Kuşum 3 yasında bi bakarmısınız

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kral94

Üyemiz
Adı
Selim
Soyadı
Çelebioğlu
Kuşumun gagası asırı uzadı ve yamuldu tırnaklarıda bazıları kendiliginden düştü ne yapabilirim

yigido580638

Yeni Üyemiz
Steril bir tırnak makası ile  kesilir ama bence dokunmayıp bir veterinere götür o kessin gagasını

Gaga taşı falan  kullanmıyor muydun ki?

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Kral94' Alıntı:
Kuşumun gagası asırı uzadı ve yamuldu tırnaklarıda bazıları kendiliginden düştü ne yapabilirim
Eger fazla bilğiniz yoksa resim şart, gerçekten uzamış mı?Geçen Antalya da komşu getirmiş gagası çok büyük yem yiyemiyor diye, maselef alakası yok, birinden duymuş, gagasını tırnaklarını kestirmeniz lazım , devamlı muhabbetlerin uzar diye...

Bana getirmese evde kesmeye kalksa idi inanın kan kaybından kuşu öldürürdü...Çünkü uzama yok gaga normaldi zaten...:)

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    Lütfen Kafesinde resmini çekiniz..
    Büyük olasılıkla plastik tünek kullanıyorsunuz ve Mürekkep balığı kemiği kafeste mevcut değil..

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Evet baya uzamış, ehli bir kişiye zarar verdirmeden kestirmen iyi olur.

vildanergil

Yeni Üyemiz
Adı
vildan
Soyadı
ergil
Kendi bildiğim kadarı ile yanıtlayayım, Öncelikle kuşta görünen muhtemel 2 ve ek olarak ihtimal dahilinde üçüncü bir sorun var:

1- Tümor ya da hormonal bozukluk: erkek kuşların üremeye elverişli oldukları dönemle olmadıkları dönem arasında cere; (garanın üstündeki burun  deliklerinin olduğu kısım) , parlak mavi - morumsu (bazı mutasyonlarda) renkten, soluk mavi yada açık lila rengine (hatta sütlü mavi) değişir. Bunun dışındaki renkler, kahverengiye kayma, dişiye benzeme, beyazlama, hormonal bir bozukluğa yada kuştaki bezlerde tümöre işaret eder. Sizin kuşunuzda da bunu görmekteyim.

2- Doğal olmayan uzama ya da çarpılmalar: Bu da yine bir kuşun ortamındaki bir takım eksiklikler ya da bünyesinin yanlış bir reaksiyonu sonucu oluşan bir durumdur. Çok zaman da, mantar benzeri bir takım rahatsızlıklar eklenince, biçimsiz ve çarpılan gagalar ortaya çıkar. Böyle hayvanlar genellikle zayıflar, uzuvları dikkatsizce kesmek kanamalara yol açabilir.

3- Muhtemelen zarar görmüş ayaklar: her zaman soruna işaret etmeemekle birlikte, bir muahbbet kuşu bir yere konar konmaz ya da her dinlenirken, özellikle ayaklarındna birini sürekli yeden kaldırıyorsa, hayvanın ayağında bir sorun zaten oluşmuş olabilir, bir venerinere göstermekte fayda var.

Ayrıca tüneği yanlış takmışsın, plastik tüneklerin açık kısmı yukarıya gelecek çekilde takılmamalı, bu kuşlarda kramplara neden olabilir. Aslında en iyisi en az 1 cm çapında başlamak üzere farklı kalınlıklarda tam daire biçimli, tünekler yada doğal temiz zehirsiz dallar kullanmaktır. bunlar kuşun ayaklarını idmanlı tutar.

Ayrıca kafeslerini tam olarak çekmemişsin, yinede kafes donanımının pek yeterli olmadığını söyleyebilirim.

Tavsiye olarak kuşundaki sorunları tam olarak öğrenmeden dişiyle aynı yerde tutman pek uygun olmayabilir. zira uzaktan dişi de problem görünmüyor. Ancak muhtemelen dişi üreme modundadeğil, bembeyaz bir ceresi var, ayrıca sanki çok hafif bir maviye kkaçma var gibi. üremeye elverilli kuşların cereleri hafifçe kurur ve biraz kahverengilerişir, hatta bazı dişiler tamamen kahverengi olur.

Son olarak üretmek niyetindeysen, kuşlara özel bir özelve bakım uygulamalısın, bu sitede bunun iyi açıklamaları mevcut.

Kral94

Üyemiz
Adı
Selim
Soyadı
Çelebioğlu
ne yapabilirim yani kuşumun yavrusunu almayı cok ama cok istiyorum beni yönlendirirseniz cok mutlu edersiniz

enginersin

Uzman Üyemiz
Adı
engin
Soyadı
ersin
kardeşim öncelikle bende seningibi bu konularda acemiyim ama o gagayı sakın sen kesmeye kalkma bence git bi veterinere göster bu birincisi
ısrarlı yazmalarından anlıyorum hemen yarın yumurtlasın öbürgün 5-6 tane yavru olsun olmuyor işye 5 aydır bekliyorum ama yok halen yumurta yok satmayı bişle düşündüm ama aksine gittim yeni çiftler aldım ve işi sabıra bırakarak kuşların yemini suyunu gerekli malzeme ve temizliğini yaptıktan sonra kuşaların yanına uğramıyorum umarım bu şekilde bi netice alacağım sende öyle yap önce kuşunun rahatsızlığını bir veteriner eşliğinde hallet sorası Allahın taktirine kalmış beklemekten başka hiç bir çaren yok buradaki insanların sana söyleye bilecekleri bu bence

Kral94

Üyemiz
Adı
Selim
Soyadı
Çelebioğlu
saolasın sende yani önceden abim üretiyordu 30 a yakın çiftimiz wardı ama bu kdr uzamamıstı nese bekliycez tabiki tekrar saolun

enginersin

Uzman Üyemiz
Adı
engin
Soyadı
ersin
sen vakit geçirmeden vi veterinere git bence o kuşun yem yiyiyor ollabilmesi bile beni bayağı düşündürdü Allah nasip kısmet ederse seninle burda beraber yavrularımızın fotolarını yayınlarız inşallah hele bi yumurtlamaya başlasınlar bakalım ama sen gagayı hemen hallet bence

Kral94

Üyemiz
Adı
Selim
Soyadı
Çelebioğlu
yem yiyor ALLAHA şükür gaga işinide en kısa zamanda halledicem inş.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Plastik tünekleri çıkar at. 2 tane farklı çaplarda (plastik tüneğin çapında olabilir), herhangi dikensiz bir meyve ağacından, iki tane düz dal kes. biri ince biri kalın olsun, vanodinle dezenfekte et. Kafeste bir birine en uzak mesafede, çapraz olsunlar. Çok iyi bağla sallanmasın. iple değil tel ile dıraşdan bağla.

Bende gaga taşından ayrı olarak 3 tane yemlikte , kum, mermer tozu, kalamar kemiği var. Bir tarafta kesme hatası olan mermer blok diğer tarafta hazır beton bloğu var. Kuş neye ihtiyacı varsa kendisi yapıyor aslında. Hazır betonu kesinlikle herkese tavsiye ederim, kuşlar çok seviyor. Ama hepsine mutlaka vanodin.

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Ahşap tünek kullanın ve Refik beyin ürettiği mineral bloklar var onlardan kullanmanızı tavsiye ederim

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Hem mineral eksikliklerini gideriyor hemde sert yapısı sayesinde gaganın uzamasını engelliyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...