Kanibalizm (tüy yeme hastalığı)

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Kanibalizm’in ortaya çıkma nedenleri arasında; yemin protein ve esansiyel aminoasitler bakımından tamamen noksan veya yetersiz olması, birim alana normalden fazla hayvan konulması, sinirlilik ve aşırı heyecan, aşırı sıcaklık, aşırı aydınlatma, yaralı ve sakat hayvanların sürüden ayrılmaması,  her türlü stres durumu, hayvanların aç veya susuz bırakılması sayılabilir. Kanibalizm bu faktörlerden bir veya bir kaçının etkisi ile ortaya çıkabilir. En iyisi bu problemlerin ortadan kaldırılarak Kanibalizm’in ortaya çıkışının önlenmesidir.                                                                                          DERLEYEN Vet. Hek. Hüseyin DEMİRTAŞ
  KAYNAK: Tarım ve köy işleri bakanlığı yayınları:

arkadaşlar bu önlemlerin yanında amino asitli mineral içerikli depomin kullanmanızı öneriyorum

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
arkadaşlar bildiğimiz gibi tüy yeme hastalığını hemen hemen her üreticinin başına gelmiştir
arkadaşlar bu hastalıkla ilgili bir çok yerlere ve eski kanaryacı arkadaşlarıma çareler bazında sorular sordum
bu hastalık başına gelmiş olupta çözümünü kimse bulamamış
bu hastalık mantıken düşündüğümüzde sanki kuşlarda mineral eksikliğini ne kadar düşünsekte
bunlarda başka bir sorun olduğunu düşünüyorum
geçen sene bu zamanlarda böyle bir sorunum yokken
tam bir sene sonra kuşlarımı gözlemlediğimde kanibalizm arttığını gördüm
daha sonra geriye dönük düşündüğümde
geçen seneden bu zamana kadar yani tam bir senede
üretimhanemde ne değişiklik yaptığımı notlarımdan çıkarıp tespit etmeye çalıştım şimdi tespit ettiğim bu değişiklikleri bulup uygulamaya başladım
tam verim aldığım zaman neticeleri siz değerli arkadaşlarımla paylaşacağım

Yaşar yılmaz

Uzman Üyemiz
Adı
Yaşar
Soyadı
Yılmaz
bendede bu kuşlardan sonradan çıktı arkadaşlar 6-7 ağız yavru büyüten kuşların hiçbir şeyi yokken yavruların tüylerini yolması beni rahatsız etti  düzeltemeyeceğimi düşündüm bende yavrularla birlikte elden çıkardım

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
BENDE YENİ ÜRETİCİ OLDUĞUM HALDE SİTEDEN TAKİP EDEBİLDİĞİM KADARIYLA TÜY YİYİP YAVRULARI BÜYÜTENDE VAR FAKAT ÖLDÜRENDE DİŞİLERİ AYIRIP AYRI VİTAMİN TAKVİYESİ YAPIP DENEYECEM BİR ŞANS DAHA

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
ilker yavru öldürüp yiyenleri ya postala gitsin yada o kuşları kuluçka makinesi gibi kullan. yani yumurta yapsınlar yavrular hafif tüylenme yapınca yanlarından al başka yuvalara aktar (tabiki aynı boyda yavrular varsa onların yanına aktar)

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
bir çiftde bende çıktı anne yavru tüylerini yoluyor depomin veriyorum bakalım ne olacak

Münah Öoğlu

Uzman Üyemiz
Adı
Münah
Soyadı
Özoğlu
Selahattin GÜÇLÜ' Alıntı:
ilker yavru öldürüp yiyenleri ya postala gitsin yada o kuşları kuluçka makinesi gibi kullan. yani yumurta yapsınlar yavrular hafif tüylenme yapınca yanlarından al başka yuvalara aktar (tabiki aynı boyda yavrular varsa onların yanına aktar)
Bence de en iyi çözüm.

bülentyıldız

Takipçi Üyemiz
Adı
Bülent
Soyadı
yıldız
bende de bir çift var.İlk kuluckasından bu yana tüy yiyor.depomin kullandım düzelmedi.Çok verimli bir çift olduğu için satamadımda şu anda sadece kulucka yapması amacıyla elimde tutuyorum.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Paylaşımlarınız için Teşekkürler..

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
abicim bendekileri postaladım kafam o yönden rahat yenileri çıkana kadar allah göstermesin ama yapıyorlar