Salma Tipi Muhabbet Kuşu Yuvası

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Arkadaşlar Merhaba,

Uzun arama ve deneme yanılmalardan sonra en ideal salma tipi muhabbet kuşu yuvasını buldum sanıyorum. Bilgi, öneri ve eleştirilerinize her zaman açık olduğumu bilmenizi isterim.

Saygılar.

bilaldeg

Takipçi Üyemiz
Web sitesi
www.fotokritik.com
Adı
bilal
Soyadı
değirmenci
Salmaya girip yuvalığı önden açmaktansa, yuvalık yandan veya arkadan kapaklı ve salma dışından kontrol edilebilecek şekilde dizayn edilse çok daha kullanışlı olabilirmiş.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Ahmet SALMAN' Alıntı:
ideal olan kısmını anlayamadım
Yani salmam için en uygun dizayn demek istedim.

hilmi akyldız' Alıntı:
Problem yok galiba, sizde görünmüyormu?

ilker ertürk' Alıntı:
yuvalıkları telin arkasından kontrol edebilecenmi yoksa salmadan içeri giriptemi

bilaldeg' Alıntı:
Salmaya girip yuvalığı önden açmaktansa, yuvalık yandan veya arkadan kapaklı ve salma dışından kontrol edilebilecek şekilde dizayn edilse çok daha kullanışlı olabilirmiş.
Malesef bende o şekilde yapacaktım ama alanım kısıtlı.
Birde içeriden kuşun yanına da girsem, dışardan da baksam kuşlar mutlaka ürkecek. Ürkmelerine çok yararı olmadığını düşündüğümden dolayı yaptım bu şekilde. Siz neden dolayı dışarı dan bakmamı istediniz? ürkmelerini engellemek için mi? Birde o şekilde salma tipi varsa fotoğraflayabilirmisiniz?

Ramazan Demet

Uzman Üyemiz
Adı
Ramazan
Soyadı
Demet
mehmet bey büyüklüğü ideal fakat salma içinden açılması uygun değil güle güle kullanın

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Ramazan Demet' Alıntı:
mehmet bey büyüklüğü ideal fakat salma içinden açılması uygun değil güle güle kullanın
Salma tipinde hiç dışardan kontrol görmedim, içeriden bakılmasında ne gibi bir problem olur ?

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
İÇERİ HER GİRİB ÇIKTIĞINIZDA YUVALARI DOLAŞIRKEN KUŞLAR HEP ÜRKECEK ÖNDEN BAKARKEN KUŞ DIŞARI ÇIKAMAYIP İÇERİDE KALABİLİR KORKUDAN KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN YUMURTA KIRABİLİR YAVRULARA BİR GAGA ATIP KAN ÇIKSA DAHA SONRA ÖLDÜRENE KADAR GAGALIYORLAR DIŞARIDAN BAKTIĞINDA ÜRKECEK AMA SENİ GÖRMEYECEK İÇERDE DOLAŞMAK DAHA KÖTÜ ERKEK DİŞİ HEPSİ KORKUDAN UÇUŞACAK

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Kapağın önden olması iyi olmamış. Arkadan koydurursanız daha iyi olur

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Yavuz ustanın yuvalık çeşitleri;
=http://www.imeiyd.org/index.php?topic=3009.0]http://www.imeiyd.org/index.php?topic=3009.0

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Şahin GÜNGÖR' Alıntı:
Kapağın önden olması iyi olmamış. Arkadan koydurursanız daha iyi olur
Abi gözünü seveyim, yuvalık kontrolü için yuvayı aşağıya indireyip ordan mı bakayım.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Yahya SAYIN' Alıntı:
Çift odacıklı proje resimleri geldi bana da, yapmak istedim ama açıkçası gözüm yemedi, bunlar güzelmiş. Diğer salmada deneyebilirim. Bir tek mdf ye karşı anti sempatim var. Birde bunları kendim yapıyorum. Kavak ağacından kestirdim. Kavak ağacı da çok lanet bişi. Durduğu yerde kuruyuncaya kadar şekil değiştiriyor. Ama nemi en güzel absorbe eden kavak.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
ilker ertürk' Alıntı:
İÇERİ HER GİRİB ÇIKTIĞINIZDA YUVALARI DOLAŞIRKEN KUŞLAR HEP ÜRKECEK ÖNDEN BAKARKEN KUŞ DIŞARI ÇIKAMAYIP İÇERİDE KALABİLİR KORKUDAN KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN YUMURTA KIRABİLİR YAVRULARA BİR GAGA ATIP KAN ÇIKSA DAHA SONRA ÖLDÜRENE KADAR GAGALIYORLAR DIŞARIDAN BAKTIĞINDA ÜRKECEK AMA SENİ GÖRMEYECEK İÇERDE DOLAŞMAK DAHA KÖTÜ ERKEK DİŞİ HEPSİ KORKUDAN UÇUŞACAK
Genelde salma tipinde bu tür korkular hep vardır ama şimdiye kadar kötü bir olayla karşılaşmış arkadaşım yok. Katil çıkıyor, yavru döven çıkıyor zaten. Ama salmada bir tanesi ürktüğünde bir çoğu yuvayı hemen terkedip kendine güvenli bir bölge seçiyor. Ama yuvayı kontrol için bir kaç kişinin dediği gibi üstten veya arkadan yapılsa bu sefer yuvayı yere indirip ordan bakılmak zorunda kalınacak. Bu tabi çok daha tehlikeli. Cevaplarınız ve duyarlılığınız için çok teşekkür ederim.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
      Mehmet Bey, Her yuvalığın (Kullanıma, Yavru sayısına, Alanına vb.) bir ömrü vardır. Yenilemeniz gerektiğinde kontrol kapağını yandan yapabilirsiniz; Eğer Anne Kuş kapağın açılmasından rahatsızlık duyacaksa giriş deliğinden çıkabilsin..

MEHMET KIDIR' Alıntı:
Ama salmada bir tanesi ürktüğünde bir çoğu yuvayı hemen terkedip kendine güvenli bir bölge seçiyor.
    Bu ücüzü Muhtemelen kayıplarınız oluyor dur..
    MuhabbetKuşları Yuvalığı sığınak olarak görürler; Korktuklarında (Erkekler dahil) Yuvalıkta alırlar soluğu; en azından bemim kuşlarım öyle..

Yuvalıklarınız Hayırlı Olsun..

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Yılmaz Bey salmanın tabi artısı olduğu gibi eksileride olacaktır. Bu şekilde deneyeceğim. Eğer dediğiniz gibi problemlerle karşılaşırsam yapıyı değiştirip dediğiniz gibi yapmaya çalışırım. İlginize teşekkürler.

kotkafa

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Günay
Soyadı
Dönmez
ben acaip bi sistem salma gördüm eskiden ve fotoğrafı ileride lazım olur diye indirmiştim internetten. Sanırım şimdi tam bu fotoğrafa uygun bir konu açılmış...paylaşmakta yarar var diye düşündüm...belki size birkaç fikir verebilir.

Aslında bakıldığında fotoğraf oldukça komik...komik olan salmanın eski bir duşa-kabin kasasından yapılmış olması. Çok yaratıcı bir fikir bence, yapan kişi 1 metre kare yerde 20 takım kuşla üretim yapıyor!!

Ben dikkatinizi salmadaki yuvalıkların takılma yeri ve şekline dikkat çekmek isterim, yuvalıklar salma dışından takılmış, muhtemelen de salma duvarında sadece yuvalık delikleri vardır...bu şekilde yuvalık kontrolü kuşları fazla strese sokmadan gayet kolay ve basit bir şekilde kontrol edilebilir...bakımı yapılabilir. Yani, salma tarzı üretim yapılacaksa, bence salmadaki yuvalıklar buna benzer bir şekilde...dışarıdan takılmalı.