İNGİLİZ CİNSİ DİYE BİR MUHABBET TÜRÜ YOK

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
bu kelime herkesin dilinde olmasına rağmen,aslen küçük patagonya muhabbet kuşları üzerinde genetik olarak çalışmalar yapan ve mutasyonu(değişim sonucu aynı şekilde kalarak aynı şekilde yavru verme)yakalamış olan ingiliz bilim adamlarının emekleri sonucu ortaya çıkmış bir muhabbet kuşu "türü" dür.böyle olmasından olsa gerek herkesin ağzında "ingiliz" türü muhabbet türetilmiş.oysa bu bilim adamları kuşları genetik olarak kendileri irileştirip bu yeni türe "JUMBO" adını vermişken,bazı arkadaşlar bu türü ingiliz diye tanımlar olmuş.bilinmesi gereken şu ki;bu kuşların türü JUMBO'dur.ve tüm dünya bunu böyle bilir.bir ingiliz muhabbet üreticisine "ingiliz muhabbet" kuşu ile ilgili birşeyler sorarsanız haklı olarak size gülecek ya da tuhaf bakacaktır.zira böyle bir kuş yok.ama jumbo derseniz derdinizi anlar.artı her iri kuş jumbo değildir.basit bir iki yöntem ile elinizdeki kuş yada kuşların jumbo olup olmadığını anlayabilirsiniz.şöyleki;
a- başın üst noktasından kuyruk ucuna kadar ortalama 24,5 cm
uzunluğa sahip olmalı
b-omuzdan kanat ucu arası ortalama 12 cm olmalı
c-her kanatta sağlıklı gelişmiş 7 adet uçuş tüyü olmalı
d-iri,yuvarlak,ve enli,cere(cinsiyet derisi)den başlayarak alnından
yukarıya doğru,başın en yüksek noktasından aşağıya doğru yay gibi
bir eğri çizmiş bir baş ve kafa yapısı olmalı
e-mümkün mertebe küçük ve yüzün içine iyice gömülmüş olmalı
f-kondiyonu yüksek olmalı
g-vücutta bilhassa arka bölümünde kuyruğa kadar düzgün bir meyil
olmalı kanatlarda çaprazlama olmamalı
h-göğüs öne doğru harika bir kavisle dönmeli,kuş tümü ile "sıkı"
olmalı kesinlikle yağlanmış olmamalı
ı- yüz maskesi temiz renkli,renklerin başlangıç ve bitiş çizgileri
kesin olmalı.6 adet mümkün olabildiğince aynı büyüklükte boyun
benekleri olmalı

polarci

Takipçi Üyemiz
Adı
ismail
Soyadı
paşalar
hilmi abi eline  saglık guzel paylasım. eee hilmi abi ozaman çekoslavak yok singapur yok hollanda falan fıstık bunlar hep hikaye ozaman demekki benım anladıgım muhabbet olarak cins olarak bi jumbo çeşidi var onun ozellikleri belli diger  iriler kırma ve onların ufaklarıda yerli diye  tabir  ediliyor  yanlısmıyım acaba

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
ismail burada sadece ingiliz ve jumbo olarak bir açıklama yapılmış muhabbet kuşu doğada zaten muhabbet kuşuydu isimler uğradıkları mutasyonlardan sonra takıldı

polarci

Takipçi Üyemiz
Adı
ismail
Soyadı
paşalar
anladım abi tşkler abi verilmemiş isimde yok gbi ya her ulkenın adı var sadece bizimki turkıye  degılde yerlı dıye  gecıyor  ;D ;D

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Tüm Kuşlar güzel dir..

murat kabayel

Uzman Üyemiz
Adı
murat
Soyadı
kabayel
burda her gün başka şeyler ögreniyorum okul gibi yahu paylaşıma teşekkürler.

vky88

Takipçi Üyemiz
Adı
Volkan Kemal
Soyadı
YALAV
Bu konuyu başka bir sitede daha okumuştum Bu görüşe katılmıyorum  Dünyada bu ENGLİSH BUDGERİGAR yani İNGİLİZ MUHABBET KUŞU olarak tanımlanıyor .Bilim adamlarının ürünüdür onun için Tür değildir diyecekseniz Güvercin türleri de bir atadan gelmektedir aynı Muhabeet kuşları gibi keza köpek türleride aynı şekilde Genetik biliminin ürünüdür Sizce Lahor bir güvercin Türümüdür Güvercinlerde Komple kaya güvercininden türemiş Bu mantığa göre Hayır Lahor Güvercinide bir Tür değildir En basiti Cane corso veya Dogo Argentino da Bir köpek türü olamaz  Bu mantığa göre :D

Kusura bakmayın bu mantığa katılamıyacağım ...

MEHMET KOÇ

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.cubbeliahmethoca.tv
Adı
MEHMET
Soyadı
KOÇ
V.Kemal' Alıntı:
Bu konuyu başka bir sitede daha okumuştum Bu görüşe katılmıyorum  Dünyada bu ENGLİSH BUDGERİGAR yani İNGİLİZ MUHABBET KUŞU olarak tanımlanıyor .Bilim adamlarının ürünüdür onun için Tür değildir diyecekseniz Güvercin türleri de bir atadan gelmektedir aynı Muhabeet kuşları gibi keza köpek türleride aynı şekilde Genetik biliminin ürünüdür Sizce Lahor bir güvercin Türümüdür Güvercinlerde Komple kaya güvercininden türemiş Bu mantığa göre Hayır Lahor Güvercinide bir Tür değildir En basiti Cane corso veya Dogo Argentino da Bir köpek türü olamaz  Bu mantığa göre :D

aynen katılıyorum.

malazlar

Yeni Üyemiz
Adı
Kemal
Soyadı
Keskin
MEHMET KOÇ' Alıntı:
V.Kemal' Alıntı:

aynen katılıyorum.
bende size katılıyorum googlede aratınca birçok üretici özel sitelerinin tepesine English Budgerigar yazmış gerçektende Dünya kabul ediyor Tür olduğunu  ???

malazlar

Yeni Üyemiz
Adı
Kemal
Soyadı
Keskin
Rafet TANIŞ' Alıntı:
TKKKF olarak "SHOW MUHABBET KUŞU"  olarak adlandırdık
Boyutlarına göre ayrım diye bir konu görmüştüm forumda İngiliz ve Show Muhabbet Kuşunu ayrı tutmuş benim kafam karıştı şimdi

Rafet TANIŞ

Üyemiz
Adı
Rafet
Soyadı
TANIŞ
Katogoriler ikiye ayrıldı.

SHOW BOY----MİNYATÜR BOY

İkisinin arasında kalanlara bir katogori yok. Onlara KIRIK tabir ediyoruz.

Allaha şükür ki ülkemizde Herkez ORNİTOLOG . O kadar para ödeyerek kuş alır o kuşu başka kuşla eşe atar ortada ne vasıf kalır nede asıl damızlıktan eser.

Verilen parayamı yanarsın, ortaya çıkan hilkat garibesinemi.!!!

vildanergil

Yeni Üyemiz
Adı
vildan
Soyadı
ergil
Herkese Selamlar,

Ben de ingiliz muhabbet kuşu tanımlamasının yanlış olduğunu düşünmüyorum. İncelediğim yüzlerce muhabbet kuşu tagında "english" yazıyordu.

Bunu destekler nitelikte bir örnek daha verirsem: bugün  muhabbet kuşu türleri genellikle türe farklılık kazandıran yetiştiricilerin ülkelerinin adı ile anılmaktadır; Çekoslavak, Hollanda, Singapur, İngiliz gibi.

Bunun dışındaki bir ayrım ise, doğal bouytlarla, seçme yöntemi ile geliştirilen boyutlar arasında yapılmaktadır. Sizin verdiğiniz boyutlar, Jumbo ya da Show kuşu diye tanımlayacağımız irilikte kuşlar için geçerlidir. Aynı İngiliz muhabbet kuşlarında olduğu şekilde Hollanda muhabbet kuşlarının da iri ve normal boyları mevcvuttur. Yanı bir alt sınıflandırmadır.

Bilimsel gruplamalar;

Domain
Âlem
Filum/Şube (Hayvanlar) ya da Bölüm (Bitkiler)
Sınıf
Takım
Familya
Cins
Tür
Alttür
Varyete
Kültivar
Form
Klon
Hibrid

Şeklinde basitleştirilebilir. Bu durumda; Muhabbet kuşu kendi familyasındaki bir cinstir. İngiliz, Hollanda, Çekoslavak vs. Muhabbet kuşunun türleridir. (doğada tek tip Budgerigar vardır, aslında muhabbet kuşu bizim kullandığımız anlamda kullanılmamaktadır, bu bir familya olabilir.) jumbo, standart gibi tanımlamalar ise alt türler için kullanılabilir.

Temel Muhabbet Kuşu Mutasyonları (varyete)

Normaller (Normals)
Sarı Yüzlüler (Yellowfaces)
Çekinik Parçalılar (Recessive Pieds)
Baskın Parçalılar (Dominant Pieds)
Clearflight Baskın Parçalılar (Clearflight Dominant Pieds) (*)
İkizfaktör Baskın Parçalılar (Doublefactor Dominant Pieds)
Albinolar (Albinos)
Sarı Yüzlü Albinolar (Yellowface Albinos)
Lutinolar (Lutinos)
Siyah-Gözlü Tek Renk (Dark-Eyed Clears) (*)
Opaller (Opalines)
Pullular (Spangles)

Bu durumda ingliz, jumbo baskın parçalı ve sonra yetiştirme bolgesi ve künyesini söyleyerek tam bir tanımlama yapabiliriz.

Bu durumda ülkelerin kendi geliştirdiklleri soylara, kendi ülkelerinin adlarını vermeleri durumunu ortadan kaldırırsak tanımlama daha zor olur diye düşünüyorum.

Gruplamaların amacı, aşağıya doğru indikçe ORTAK ÖZELLİKLERİN ARTMASIDIR.

Yukaruıda yazdıklarım şimdiye kadar okuduklarım ve incelediklerimden kendi anladıklarımdır, elbetteki düzeltilecek yada eklenecekler olabilir. Ancak dediğim gibi ülke tanımlamaları her halükarda yer almalıdır. Yabancı sitelerin %90 ına yakınında bu adlar telaffuz edilmektedir.

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Rafet TANIŞ' Alıntı:

SHOW BOY----MİNYATÜR BOY

Allaha şükür ki ülkemizde Herkez ORNİTOLOG . O kadar para ödeyerek kuş alır o kuşu başka kuşla eşe atar ortada ne vasıf kalır nede asıl damızlıktan eser.

Bilgilendirme için çok teşekkürler Rafet abicim...

vky88

Takipçi Üyemiz
Adı
Volkan Kemal
Soyadı
YALAV
Rafet TANIŞ' Alıntı:

SHOW BOY----MİNYATÜR BOY

Mükkemmel bir tanımlama ... Bu eylem tamamen ticari amaçlı yapılıyor SHOW ile MİNYATÜR eşleştiriliyor çıkan yavrularda bilinçsiz müşterilere SHOW fiyatına satılıyor ORNİTOLOJİ sevdasına yapıldığını hiç sanmıyorum Benzine su karıştırmak gibi birşey  :mad: