Salmada Üretim Nasıl Yapılır

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
metroxylon' Alıntı:
salmanın avantajları

1-temizlik fazla vaktinizi almaz.
2-yemleme ve sulama kolaydır
3-çok çabuk eş tutarlar
4-çiftleşen çift diğer kuşları da gaza getirir.
5-kuşlarda yağlanma ve stres minumum olur.

salmanın dezavantajları

:) :)
aslında dezavantajları iyi gözlemle ortadan kaldırabilirsiniz.

1-hastalık halinde tüm kuşlara bulaşma riski.bu riski hasta kuşu derhal ayırarak diğer kuşlara bulaşmasına engel olabilirsiniz.
2- katil kuş,huzursuzluk çıkaran kuş,agresif kuş diğer kuşları yada yavruları öldürebilir. tesbit ettiğinizde en iyi kuşunuz bile olsa derhal uzaklaştırın.

not:kuşlarla ilgili hiçbirşey salmadaki kuşları oturup seyrederken verdiği rahatlama ve zevki veremez...

kafeste üretim ticaret için evet
salmada üretim zevk ve ticaret için evet

osiergin

Uzman Üyemiz
Adı
Osman
Soyadı
ATILGAN
MEHMET BEY GEÇMİŞ OLSUN BENDE ZAMANINDA ÇOK ÇEKTİM SALMA ÜRETİMİNDEN TEK TEK KENDİ YAVRULARIMDAN SEÇTİM 4-5 AY AYNI SALMADA DURDULAR HİÇ PROBLEM YOKTU NE ZAMAN YUVALARI TAKTIM KATLİAM BAŞLADI SİZE NACİZANE TAVSİYEM BELKİ HADDİME DÜŞMEZ AMA EĞER İMKANINIZ VARSA KAFES SİSTEMİNE GEÇİN DERİM AMA YİNEDE KARAR SİZİN.

Ögür ATEŞ

Üyemiz
Adı
Özgür
Soyadı
ATEŞ
Cok tecrube kokan bılgıler olmus ama benım merakım su yuvalıkları dıstan takıp etmek daha mantıklı olmazmı yanı her yuvayı heran takıp etmek gerektıgınde salmanın ıcne gırmektense yuvalıkların gırıs telıklerı tellere asılı olup kapak kısımları salma dısında olmus olsada bızler takıp ederken hıc ıcerı gırmeyıp kusları rahatsız etmeden takıp gerceklestırebılsek

ayvalikmuabbet

Üyemiz
Adı
MURAT
Soyadı
TÜRKOĞLU
Merhaba arkadaşlar salmada üretim yapan iki abim var bir tanesi 7 çift kuşu 1 sene önce aldı ve salmaya attı şu anda onlardan çıkan yavrulardan yaklaşık 40 çift oldu sattığı bir dünya kuşta hariç bu 1 sene zarfında hiç kavga ve ölüm olmadı hedefi salmada 100 çift diğer abimde yaklaşık 2 senedir salmada bakıyor kuşlarını ondada sadece kendi hatasından dolayı ( yuvaların yerlerini değiştirmiş ) 1 sefer kavga olmuş başkada olmamış..

ayvalikmuabbet

Üyemiz
Adı
MURAT
Soyadı
TÜRKOĞLU
Kafeste üretim'dede erkeğini öldüren veya dişisini öldüren kuşlar gördüm kafese ayırdığım yavruların içindende birbirini öldürenleri gördüm anladığım kadarıyla bu kuşların doğasında var vahşilik ben vaktimin çok kısıtlı olmasından dolayı yavrularımı salmaya atıp salmada üretim yapmayı düşünüyorum Mehmet beyin yaşadığı sorunlara gelince zannedersem yuva dizaynından kaynaklanıyor yuvaları birbirine yapışık olarak dizmişti galiba eğer yuva ağızlarının birbirini görmemesi sağlanırsa kavgalar azalabilir saygılar..

besyo26

Uzman Üyemiz
Adı
AHMET
Soyadı
ÇETİN
alkisd alkisd alkisd alkisd alkisd alkisd bundan daha güzel bir açıklama olamazdı sanırım

ayvalikmuabbet

Üyemiz
Adı
MURAT
Soyadı
TÜRKOĞLU
Hastalık konusuna gelince yani bir kuş hastalanırsa hepsine geçer mevzusuna evet bir hastalık gelirse bu hepsine geçebilir ama dışardan kuş girişi olmuyorsa,salmalarınıza girerken gerekli hijyen kurallarına uyuyorsanız,kuşlarınıza gerektiği gibi bakıyorsanız ve en önemlisi kuşlarınızı vitamin ve antibiyotik manyağı yapmıyorsanız hastalık gelme olasılığı çok düşüktür hatta kafeste bakımla aynı orandadır diyebilirim ayrıca eğer bir kuş hastalanırsa salmada veya kafeste benim şahsi fikrim elden çıkarılmasıdır çünkü çoğu kuş düzelsede genellikle o mikrobun taşıyıcısı durumundadır ve diğer kuşlara özellikle yavrulara ve metabolizması zayıf kuşlara mikrop taşıyabilir hastalanan kuşlar eğer vazgeçilemiyorsa diğer kuşlardan ayrılmalı hatta başka bir odaya koyulmalı diğer kuşlarla aynı havayı solumaması sağlanmalıdır..

rabbani

Uzman Üyemiz
Adı
ÜNAL
Soyadı
YILMAZ
Murat TÜRKOĞLU' Alıntı:
Hastalık konusuna gelince yani bir kuş hastalanırsa hepsine geçer mevzusuna evet bir hastalık gelirse bu hepsine geçebilir ama dışardan kuş girişi olmuyorsa,salmalarınıza girerken gerekli hijyen kurallarına uyuyorsanız,kuşlarınıza gerektiği gibi bakıyorsanız ve en önemlisi kuşlarınızı vitamin ve antibiyotik manyağı yapmıyorsanız hastalık gelme olasılığı çok düşüktür hatta kafeste bakımla aynı orandadır diyebilirim ayrıca eğer bir kuş hastalanırsa salmada veya kafeste benim şahsi fikrim elden çıkarılmasıdır çünkü çoğu kuş düzelsede genellikle o mikrobun taşıyıcısı durumundadır ve diğer kuşlara özellikle yavrulara ve metabolizması zayıf kuşlara mikrop taşıyabilir hastalanan kuşlar eğer vazgeçilemiyorsa diğer kuşlardan ayrılmalı hatta başka bir odaya koyulmalı diğer kuşlarla aynı havayı solumaması sağlanmalıdır..