ya yattılar boş çıktı yada yumurta yapmadılar daha. Hepsine uygulanan şeyler aynı. Sonuç bu selahattin abi. Sence nedendir? dün konuştuğumuz gibi o kafeslerden almayı düşünüorum şimdide üst üste koymak için bakalım o zaman ne olucak. Sence ne yapmam gerek.?

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
Kuşlara yaptıklarım.
Belki her gün 1 dilim elma kafese koyuyorum
Belki her gün 1 yaprak kıvırcık  koyuyorum
kafeslerde kumu, yemi, suyu her daim var.
Salona benden başkalarıda giriyor..
Depomin aldım, fakat daha vermek kısmet olmadı..

Şimdiye kadar 13 yumurtam oldu hepsi doluydu, sadece bir embriyo kıramadığı için yumurtayı ölmüş..

Yalçın, durumuna üzüldüm İnan..  Ben senin kadar ilgilenseydim, Erkekler Mubişler bile yumurtlardı herhalde  :D :D..

kyler

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.hobihanem.com
Adı
M. Yalçın
Soyadı
Yılmaz
Selahattin GÜÇLÜ' Alıntı:
yalçın senin kuşlar demekki dölleyemiyorlar
hiç çiftleştiklerini gördünmü?

kuşlara nijer ver, birde buğday çimlendir ver oda direk e vitamini
yapacak başkada birşey yok
Abi gözlerimle görüyorum çiftleştiklerini. Nijeri hem yemlerine koyuyorum hemde ayrı nijer sulukları var kuşlarımın. Döllerkende en az 1 dakika inmiyorlar dişinin üstünden. Bakalım büyük kafesleri alınca aynı şeyler devam edicekmi

kyler

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.hobihanem.com
Adı
M. Yalçın
Soyadı
Yılmaz
yılmaz Kurşun' Alıntı:
Kuşlara yaptıklarım.
Belki her gün 1 dilim elma kafese koyuyorum
Belki her gün 1 yaprak kıvırcık  koyuyorum
kafeslerde kumu, yemi, suyu her daim var.
Salona benden başkalarıda giriyor..
Depomin aldım, fakat daha vermek kısmet olmadı..

Şimdiye kadar 13 yumurtam oldu hepsi doluydu, sadece bir embriyo kıramadığı için yumurtayı ölmüş..

Yalçın, durumuna üzüldüm İnan..  Ben senin kadar ilgilenseydim, Erkekler Mubişler bile yumurtlardı herhalde  :D :D..
Sorma gitsin yılmaz' ım ya yakında ben yatıcam yumurtaların üstüne yada alıp yastığımın altına koyucam wala :) elma kıvırcık da veriyorum ama bakalım şu kafeslerim gelsin düzeni değiştiricem biraz belki ozaman bişeyler olur. Birde dişi erkek çiftleri karıştırıcam tekrar yeni eşlerle bakalım ne yapıcaklar.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Selahattin Ustam a katılıyorum, Yumurtalar boş çıkıyorsa Dölleyememe durumu dur; onunda bilinen bir takım çözümleri var dır, Toprakta çimlendirilmiş tohumları dene bakalım..
  Döllü yumurtalar dan yavru elde edemiyorsan, soruna göre çözümcül öneriler gelecek tir..
  Gözlemlerinle bakıma devam etmeni öneririm..

kyler

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.hobihanem.com
Adı
M. Yalçın
Soyadı
Yılmaz
yılmaz Kurşun' Alıntı:
  Selahattin Ustam a katılıyorum, Yumurtalar boş çıkıyorsa Dölleyememe durumu dur; onunda bilinen bir takım çözümleri var dır, Toprakta çimlendirilmiş tohumları dene bakalım..
  Döllü yumurtalar dan yavru elde edemiyorsan, soruna göre çözümcül öneriler gelecek tir..
  Gözlemlerinle bakıma devam etmeni öneririm..
Yılmazım bu çimlendirmyi nasıl yaparım bununla ilgili topic link vs. yapılışı varmıdır sitede yada elinizde paylaşırsanız sevinirim saygılar.

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
çimlendirmeyi tarif edeyim sana sende az kuş var

250gr buğdayı al sabahleyin su dolu bir kaba koy
ertesi sabah 24 saat suyun içinde kalmış buğdayı sudan çıkar
bir süzgeçe koy hemen akabinde çeşme suyunun altında 2-3 dakka ıslandır bırak süzülsün aynı gün içinde 2veya 3 kere çeşme suyunda ıslandır bırak tekrar süzülsün sabahleyin buğday ın kafası patlar fazla bekletmeden ver kuşlara yesin kalan olursa dolaba koy ertesi gün verirsin

kyler

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.hobihanem.com
Adı
M. Yalçın
Soyadı
Yılmaz
Selahattin abi tşk ediyorum. Gerçekten çok yardımcı oluyorsun yarın izin günüm inş. bu akşamdan deneyip farkı anlatırım sizlere.

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
yanlız bu aşurelik buğday olmaz esmer buğday olması lazım güvercincilerde veya yemcilerde olandan

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Bana kalırsa toplama kuşlarını bir petshop a vakit kaybetmeden sat bunlarla 2-3 ay daha zaman kaybedeceksin, bunun yerine  hemen kanı iyi olan üreticilerimizden varsa ellerinde 2-3 aylık  yavru al ve sende 3-4 ay baktıktan sonra  (yoksa yeni yavrularından al ve 6-7 ay sabret )  eminin çok güzel verim alacaksın...yahya sayın ant.

kyler

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.hobihanem.com
Adı
M. Yalçın
Soyadı
Yılmaz
Wala yahya bey düşünmüyorda değilim. özellikle selahattin abi ve yılmazın kuşlarını düşünüuorum. Ama yeni kafeslerim bi gelsinde ondan sonra inş. kısmet olursa yavrudan bakıcam.

Adı
Hacı Muhiddin
Soyadı
KESKİNKILINÇ
Ya ben böyle hiç sizin gibi planlama yapmadım hiç yok hafta bası su yok haftanın günü bu.