Ruşeymini Kuşlarımıza Verebilirmiyiz?

Coşkun Ödemir

Uzman Üyemiz

İlk önce ruşeyminin ne oldugunu bilmeyenlere bir açıklama yapalım.

Ruşeym kelime anlamı olarak buğday özü anlamına gelmektedir. Buğdayın işlenerek una dönüştürülmesi sürecinde özel ayrıştırma işlemleri sonucunda 1 tonundan sadece 1 kilogram elde ediliyor. E vitamini deposu olan ruşeym gramlarla satılıyor.

Kullanım şekilleri; Ruşeym soğuk süt veya yoğurt ile karıştırılabiliyor, taze ya da kuru meyveye ilave edilerek zenginleştirilebiliyor. Çorba ve salata gibi yiyeceklerin üzerine serpilerek kullanılabiliyor. Yemek pişirirken baharat yerine vitamin olarak kullanabilecek bu ürün, aynı zamanda dünya mutfağındaki çeşitli yemek tarifleri için tercih ediliyor.

Mükemmel bir afrodizyaktır : Ruşeym doğal afrodizyak özelliğine sahip. Yakın zamanda ruşeymden vitamin tabletleri üretimi de planlanıyor.

Kalp için Çok faydalıdır : Ruşeymin koroner kalp hastalığı riskini azaltması, pıhtı azaltıcı etkisiyle kanın akıcılığına, diyabetli hastalarda damar tıkanıklarının önlenmesine yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Sinir Sistemi için çok faydalıdır : Ruşeymin sinir sistemi hastalıklarında olumlu etki gösterdiği, gözde katarakt oluşumunu geciktirdiği biliniyor.
Güzelliğinize güzellik katar : Doğanın bu altın sırrı güzelliğe de güzellik katıyor. Özelliklede cilt kırışıklıkları için birebir. Hem kırışmayı önlüyor ve hem de azaltıyor.
.
Uyarı : Çölyak hastalarının ve lif kullanımında sakıncası olanlar için kullanması uygun değildir.

Uzun süre kendim kullandım. Her sabah 1 Yemek kaşığı ile ağzıma atıp çiğneyip sütle içtim. Tadı tatlı. Acı değil. Değişik bir aramosu var. Buğdaylar ile ilgili araştırma yaparken aklıma geldi ve bu konuyu açmak istedim. Kuşlarımıza verebilirmiyiz? İçinizde deneyen kimse oldumu yeme yada mamaya karıştıran? Denersek zararını görürmüyüz? Çünkü inanılmaz faydalı birşey.

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
ben kuşlarıma vermedim verilirse ne faydası olur diye sormak icap ederse E vitamini olarak faydası olur bence kuşlara alıştırıncaya kadar 1 kg heba ederiz gibi  fiatta yüksekse cebe zarar verir

Coşkun Ödemir

Uzman Üyemiz
Selahattin GÜÇLÜ' Alıntı:
ben kuşlarıma vermedim verilirse ne faydası olur diye sormak icap ederse E vitamini olarak faydası olur bence kuşlara alıştırıncaya kadar 1 kg heba ederiz gibi  fiatta yüksekse cebe zarar verir
1 kg. 28 TL civarına geliyor. 250 grm lık satılıyor. 7 TL. Bakalım ben deneme yapacam sonuç alırsam sizlerle paylaşırım...

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Paylaşım için teşekkürler. Bende paahalı olacağını düşünüyorum

bilaldeg

Takipçi Üyemiz
Web sitesi
www.fotokritik.com
Adı
bilal
Soyadı
değirmenci
Kuş sayısı fazla değilse, mamaya zaman zaman bir çay kaşığı katmanın çok fazla bir maliyeti olmuyor, kuşlar yadırgamadı ben kullandığımda. Ayrıca 250 gr.lık paketler biraz pahalı, açık şekilde ruşeym satan aktarlar veya baharat-bakliyat satan yerlerde fiyatları daha makul.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Ruşeymi çocuklarda gelişimi hızlandırması bakımından günde az az yediriliyor. Ben çorba ile çocuğuma yediriyorum. Kuşlara az miktarda verilebilir ancak bir tondan 1 kg üretilen bir ürün kg 28 tl ye çok ucuz kalıyor. bu da insanı düşündürüyor. ???