tavsiye

salih07celik

Yeni Üyemiz
Adı
salih
Soyadı
çelik
arkadaşlar,

yeni başlayacak olmam sebebiyle bana tavsiye edebileceğiniz verimli olan kuş cinsini hangisini önerirsiniz .yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Salih abi ben yerliden tarafa kullandım seçeneğimi. Hem Türkiye şartlarına uygun, hem üremesi hem de pazarı verimli. Ama piyasası çok düşük. Bunun yanında jumbo, hollanda, ingiliz ve kırıklarını yapan arkadaşlarda mevcut. Fiyat olarak bunlar daha iyi tabi. Ama üremetmediğim için üreme verimliliği konusunda bilgim yok. Yapan arkadaşlar cevapsız bırakmayacaktır.

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
BENCE YERLİ OLSUN JUMBO OLSUN MADDİ OLARAK BİR BİRLERİNE DENK GİBİLER YERLİ YILDA BEŞ ALTI KULUÇKA YAPAR JUMBO 2,3 KULUÇKA AMA YERLİĞİ ELİNDEN DAHA ÇABUK ÇIKARIRSIN UCUZ ÇÜNKÜ JUMBODA ZORLANIRSIN GİBİME GELİYOR YÖRE YÖRE DEĞİŞİR TABİDE HAYIRLI OLSUN NEYE KARAR VERİRSEN

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Salih bey bende Jumbo üretiyorum. Uygun ortam şartlarını sağladığınızda üretimde hiçde sorun yaşamıyorsunuz. Tabi Jumbo türü yerli gibi olmuyor daha hassas kuşlar. Ortam şartlarını çok iyi ayarlamanız gerekiyor. Gerekli ortam şartlarını yakaladığınızda mükemmel verim alabiliyorsunuz. Ben bu sene 15 çiftten 110 civarı yavru aldım. Seneye üretimi 30 çift civarı yapacağım.

zeki ankara

Uzman Üyemiz
Adı
Zeki
Soyadı
Mülayim
salih bey öbür konuyada yazdım.siz maddi destek için hemde sevdiğiniz için bu işi yapacaksınız.önce jumbo üretmek kolay değil.bilginiz çok olması lazım.sitede görüyorum tepeli muhabbet üreticisi diye kendilerini tanıtanlar var ama daha yavru aldıklarını duymadım.yerlide ise yavrudan alıpta üretmeye çalşırsanız başarırsınız.baştan söyleyeyimde para harcayıpta aldığınız paraya kuşu satamazsanız hayal kırıklığına uğrarsınız.az para ile bu işi yapmaya çalışmalısınız.

salih07celik

Yeni Üyemiz
Adı
salih
Soyadı
çelik
merhaba zeki  ,zevkin mutlaka bir bedeli olacaktır ilk etapta deneme amaçlı küçük bir salma ile başlıcam.zaten hayvanlarla uğraşmak kadar güzel bişey yoktur benim için bütün stresimi alıyorlar.kazanç durumuna gelirsek eğer baktım ki bu işi yapabiliyorum o zaman işi büyütmeyi düşünicem.muhabbet kuşu besledim ama üretmek amaçlı değildi bu yüzden sizlerin uzun yılar bu işi yapmanızdan dolayı bana yol göstericenizden hiç bir şüphem yok değerlendirmeleriniz için  çok tşk ederim.

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Salih yerli olsun veya diğer kuşlar olsun ilk başta bu işi severek yapmak lazım
ilk 1 yılını ticari bir şey beklemiyeceksin,sabır edeceksin,pes etmeyeceksin daha sonraları beklentilerin gelecektir ticari düşündüklerini her zaman 3/1 olarak düşünkü hayal kırıklığına uğramayasın allah yardımcın olsun

murat kabayel

Uzman Üyemiz
Adı
murat
Soyadı
kabayel
salih kardeşim bu işi önce severek yapacaksın ve sabredeceksin cabuk ve cok yavru istiyorsan yerli kuş derim ama güzel ve itinalı bakman lazım .ben ingiliz ve kırma bakıyorum yerli kuşum yok .bu kuşlar yerliye nazaran daha nazlı oluyorlar ama arada fiat farkı var yerli kuşun pazar fiatı 13 ila 15 arası ise kırmalar 20 ila 25 arası satılır yerli kuş 6 ila 8 yavruya bakabilir ama kırma  yada ingiliz 3 ila 5 arası bakar .

MEHMET KOÇ

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.cubbeliahmethoca.tv
Adı
MEHMET
Soyadı
KOÇ
bence yerliden başlayın derim. çünkü hastalıklar konusunda bir tecrübeniz yok hastalıktan dolayı ilk başta bir yerli kuş kaybederseniz bu size o kadar dokunmaz ama 150-200 lira aldığınız bir show kuşu kaybederseniz bu sizi gerçekten üzecektir. o yüzden yerliyle başlamalı devam etmeyi düşündüğünüz taktirde iri kuşları düşünmelisiniz diye düşünüyorum.

salih07celik

Yeni Üyemiz
Adı
salih
Soyadı
çelik
elbete sevgi olmadan bir iş yapılmaz diye düşünüyorum. kazanç şu an için ikinci planda eğer'ki üstesinden gelebileceğime kanaat getirirsem işi büyütmeyi planlıyorum ,yaparsamda işi düzgün yapmak isterim kendime ait boş bir dairem var orayı tamamen üretime ayırıcam allahın izniyle.denemeden karar vermek doğru değil bu yüzden sizin gibi değerli uzmanlaşmış arkadaşlardan fikir alarak bu işi yapıcam yeterki yardımlarınızı esirgemeyin . önerileriniz için çook teşekkür ederim.

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
murat kabayel' Alıntı:
salih kardeşim bu işi önce severek yapacaksın ve sabredeceksin cabuk ve cok yavru istiyorsan yerli kuş derim ama güzel ve itinalı bakman lazım .ben ingiliz ve kırma bakıyorum yerli kuşum yok .bu kuşlar yerliye nazaran daha nazlı oluyorlar ama arada fiat farkı var yerli kuşun pazar fiatı 13 ila 15 arası ise kırmalar 20 ila 25 arası satılır yerli kuş 6 ila 8 yavruya bakabilir ama kırma  yada ingiliz 3 ila 5 arası bakar .
Şu 13-15 tl ye yerli kuş , bunları bırakın...Sizde çok iyibiliyorsunuz bu kuşlardan damızlık olmaz.İzmir de dolaştıgımız kümeslerde gördük 13-15 arası kuşlar döküntü, bunu kümes sahipleride inkar etmiyor, bu kuşları petshop lar için ayırdıklarını belirtiyorlar... ;) kümes sahibi 2-3 kafese ayırmış kuşları  bunlar 12- 18tl  arası, şurdakiler 20 tl yerli fiyatları diye...yeni  kümes kurmaya başlayacak olan arkadaşlar İzmirde kuş fiyatları ucuz deyip aldanmasın...12-17 tl ye aldıkları kuşlar dan damızlık olmaz, sonra bu kuşlar alıcıya birmüddet sonra 25-30 tl  ye mal olacak bilğinize ve bir işede yaramayacak, sonra işlerimin yogunluğu nedeni ile kümesimi satıyorum demeye başlarlar... ;)

zeki ankara

Uzman Üyemiz
Adı
Zeki
Soyadı
Mülayim
yahya bey çok güzel söylediniz.ucuz kuş konusu gerçekten bu işin çılkını çıkarıyor.adam ucuz diye kuşu alıyor hem üretemiyor,hemde piyasayı düşürüyor.kendi elimizle yaptığımız işimahvediyoruz arkadaşlar.şunuda bilinki iyi kuşu kimse ucuza satmaz.

Hüseyin NANE

Takipçi Üyemiz
Adı
HÜSEYİN
Soyadı
NANE
ah abiler sizler neredeydiniz yada ben nerelerdeydim ki bu değerli fikirlerinizden habersiz  çakallara yem oldum. dolu sandığım havuza balıklama daldım meğerse serapmış direk dibe çakıldım.  :(
umarım hep var olursunuz ki bana da 3-5 cc akıl enjekte edersiniz

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    Salih Bey, sevmek şart. Şart hatta bazen Sevmek bile yeterli olamayabilir. Bir çok arkadaşımız üretimi bırakıp başka sektörlere yöneldiler..
    Küçük yapıdaki kuşlar büyüklere nazaran daha fazla yavru verirler. Fakat Kaliteli Damızlık seçmenizi öneririm; Sağlıklı ve yakışıklı yavrular da alırsanız pazar konusunda sıkıntı yaşamazsınız..
    Üretimde yalnız olmak çok zor bir durum dur; Tatil yok, Hastalanmak yok.. Bir çok lüksünüzden de vazgeçmek durumundasınız ayrıca..
    Selahattin Abimizinde dediği gibi "Bir yılda yaptığınız temizlik, bir ev hanımının ömrü boyunca yaptığı temizlikten daha fazla olabilir"  Sevmek şart..
    Sadece Yem, su, Mama vermekle iş bitmiyor; İlgi ve gözlem de önemli "Bir Sahip Kuşunu tanımalı"..
    Kimyasallardan uzak tutun, (özellikle damızlıklara) İlaç vermeyin. Doğayı örnek alın, Kazanacaksınız..

MEHMET KOÇ

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.cubbeliahmethoca.tv
Adı
MEHMET
Soyadı
KOÇ
Yahya SAYIN' Alıntı:
murat kabayel' Alıntı:
Şu 13-15 tl ye yerli kuş , bunları bırakın...Sizde çok iyibiliyorsunuz bu kuşlardan damızlık olmaz.İzmir de dolaştıgımız kümeslerde gördük 13-15 arası kuşlar döküntü, bunu kümes sahipleride inkar etmiyor, bu kuşları petshop lar için ayırdıklarını belirtiyorlar... ;) kümes sahibi 2-3 kafese ayırmış kuşları  bunlar 12- 18tl  arası, şurdakiler 20 tl yerli fiyatları diye...yeni  kümes kurmaya başlayacak olan arkadaşlar İzmirde kuş fiyatları ucuz deyip aldanmasın...12-17 tl ye aldıkları kuşlar dan damızlık olmaz, sonra bu kuşlar alıcıya birmüddet sonra 25-30 tl  ye mal olacak bilğinize ve bir işede yaramayacak, sonra işlerimin yogunluğu nedeni ile kümesimi satıyorum demeye başlarlar... ;)
çok doğru abi aynen katılıyorum.

MEHMET KOÇ

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.cubbeliahmethoca.tv
Adı
MEHMET
Soyadı
KOÇ
MUTEVAZİ ÜRETİCİ' Alıntı:
ah abiler sizler neredeydiniz yada ben nerelerdeydim ki bu değerli fikirlerinizden habersiz  çakallara yem oldum. dolu sandığım havuza balıklama daldım meğerse serapmış direk dibe çakıldım.  :(
umarım hep var olursunuz ki bana da 3-5 cc akıl enjekte edersiniz
hayırdır abi başınıza neler geldi sizi çok dertli gördüm.

Hüseyin NANE

Takipçi Üyemiz
Adı
HÜSEYİN
Soyadı
NANE
daha ne olsun mehmet ajuk eder baş çekermiş. güvendim güvenmez olaydım yavru dan yetiştireyim diye 130 adet mubiş aldım kaldı 30 tane bu dibe vurmak değilde nedir ki ... daha mubişlerimi everemeden muratlarına erdiremeden kara topraklara değl ama çöp arabalarına attım  :( :( :(

MEHMET KOÇ

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.cubbeliahmethoca.tv
Adı
MEHMET
Soyadı
KOÇ
MUTEVAZİ ÜRETİCİ' Alıntı:
daha ne olsun mehmet ajuk eder baş çekermiş. güvendim güvenmez olaydım yavru dan yetiştireyim diye 130 adet mubiş aldım kaldı 30 tane bu dibe vurmak değilde nedir ki ... daha mubişlerimi everemeden muratlarına erdiremeden kara topraklara değl ama çöp arabalarına attım  :( :( :(
abi şimdi gerçekten çok üzüldüm baya büyük kayıp vermişsiniz allah sabır versin abi. benim arada bir kuşum ölüyor ona daha çok üzülüyorum sizin durumunuz çok kötüymüş.

Hüseyin NANE

Takipçi Üyemiz
Adı
HÜSEYİN
Soyadı
NANE
sağolasın mehmet kardeş. hakkıyla yapayım yaptığıma deysin dedim 100 çiftle başlamak istedim. maalesef hastalıklı yavru vermişler bende onları salmada tutunca yavrular ağızdan ağıza derken hepsi gümbürt. kalanların içinde de hastalar var sanırım bir iyiler bir bakıyorum buruşup oturuyolar. anlamadım gitti