Kızıştırma

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Kızıştırma :
Çiftleşme ve üreme belirtileri göstermeyen kuşları daha istekli hale getirmek için çeşitli yöntemler denemek mümkündür. Uygulanabilecek yöntemler bazı çiftlerde işe yarayabilir, bazılarında işe yaramaz. Örneğin yem karışımına nijer gibi kızıştırıcı tohumlar ekleyebilirsiniz. Çiftlerinize çok az miktarda bal verebilirsiniz. Salmalarda dinlendirme yoluna gidebilirsiniz. Kuşların anlaştıkları halde çiftleşmemesinin sebebi %90 sahibinin onlara uyguladığı bakım ile ilgilidir. Bakım koşullarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekir.

polarci

Takipçi Üyemiz
Adı
ismail
Soyadı
paşalar
selahattin abi guzel ve faydalı paylasım ıcın tşkler. abi ben bı kanarya uretıcısınde gormustum kuru bir parça ekmegi pekmeze bandırıp kafese asıyodu bu uygulanabılırmı acaba kızıstırmada

şehzade16

Takipçi Üyemiz
Adı
SEDAT
Soyadı
ÇİFTÇİ
Selahattin abi ben bir yıldır muhabbet kuşlarımdan yavru ala bilmek için ugraşıyorum denemediyim yöntem kalmadı fakat nafile bir türlü yavru almak nasip olmadı.Başta nijel olmak üzere şekerli su yumurta maması arı poleni v.s v.s aklınıza gelecek her yöntemi denedim olmadı olmuyor.Son care çok severek ve isteyerek aldıgım kuşlarımı deyiştiricem galiba başka carem kalmadı  :(

şehzade16

Takipçi Üyemiz
Adı
SEDAT
Soyadı
ÇİFTÇİ
Dün kuşları ayırdımikiside ayrı kafesteler şimdi.Yanlız aynı odadalar fakat birbirlerini görmüyorlar inşallah bu sefer bir faydası olur.Birde ne kadar böyle kalmaları lazım?

bilaldeg

Takipçi Üyemiz
Web sitesi
www.fotokritik.com
Adı
bilal
Soyadı
değirmenci
şehzade16' Alıntı:
Dün kuşları ayırdımikiside ayrı kafesteler şimdi.Yanlız aynı odadalar fakat birbirlerini görmüyorlar inşallah bu sefer bir faydası olur.Birde ne kadar böyle kalmaları lazım?
Bu biraz da kuşlarınıza bağlı, 15 gün de sürebilir, 1,5 ay da veya hiç sonuç da alamayabilirsiniz. bu dönemde kuşlarınızı protein ve E vitamini ağırlıklı olarak düzenli bir diyetle besleyin. Kızışma süreleri farklı olabilir, kızışmaya başladıklarında -imkanınız varsa- ikisini de uygun bir ortamda salarak gözlemleyebilirsiniz, duruma göre ayrı tutmaya devam edebilir veya çiftleşme eğilimi gösteriyorlarsa aynı kafese koyabilirsiniz.

şehzade16

Takipçi Üyemiz
Adı
SEDAT
Soyadı
ÇİFTÇİ
Peki arkadaşlar kuşların iyice kızıştıgını nasıl anlaya bilirim.Bugün baktım erkek kuş tüy düküyor strestenmi acaba tekrar kuşları bir araya koymalımıyım? Birde sörekli birbirlerine ötüp duruyorlar kafesin tellerine yapışıyorlar ne yapmalıyım?

şehzade16

Takipçi Üyemiz
Adı
SEDAT
Soyadı
ÇİFTÇİ
Slm arkadaşlar 10 gün bekledikten sonra dişiyi erkeyin yanına attım.Erkek kuş ilk baştan baya bir kur yaptı dişinin sırtına cıkmaya falan çalıştı ama 3 gün oldu yine herşey eskiye döndü.Yaa ben nerde yanlış yapıyorum kafayı yiyicem.... :-X

zeki ankara

Uzman Üyemiz
Adı
Zeki
Soyadı
Mülayim
kardeş hayvanları rahat bırak.senin dediğin gibi olsa üretim daha iyi olurdu.ben 2 aydır bekliyorum.

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Hayvanları çiftleşecek diye zorlayamazsınız. Benimde öyle çiftlerim vardıki çiftleşmelerini 8 ay bekledim ve sabrımın karşılığını mükemmel yavrularla aldım

şehzade16

Takipçi Üyemiz
Adı
SEDAT
Soyadı
ÇİFTÇİ
kardeş hayvanları rahat bırak.senin dediğin gibi olsa üretim daha iyi olurdu.ben 2 aydır bekliyorum.
Kardeş ben bu kuşlarla tam 8 aydır ugraşıyorum yavru alabilmek için.lütfen konunun başını okuyupta öyle cevap yazsanız laf olsun diye cevap yazılmaz...

şehzade16

Takipçi Üyemiz
Adı
SEDAT
Soyadı
ÇİFTÇİ
Pardon arkdşlar bu kuşlar yüzünden sinirlerim iyice bozuldu.Bugün gittim yeni bir dişi kuş aldım erkeye göre hem boy olarak kücük hem yaş olarakta küçük birde böyle şansımı deniyicem.Erkek hemen kurlara başladı ama işi baya cetin ceviz gibi erkeyi yanına sokmuyor pek.Bekliyicez bakalım... :(

taner arslan

Takipçi Üyemiz
Adı
taner
Soyadı
arslan
şehzade16' Alıntı:
Selahattin abi ben bir yıldır muhabbet kuşlarımdan yavru ala bilmek için ugraşıyorum denemediyim yöntem kalmadı fakat nafile bir türlü yavru almak nasip olmadı.Başta nijel olmak üzere şekerli su yumurta maması arı poleni v.s v.s aklınıza gelecek her yöntemi denedim olmadı olmuyor.Son care çok severek ve isteyerek aldıgım kuşlarımı deyiştiricem galiba başka carem kalmadı  :(
    Zannedersem 1 çift kuşunuz var. Muhabbet kuşları yaban hayatında koloni halinde yaşıyorlar ve üreme zamanlarında da hep beraber aynı bölgelerde ürüyorlar. Yani bu kuşlar birbirlerinin sesinden bile kızışan hayvanlar. Açıkçası evde birçift kuştan yavru almak imkansız değil ama çok zor!!! Randımanlı  üretim için minimum 4 çift kuş bakmanız gerekiyor... Saygılarımla... :)