Göğüs içinde Lipom (yağ tümörü)

rabbani

Uzman Üyemiz
Adı
ÜNAL
Soyadı
YILMAZ

Kuşlardaki bu hastalığın sebebi neler,tetikliyor önlemi nasıl alınmalı  bu iş yapılıyorsa herhalükarda  illa olacakmı bu türden  tümörler  abi

Sel@m Ve Du@ İle

murat kabayel

Uzman Üyemiz
Adı
murat
Soyadı
kabayel
kuş icinde sahibi icinde cok zor bir şey allah kimsenin başına vermesin .

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
        Yağ bezesi (Lipom) tamamen yapısal olup bir hata veya kusurdan yada Beslenme alışkandığından dolayı oluşmaz. Bir yağ hücresinin içinde depoladığı yağ miktarını sınırlayamaması ve aşırı yağ depolaması ile oluşur. Tek tedavisi cerrahi eksizyondur ve ilaç tedavisi yoktur. Lipomların büyümeleri bir yerde durabilir ve büyümeyen küçük lipomların alınmasına gerek yoktur; bunlar kansere dönüşmez. Cilt altında hızla büyümeyen tüm kitleler hemen her zaman iyi huyludur ve alınmalarına gerek yoktur. Tanıyı kesinleştirmek için yüzeysel doku ultrasonu yapılabilir. Nadiren kötü huylu tümörlere dönüşebilirler. Estetik açıdan rahatsızlık veren, büyüyen, ağrıya yol açan lipomlar lokal anestezi ile çevresel blok sonrası cilde yapılan lipom boyutuna göre 1-2 cmlik bir kesi ile 5 dakikada çıkarılabilir. Operasyonu kolaydır. Dikiş yerlerinde ince izler kalır.

Hilmi, Kuşun için Üzülüyorum; Fakat çokta karamsar olma lütfen..

vky88

Takipçi Üyemiz
Adı
Volkan Kemal
Soyadı
YALAV
Dişilerde Arka tarafta oluşması Yumurtlamayada engel oluyor Ama bunun Her türlüsü kötü Daha önce Cerrahi müdahale ile Lipom aldıran bir Kuş görmedim hiç !

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN

V.Kemal' Alıntı:
Dişilerde Arka tarafta oluşması Yumurtlamayada engel oluyor Ama bunun Her türlüsü kötü Daha önce Cerrahi müdahale ile Lipom aldıran bir Kuş görmedim hiç !
  Allah göstermesin.

Volkan Bey, Yağ bezeleri (Lipom) hakkında başka bilgileriniz varsa lütfen bizimle paylaşınız.

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
resimdeki kuş alıntıdır benim bir dişimde bu şekilde bir şişlik var yağlanmış gibi teşhis bu yavrularını büyüttü tekrar yuvada elimden çıkartmıyorum hastalık bulaşıcı değil tekrar yumurta ve yavru yapacakmı takip edeceğim.

Münah Öoğlu

Uzman Üyemiz
Adı
Münah
Soyadı
Özoğlu
hilmi akyldız' Alıntı:
resimdeki kuş alıntıdır benim bir dişimde bu şekilde bir şişlik var yağlanmış gibi teşhis bu yavrularını büyüttü tekrar yuvada elimden çıkartmıyorum hastalık bulaşıcı değil tekrar yumurta ve yavru yapacakmı takip edeceğim.
Benim böyle bir dişim var.Ancak gayet sağlıklı yavrularına 4x4 şeklinde bakıyor.

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
Benimde bir erkeğimde yaptı iki ağız yavru büyüttü ama sanki biraz ağrı yaptı heralde eş yapmadı on gün salmada durdu açılır gibi oldu bende elden çıkardım

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
Tümörler , Yağ Kistleri (Lipoma) , Kistler

Kimi zaman çok kısa sürede ortaya çıkan, bazen fark edilmeyen, farkına vardığımızda gerek yakınımızda teşekküllü sağlık kuruluşunun/hekimin bulunmayışı gerek üşengeçlik, boşverme gerekse yöremizde tedavi olanağının bulunmayışı nedenleriyle gözümüzün önünde acı içinde yitip gitmelerine yol açan hastalıklardan bazılarıdır TÜMÖRLER , YAĞ KİSTLERi (Lipoma) ve KİSTLER.

Detaylara inmeden, görsel bilgi edinilmesi ve ulaşılması açısından, yalnızca başlık halinde forumumuzda yer almasının uygun olacağını düşündüm.

Pek çok konuda başvuru kaynağımız olan Almanca birds-online.de sitesine ait aşağıdaki linklerden bilgi ve resimlere ulaşabilirsiniz.

Çeşitleri:

Böbrek
Genital Bölge (Testis ve Yumurtalık)
Böbrek
Karaciğer
Kemik
Kanat
Deri
Gaga
Kloakal Bölge
Göz
Kuyruk Sokumu

Tedavi seçenekleri:

Anatomik yapıları nedeniyle, bu hastalıkların gelişmelerinin gizlenebileceği çok az yerleri var mubişlerimizin. Bedensel yapılarında değişiklik veya nedeni anlaşılamayan bozuklukların ilk bulguları fark edildiğinde hemen hekime götürülmesi tek çaremiz. Forumlarda resim ekleyerek görüş almaya çalışmak büyük bir zaman kaybıdır.

Ne yazık ki, bu hastalıklarda tedavi seçenekleri çok kısıtlı. Genellikle genel / lokal anestezi altında dokular alınabilir ama cinsine, bölgesine, büyüklüğüne ve benzeri bulgulara göre yöntem hekimlerce belirlenmelidir. Ayrıca alınmaları, kimi durumlarda kuşun bazı işlevlerini yerine getirememesine de yol açabilir, anestezinin olumsuz etkileri de ayrı bir sorun olabilir.

polarci

Takipçi Üyemiz
Adı
ismail
Soyadı
paşalar
paylasım için tşkler. benım de buna benzer bi dişi kuşum vardı gogsu şiş elledıgınızde setlık gayet ele gelen bı buuyklukte idi  bu dişim hiç yumurtlamadı hangi erkege koysam bı randıman alamadım ve  en sonunda  elımden cıkarttım

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Hilmi, Paylaşımın için Teşekkürler, İnşAllah Kuşun uzun bir ömür yaşar..

polarci' Alıntı:
paylasım için tşkler. benım de buna benzer bi dişi kuşum vardı gogsu şiş elledıgınızde setlık gayet ele gelen bı buuyklukte idi  bu dişim hiç yumurtlamadı hangi erkege koysam bı randıman alamadım ve  en sonunda  elımden cıkarttım
  İsmail bey, malesef ki onlara acı veren bir hastalık/rahatsızlık durumunda çiftleşmiyorlar..

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
arkadaşlar konuyu açtığım zaman yağ tümörü teşhisi koyduğum dişiyi elden çıkartmadım tekrar yumurta yaptı aslında bir performans beklemiyordum şu anda 4 adet yavrusu var

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
hilmi akyldız' Alıntı:
arkadaşlar konuyu açtığım zaman yağ tümörü teşhisi koyduğum dişiyi elden çıkartmadım tekrar yumurta yaptı aslında bir performans beklemiyordum şu anda 4 adet yavrusu var
    Çok sevindim.. Dilerim; Uzun bir ömrü ve daha bir sürü yavruları olur..

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
hilmi akyldız' Alıntı:
Allah gönlünüze göre versin. Kuşunuz uzun ömürlü olur ve sağlığına tamamen kavuşur inşaallah