Maydonoz

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
maydonoz hep bir muammadır kuş besleyenler ve üretenler hakkında bazıları maydonozun kuşların boğazına yapışacağını iddaa eder ben uzun zamandır kuşlarıma gerek mamalarına ince ince doğranmış olarak gerekse dal dal veririm ve müthiş bir besin ve vitamin kaynağıdır

Buyrun yararları hakkında

Uzmanlara göre maydanoz, dünyadaki en besleyici yiyeceklerden birisi ve bir demir deposu durumunda. Genellikle taze yenen maydanozda, kalsiyum, potasyum, kükürt ve A vitamini bulunuyor. Bir tutam maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılıyor. Böbrekleri, karaciğeri ve idrar yollarını temizlemeye yardım ediyor. Kan şekerini normal seviyede tutuyor ve kansere karşı da koruyucu.

BESİN DEĞERLERİ

100 gr. taze maydanozun içerdiği önemli besin değerleri şunlardır: 34 kalori; 7,7 mgr. demir; 760 mgr. potasyum; 200 mg. kalsiyum. 4.040 mcgr. A vitamini kaynağı betakaroten: 10 mgr. folik asit ve 190 mgr. C vitamini.

SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

Yukarıda sayılan bazıları çok önemli besin değerlerinin yanı sıra;

o Maydanoz güçlü bir idrar, balgam ve safra söktürücüdür: Günde yalnızca 25 gramlık maydanoz alımı, bedendeki aşırı sıvı birikimlerini yok eder. (Ama, ödemlerin nedeni konusunda uzman doktorlara başvurulmalıdır.) Bu işleviyle maydanoz gut hastalığı tedavisi ile böbreklerin yavaş çalışmasının hızlandırmaya yardımcı olur. Maydanoz, C vitamini ile A vitamini kaynağı betakaroten gibi antioksidan maddeler yönünden çok zengindir. Bu nedenle maydanozu bolca tüketen kişilerin kanser, kalp hastalıkları ve katarakta yakalanma; felç olma rizikosu azalmaktadır.

o Maydanoz, içerdiği yüksek orandaki demir, folik asit ve C vitamini ile kansızlığı önler, bedeni güçlendirici etkiler yapar.

o Maydanoz çok zengin ve doğal bir kalsiyum kaynağıdır.

o Ayrıca maydanozun, sağlığa yararlı su etkileri de vardır: Kadınların aybaşı ağlarını azaltır, aybaşı dönemini düzene sokar. İştahı açıp sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklardaki aşırı gazı söktürür. Karın ağrılarını hafifletir. Soluğun kötü kokusunu yok eder. Grip hastalığının atlatılmasına yardımcı olur. Afrodizyak (cinsel gücü artırıcı) etkileri olduğu da ileri sürülmektedir.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Çetin Bey, Paylaşım için SağOlun..

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Mamalarına devamlı ince kıyarak veririm, ama bütün vermeyi cesaret edemedim daha...:)

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Yavuz Usta' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar,
Ben 9 senedir veririm.Hiç bir sakıncasını görmedim.Aksine çok faydasını gördüm.
Çetin arkadaşa teşekkür ederim paylaşımı için.
Saygılar.
yavuz tam tersi vallahi ben bugüne kadar hiç vermedim hertürlü sebze ve meyveyi veriyorum ama nedendir maydonuzu hiç vermedim

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
bence denemen lazım selahattin abi sen bir demet maydonozu temizleyip kuruttuktan sonra ince ince doğrayıp mamalarıyla iyice karıştır ve kuşlara ver ilk verdiğinde bile nasıl yediklerini görüp şaşıracaksın kuşları bu müthiş besinden mahrum etme bence kesinlikle dene :)

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Çetin GÖKMEN' Alıntı:
bence denemen lazım selahattin abi sen bir demet maydonozu temizleyip kuruttuktan sonra ince ince doğrayıp mamalarıyla iyice karıştır ve kuşlara ver ilk verdiğinde bile nasıl yediklerini görüp şaşıracaksın kuşları bu müthiş besinden mahrum etme bence kesinlikle dene :)
Maydonozu niye kurutuyorsunki? her zaman tazesini bulmak mümkün.Tazenin vitamin  ve besin degeri daha yüksektir.Ben devamlı tazesini  ince ince dograyarak mamaya karıştırmak süreti ile kuşlarıma veririm.Ama tazesini bütün  olarak hiç vermedim, her ihtimale karşın risk almamak için...

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
Yahya SAYIN' Alıntı:
Çetin GÖKMEN' Alıntı:
Maydonozu niye kurutuyorsunki? her zaman tazesini bulmak mümkün.Tazenin vitamin  ve besin degeri daha yüksektir.Ben devamlı tazesini  ince ince dograyarak mamaya karıştırmak süreti ile kuşlarıma veririm.Ama tazesini bütün  olarak hiç vermedim, her ihtimale karşın risk almamak için...
maydonozu yıkamıyormusunuz onu kurutuyorum ıslak olmasın mamayı bozar diye yoksa haklısınız tazesi daha iyi bende taze veriyorum zaten kurutmaktan kasıt bu yoksa güneşe serip bir kaçgün kurutmak değil tabiyki :)

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Çetin GÖKMEN' Alıntı:
Yahya SAYIN' Alıntı:
Çetin GÖKMEN' Alıntı:
maydonozu yıkamıyormusunuz onu kurutuyorum ıslak olmasın mamayı bozar diye yoksa haklısınız tazesi daha iyi bende taze veriyorum zaten kurutmaktan kasıt bu yoksa güneşe serip bir kaçgün kurutmak değil tabiyki :)
:D :D :D

kuşcuusta07

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.kuscuusta07.tr.gg
Adı
Yavuz
Soyadı
usta
yavuz tam tersi vallahi ben bugüne kadar hiç vermedim hertürlü sebze ve meyveyi veriyorum ama nedendir maydonuzu hiç vermedim

Üstadım Denemek için bir iki çiftine sapıyla birlikte kafeslerine as bak bakalım neler olacak.
Pazardan alırkende kalın saplısını alırsanız özünü tam alıyorlar.
Saygılar.

mtongur

Takipçi Üyemiz
Adı
Mümin
Soyadı
TONGUR
Ben sürekli kullanıyorum. Hem sade olarak kafeslere asıyorum hemde mamalarından eksik etmiyorum. Çokta güzel yiyorlar.
Herkese tavsiye ediyorum.

Ramazan Demet

Uzman Üyemiz
Adı
Ramazan
Soyadı
Demet
herkes maydonozu veriyor peki maydonozu verdiğimiz kuşlarda ne gibi artı durumlar olabiliyor. maydonoz veren arkadaşlardan maydonozla ilgili farkı yazarlarsa sevinirin

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
maydonoz içerdiği vitaminler sebebiyle kuşların hastalanmasını önlüyor özellikle c vitamini yaz kış devamlı koruma sağlıyor ayrıca kuşların bağışıklık sistemi müthiş oluyor kullananlar bilir kuşların diriliği artıyor ve mamaya katınca  mamanın tamamı bitiyor yani kuşlarda severek yiyor bide sayfanın başındaki bilgileri dikkatlice okursak içinde neler olduğunu daha iyi  anlarız maydonoz dünyanın sayılı besinlerindendir hem kuşlar için hem bizim için