YAVRULARDA ANİDEN ÖLÜYOR

mehmet sedat

Yeni Üyemiz
Adı
mehmet sedat
Soyadı
karabay
11 ÇİFT KUŞUM VAR.YUMURTA VERİMLERİDE İYİ YALNIZ YAVRULAR YUMURTADAN ÇIKTIKTAN 10 GÜN SONRA(TÜYLENMEYE BAŞLADIĞI ZAMAN) TÜYLERİ DÖKÜLÜP 3-5 GÜN SONRA ÖLÜYORLAR.KURSAKLARIDA DOLU.NE YAPTIYSAM DÜZELMİYOR.EN SON NİFURAMİSİN KULLANDIM.DÜZELİR GİBİ OLDU AMA NAFİLE.SONUNDA YUVALARI ALDIM.NE YAPMAM LAZIM ÜSTADLARDAN YARDIM BEKLİYORUM. :'(

BISMARCK

Uzman Üyemiz
Adı
EKREM AYKUT
Soyadı
BAL
11 çift kuşun hepsinin yavrularında mı bu durum var?

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
ABİCİM BİR SORUN VAR KUŞLARIN HEPSİDE TESADÜF ÇİGERLERİNDEN GELEN HASTALIK YOKTUR HERALDE GENELDE EBEYNLERDE ÇİGERDE BULUNAN HASTALIKTAN YAVRULARA GEÇMESİYLE BÖYLE DURUMLAR OLUYOR BU KEDİDE KÖPEKTE KUŞTA DA

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    Mehmet Sedat Kardeşim, Acını paylaşıyorum  :(
    ilk Olarak aklıma French Moult geliyor. (Bunun Tedavisi henüz yok.)
    Kara Leke hastalığı bir başka olasılık. Bu konuda sitemizde bir çok makale mevcuttur.

Kaç yavru kuşta bu durum görüldü ?
    Sağlıklı yavru alabilmiş miy diniz ?
    Damızlıklarınızı yavruluktan siz mi yetiştirdiniz yahut nereden aldınız ?

bülentyıldız

Takipçi Üyemiz
Adı
Bülent
Soyadı
yıldız
mehmet bey yuvaların hangi malzemeden yapılmış bu konu hakkında bilgi verirsen faydalı olur.Örneğin hava almayan malzemeden üretilmiş bir yuva kullanıyorsan(mdf/kontraplak/laminat vb.)bu tarz olaylar basına devamlı gelebılır.Çünki yuvanın içinde devamlı bir terleme olacagı için yavuların ciğerlerınde sorun meydana geliyor.Eğer bu malzemelerden birini kullanıyorsan 2/3 tane de çam yuvalık al dene ve kıyasla.Eğer sorunların devam ederse sorunu başka yerlerde ara.
Geçmiş olsun.

mehmet sedat

Yeni Üyemiz
Adı
mehmet sedat
Soyadı
karabay
önceleri böyle bir problem yoktu.dışardan bir çift kuş aldım sonra durum faciaya döndü.bütün yuvalar çam ağacından yapılmıştır.bütün yuvalarda durum aynı.

bülentyıldız

Takipçi Üyemiz
Adı
Bülent
Soyadı
yıldız
Mehmet bey en büyük hatalardan birini yapmışssınız.Üretimhaneye dışardan kuş sokmak çok büyük bir rissk.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Kardeş senin yerinde olsaydım, kuşları alır, birkaç veterinere ve kuştan iyi anlayan arkadaşlara otopsi yaptırırdım. Sorun çok basit olabilir. benim ilk başta parazit aklıma geliyor.

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
mehmet sedat' Alıntı:
11 ÇİFT KUŞUM VAR.YUMURTA VERİMLERİDE İYİ YALNIZ YAVRULAR YUMURTADAN ÇIKTIKTAN 10 GÜN SONRA(TÜYLENMEYE BAŞLADIĞI ZAMAN) TÜYLERİ DÖKÜLÜP 3-5 GÜN SONRA ÖLÜYORLAR.KURSAKLARIDA DOLU.NE YAPTIYSAM DÜZELMİYOR.EN SON NİFURAMİSİN KULLANDIM.DÜZELİR GİBİ OLDU AMA NAFİLE.SONUNDA YUVALARI ALDIM.NE YAPMAM LAZIM ÜSTADLARDAN YARDIM BEKLİYORUM. :'(
Öncelikle geçmiş olsun, Kümesinizin, kuşlarınızın, yuvalıklarınızın, yuvalık içindeki yavrularınızın, çok kötü gözüken kuşlarınızdan birkaç fotografını  çekerek ekleyiniz, arkadaşlar daha faydalı bilğiler verecektir...

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
bülentyıldız' Alıntı:
mehmet bey yuvaların hangi malzemeden yapılmış bu konu hakkında bilgi verirsen faydalı olur.Örneğin hava almayan malzemeden üretilmiş bir yuva kullanıyorsan(mdf/kontraplak/laminat vb.)bu tarz olaylar basına devamlı gelebılır.Çünki yuvanın içinde devamlı bir terleme olacagı için yavuların ciğerlerınde sorun meydana geliyor.Eğer bu malzemelerden birini kullanıyorsan 2/3 tane de çam yuvalık al dene ve kıyasla.Eğer sorunların devam ederse sorunu başka yerlerde ara.
Geçmiş olsun.

Görüşünüze saygı duyuyorum, Ancak yuvalığın (mdf/kontraplak/laminat vb.)  olması temiz olmak kaydıyla hiçbir problem yaratmaz, ben yıllardır mdf, kontroplak, laminat yuva kullanırım hiçbir sorun ile karşılaşmadım,Dediğim gibi temiz , dezenfekte olmak şartıyla...

Yılmaz beyin dediği gibi French Moult olma olasılıgı yüksek, buda yuvalıkların pisliğinden , iyi dezenfekte edilmemesi sonucu üreyen  parazitler sonucu French Moult hastalığı oluşur...

bülentyıldız

Takipçi Üyemiz
Adı
Bülent
Soyadı
yıldız
Görüşünüze saygı duyuyorum, Ancak yuvalığın (mdf/kontraplak/laminat vb.)  olması temiz olmak kaydıyla hiçbir problem yaratmaz, ben yıllardır mdf, kontroplak, laminat yuva kullanırım hiçbir sorun ile karşılaşmadım,Dediğim gibi temiz , dezenfekte olmak şartıyla...

Yahya bey kendimden biliyorum mdf yuva özellikle kış maylarında çok terleme yapıyor buda yuvadaki rutubette yavrularda ani ölümlere neden olabiliyo.

zeki ankara

Uzman Üyemiz
Adı
Zeki
Soyadı
Mülayim
arkadaşlar benim başıma geldi.bir çift kuş aldım iyi damızlık diye bunu yapanda burada dernek başkanı.kuşu üretimhaneye koydum 1 hafta sonra sağlam kuşlar hastalanmaya başladı.sonra kuşu incelettim önceden hasta imiş adam bana saatli bomba vermiş bilerek oda bende patladı olduğu gibi üretimhaneyi dağıtmıştım.üretimhaneye dışarıdan kuş almak çok sakıncalı.

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
bülentyıldız' Alıntı:

Yahya bey kendimden biliyorum mdf yuva özellikle kış maylarında çok terleme yapıyor buda yuvadaki rutubette yavrularda ani ölümlere neden olabiliyo.

Terleme olayına gelincede yuvanın üstlerinden havalandırma delikleri açarsanız terlemeyide  %90 engellemiş olursunuz...

kuşcuusta07

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.kuscuusta07.tr.gg
Adı
Yavuz
Soyadı
usta
Arkadaşlar,Kuşlarda karaleke olma olasılığı yüksek görünüyor.Tüylenmeye yeni başlayan kuşların bir kaçının karın görünüşünü eklerse  yada il kontrol labaratuvarına dışkı testi yaptırırsa sebeb ortaya çıkar.
Saygılar.