Muhabbetlerle Bir Arada Bulunmaması Gereken Hayvanlar

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Muhabbetlerle bir arada bulunmaması gereken hayvanlar nelerdir? Kedi gibi, yemesi bakımından sormuyorum, hastalık taşıyıcılığı gibi. Birini etkilemeyen bir bakteri, mikrop diğerini etkileyebilir mi? Üretimhanesinin verimliliğini düşüren duydunuz mu?

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Mehmet Kıdır' Alıntı:
Muhabbetlerle bir arada bulunmaması gereken hayvanlar nelerdir? Kedi gibi, yemesi bakımından sormuyorum, hastalık taşıyıcılığı gibi. Birini etkilemeyen bir bakteri, mikrop diğerini etkileyebilir mi? Üretimhanesinin verimliliğini düşüren duydunuz mu?
:( :( :( Bu konuda sana yardımcı olamıcam, İnşallah en kısa sürede sorunun cevabını bulursunuz, bizde sayenizde bilği sahibi oluruz...

polarci

Takipçi Üyemiz
Adı
ismail
Soyadı
paşalar
mehmet abicim bu konuyu duyunca aklıma geldi paylaşmak istedim. ama ne kadar  dogru yalan bunu deneyıp gormedım sadece duyduklarımı yazıyorum.  kuslarım yavrular olmeye  baslayınca veterınere gittim durumu anlattım sadece yavrular ishalden ölüyordu  veterınerın soyledıgı TAVUK hastalıgı  hıc bısey yokken anıden toplu sekılde ishalle gelen olumlere  tavuk hastalıgı diyorlarmıs ama ne kadarı dogru bılemıyorum. tavuk ne  alaka diyeceksınız :) örnegin cıvcıv  almıs  olabılırsınız usumesınler  dıye 1 ay kumeste bakmak ısteyebılırsınız belkıde bu sekılde bı hastalık bulasabılır benım mantıgım ama hıc  ortada  tavuk yokkene bıle bu hastalık oluyomus 
  biraz  uzayınca  karıstı kusuruma  bakmayın

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
İsmailcim söylediğin olay çok mantıklı, bazı virüsler yıllarca sıcak soğuk demeden bekleyebiliyor. Çok iyi dezenfekte yapılması gerekir tabi.

Bende bir arkadaşın, mubişlerin avlusunda tavuk beslemeye başladığını verimin düştüğünü, ölümlerin arttığını duymuştum, geniş bir alan ama tavukların olduğu bölümden geçiliyor mubişlere. ve ne kireç ne dezen var. Sonra mubişlerin yanında tavşan beslemeye başlayınca hiç verim alamaz olmuş. ve bu işi bırakmak zorunda kalmış. Bu durumun gerçekten beslenen diğer hayvanların etkileri olup olmadığını öğrenmek için açmıştım. Birde 2000 yılında 60 çift muhabbetle üretim yaparken bilgimin az olması, sizin gibi değerli üstadların olmaması nedeni ile çok hatalar yapmıştım. bu hatalardan biri de yan odada bıldırcın beslemem di. Bilmiyorum etkisi varmıdır?

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Mehmet Kıdır' Alıntı:
Mehmet bu konu hakikaten çok önemli kuşlarla beraber yaşayan hayvanlarla değilde mesela ben kendi üretimhanemin konumuyla ilgili anlatayım benim üretimhane etrafında en fazla korktuğum olay dışardaki yabani güvercinler ve kumrulardır hele o kumrular varki çok büyük hastalık ve bakteri taşıyıcısıdır kendi bağışıklık sistemini bu hastalıklara göre gelişmiştirmişlerdir fakat çok tehlikeli taşıyıcıdırlar pencere ve havalandırma yaptığımız camları çok ince tül gibi tellerle sabitlemek lazım ve benim gibi kuş pazarlarına çok giden arkadaşlarımız üstlerine başlarına ve ayaklarına çok dikkat etmek zorundalar içeri girişlerde dezen paspası kullanmak çok önemli

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Mehmet bey, MuhabbetKuşlarından insanlara geçebilen Zoonoz hastalıklar olduğu gibi, Diğer canlılardan da MuhabbetKuşlarına geçebilen bakteriler (Enfeksiyonlar) olabilir. Dediğiniz gibi bu "Verim düşüklüğü ve ölümlere" sebep oluyordur. Mümkün olduğunca Kuşlarımızı uzak tutmamızda fayda olacaktır..

Güzel bir konuya değinmişsiniz; Teşekkürler..

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Teşekkürler üstadlar, bu konunun sonunda benim anladığım şu,
Diğer hayvanları değil üretimhaneye sokmak, havanın bile tecrit edilmesi, girişte çıkışta mutlaka hem kendimizi hemde mubişlerimizin ulaştığı yerlerin hijyenik tutulması.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Diyarbakırlı bir üretici 2 Yetişkini öldükten sonra aynen şunu yazmıştı:
  "Kuşlarıma hastalık gelebileceğinden dolayı Camları açmaya korkar oldum."

enginersin

Uzman Üyemiz
Adı
engin
Soyadı
ersin
Geçen günlerde veteriner bir arkadaşın söyledi hastalıklar ayakkabılardan bulaşıyormuş

benimde kümes yapabileceğim çok güzel bir yerim var ancak komşunun tavuk kümesi yakın olduğu için başka bir yerde mubişlerimi besliyorum