yurt dışından gelen kuşlar ve yerli üretim arasındaki fark

Barmen

Üyemiz
Adı
cem
Soyadı
elmas
Bildiğim kadarıyla yurt dışandan gelen kuşlar bir kaç ay öncesine kadar karantina uygulanmadığı için maliyetlerin o zamanki ile şimdiki arasındaki fiyatın hemen hemen iki katına çıktığını duymaktayız bu yüzden elimizdeki kuşların kıymetini bilmemiz ve kuşlarımızı değerinde satmamız gerektiğini düşünüyorum çünkü yerli üretim ile ithal kuşlar arasında çok büyük fark var...

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Yavru Kuşlarımızı 30TL den aşağı satmamak mı lazım acaba ?

Barmen

Üyemiz
Adı
cem
Soyadı
elmas
Valla ben 20 TL den veriyordum ama 25 yapmayı düşünüyorum çünkü yurt dışından gelen kuşlar için 15 - 17 TL gibi fiyatlardan bahsediyorlar arasındaki  3TL olmaması kanısındayım malum bizim giderlerimizde az değil yemi, maması kumu, taşı, ilacı ve en önemlisi verdiğimiz emek az değil 25 TL ideal gibi geliyor bana bilmem sizler nasıl düşünüyorsunuz...

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Ustalarımız bir taban Fiyat belirlerse (dönemlik borsa gibi) Kimse de o fiyatın altına inmez, Zarar da etmez.. Ben 1 kere ettim ordan biliyorum..

Barmen

Üyemiz
Adı
cem
Soyadı
elmas
Bencede haklısın selahattin abi bu iş sana düşecek gibi görünüyor he ne dersin

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    1 yıl boyunca üreticiler yüksek olmayan fiyattan verirlerse, İthalatın köküne kibrit suyu dökülmüş olacak tır.. Sonra da yükseltilir Yerli Üreticinin yüzü gülebilir..
Ustam kaç TL den verelim ?
20 TL mi ?
23 TL
25 TL
27 TL
30 TL mi ?
Yada 15 TL mi ? 
  Adını sen koy..
  (Yanlış Anlaşımasın, Mücadelem Üretici arkaşlar için Birlik ve düzen için, Benim fazla Kuşum yok..)

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
yılmaz Kurşun' Alıntı:
    1 yıl boyunca üreticiler yüksek olmayan fiyattan verirlerse, İthalatın köküne kibrit suyu dökülmüş olacak tır.. Sonra da yükseltilir Yerli Üreticinin yüzü gülebilir..
20 TL mi ?
23 TL
25 TL
27 TL
30 TL mi ?
Yada 15 TL mi ? 
  Adını sen koy..
  (Yanlış Anlaşımasın, Mücadelem Üretici arkaşlar için Birlik ve düzen için, Benim fazla Kuşum yok..)
ben 20 tl veriyorum

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Selahattin GÜÇLÜ' Alıntı:
yılmaz Kurşun' Alıntı:
20 TL mi ?
23 TL
25 TL
27 TL
30 TL mi ?
Yada 15 TL mi ? 
  Adını sen koy..
ben 20 tl veriyorum
Valla ben eylül 2009 da 20 tl ye çıkardım ve daha bu fiyattan aşağiya hiç vermedim...

Barmen

Üyemiz
Adı
cem
Soyadı
elmas
Bende yılbaşından sonra 20 TL veriyorum fakat 23 TL yapmayı düşünüyorum çünkü petshopların singapur kuşlarını 15 TL ile 17 TL aldıklarını duyunca aralarındaki farkın 3 - 5 TL den fazla olması gerektiği kanısındayım.

DRAHNALI

Üyemiz
Adı
Muhammet
Soyadı
Işık
20 tl ideal değilmi arkadaşlar haliyle bizler fiatları yükseltsek petshopta yükseltmek zorunda kalacak yurt dışından gelenler ucuz yerliler pahalı bizim halkımızda araştırmayı pek sevmez muhabbet kuşu olsun ucuz olsunda hangisi olursa olsun mantığı var bence aradaki farkı birçok kişi anlayamayacaktır hep ucuza kaçacaktır yerli üretimin ayakta kalabilmesi için fiyatları yükseltmemek en mantıklısı bence.

Yaşar yılmaz

Uzman Üyemiz
Adı
Yaşar
Soyadı
Yılmaz
alıcısı varsa 23-25 ver diyebilirim ben kapıya gelen çevreme  komşularıma 30 tl veriyorum

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Halkımız 1-2 kere aldıktan sonra farkı anlayacak tır..
  PetShoplar zaten işin farkında değil mi ?
  Cansız, Çelimsiz, Kısa Ömürlü, İri olmayan Kuşu sattığında büyük Olasılıkla geri geleceğini biliyorlar dır.. PetShop Akrabanızsa bilemem ama Bence rakam 20TL den büyük olmalı..

kotkafa

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Günay
Soyadı
Dönmez
arkadaş bu işin pazarlığı olmaz bence...en azından bulunduğumuz aşamada. İlk öncelik burada nihai müşteriyi doğru bilgilendirmek. PetShopa gelen müşteri ne bilsin yerli mi ithal mi. Ama 3-5 gün sonra kuş hastalanınca veya ölünce gider petshop mağazına ve ağlamaya başlar...petshop'cu da "uyduruktan teyyare" bi bahane bulur..."abla, kuşa iyi bakamaşsınız, o yüzden ölmüş" der ve 12 liraya Suriyeden gelen bir kuşa, ayni müşteriye 45 liraya birtane daha kakalar...bu bir kısır-döngüye dönüşür. Müşterinin elinde nekadar çok kuş ölürse, petshop'çunun işine okadar çok gelir.

Şimdi mevzu alıcıyı bilgilendirmek...ithal kuşla yerli kuşun arasındaki farkı anlatabilmek gerekiyor. Alıcı bilmez ki yerli üretim kuşun en azından iklime ayak uydurduğunu, burada yetişen yemlerle büyüdüğünü, buranın suyundan içtiğini v.s. Biz bunun peşinde koşmamız gerek...petshop'cu veya ithalatçı ile savaşma yollarını aramak değil.

Şimdi diyeceksiniz ki..."e iyi de, bu nasıl olcak...nasil müşteriyi bilinçli müşteri yapabiliriz"

Cevabı aslında basit...daha fazla yayımlar yaparak!!...bakın, girin google'a ve bir arama yaptırın, ne çıkıyor?...sahibinden.com ondan sonra da milyontane petshop mağaza adresleri diziliyor. Neden peki?...e bizim yerimize bu işi petshoplar yapıyor da o yüzden. Dolayısıile de bu işin piyasasını da petshoplar belirliyor ve fiyat-kar oranı onların elinde.

esas sebeplerine gelelim şimdi: Birde şöyle bakalım...bizde olmadığı için yine yurtdışı örnekleri vermek durumundayım burada....neredeyse her üreticinin (irili-ufaklı üretimhaneler) hepsinin derme-çatma da olsa birer web sitesi var ve oralarda gerekli "müşteri propagandası"nı yapıyorlar...yani kendi ürettikleri malın potansiyel alıcısını bilgilendirip "bilinçli alıcı" haline getiriyorlar...hangi kuş iyi, kangisi kötü onları örnekleri ile açıklıyorlar. Eğer bir dernek üyesi değillerse, ilk yaptıklari iş bir derneğe üye olmak, dernekler de üretici haklarını ilgili federasyon ve bakanlıklarla kontrol altında tutmakta...yani oralarda piyasa üreticinin eline...petshoplarda değil.

bizde de şöyle oluyor: Müşteri petshopa girince ve "ben yerli muhabbet kuşu istiyorum" deyince petshopçu napıyor?...veriyor ordan birtane suriyeden gelme kuş "al abla, bu yerli, daha dün Manisadan 500 tane getirdik" diyor. Eeee, iyi de şimdi müşteri ne bilsin kuşun gerçekten Manisadan geldiğini?...alnında yazmıyor ya "ben manisaliyım, rahat-rahat al beni". İşte burada DERNEK ÜYELİĞİ devreye giriyor, biliyorsunuz dernek üyesi olmayana bilezik yok!! Gidersin abicim, Federasyona bağlı bir derneğe üye olursun, anca o zaman sana bilezik verilir. Sen de takarsın ürettiğin küşün bacağna bileziğini, müşteri de bilir Manisadan geldiğini ve rahatlıkla alır. Aslında acınıcak durumdayız...gidin herhangibi petshopa girin ve bir bakın bakalım kaçtane yerli üretim olan kuşun bacağında bilezik bulabilirsiniz...bulamazsınız!! Anlattıklarımı anlamak için hiç kimsenin atom mühendisi olmasına gerek yok...gayet basit ve net.

...işte bunu yapmamız gerek bizimde ;D Ne bulduğun değil, ne aradığın önemlidir....yani müşteri bilinçli müşteri olması gerek, anca o zaman biz borsa gibi fiyat belirleyip konuşabiliriz.

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Valla çok güzel yazmışsın Günay kardeş, ellerine saglık...:)

babadostum

Takipçi Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Yorulmaz
Üretici değilim ama bir müşteri olarak aynı yerli kuş masalını epey bizede yedirdiler. Paylaşımınız için teşekkürler. İnsanlar araştırdıkca doğruya doğru hırlı adımlarla ilerliyor.

mia

Üyemiz
Adı
selim
Soyadı
sirkeci
gunay beye katılıyorum bızler 50 60 kurusluk masraftan kacınmayıp her yavrumuza bılezık takarsak ve derneklerımıze uye olarak onların ellerınıde kuvvetlendırısek bu yerlı ıthal kus mucadelesınde bır adım one gecmıs oluruz.