salmadaki kuşları eşe ayırma

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
arkadaşlar merak ettiğim bir konu bu salmada onca kuşun içinden birbirini beğenen kuşları nasıl seçipte ayırıyorsunuz hepsi bi uçuştummu birbirine karışıyor zaten hepsi birbirine benziyor aykırı bir renk olmadıkça o eş seçen kuşları bulup ayırmak zor değil mi ben kendi tecrübemi yazıyım elime su dolu fıs fıs alıyorum ve birbirini beğenen kuşların üzerine sıkıyorum sonrada salmadaki ıslanmış olan iki kuşu ayırıyorum değişik tekniği olan varmı? tabi bu en az 20 kuş için uyguladığım bir olay daha az olursa iş daha kolay olur  :)

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
çetin ben hiç bir zaman tek başıma salmadan kuş ayıramadım illaki yanımda 1 veya 2 kişi olmuştur bende karıştırıyorum zaten gözler iyi görmüyor benim için çok zor bende seninkine benzer bir şey düşündüm ama uygulamadım benimkide çocukların oynadığı su tabancası varya suyu uzun mesafeye atan tazyikli olanlardan içine renkli kumaş boyası veya renkli bir maddeyle atış yapıp belirleme yapmayı düşündüm ama uygulamadım

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
peki abi eşini kendi seçen kuşlarla eşini senin seçtığin kuşlar arasında üretimde bir farklılık oluyormu tabi sen kendin hiç kuşlara eş seçtin mi onuda bilmiyorum

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
çetin genelde kuşların kendilerine eş seçmelerini beklemiyorum zamanları geldimi eşe kafama göre atıyorum ama salmada birbirleriyle anlaşan kuşlarıda gördüğümde ayırıyorum  %80 kendim ayırıyorum verim olayına gelince aralarında anlaşan kuşları ayırınca daha verimli olduklarını görüyorum

mustafa izmirli

Yeni Üyemiz
Adı
Mustafa
Soyadı
İzmirli
slmlar .Bende şu an damızlıkların eş seçimi ile ugraşıyorum.evet salmada ve fazla kuşun için den eşleşmiş kuşları seçmek zor.havanın kararmasını bekliyorum lambaları kapatıp.karanlıkta yuva agzında yakalıyorum daha rahat ve kolay bana göre.

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
mustafa bey kırk yıl düşünsem böyle bir taktik aklıma gelmezdi helal olsun valla

mustafa izmirli

Yeni Üyemiz
Adı
Mustafa
Soyadı
İzmirli
Elimde kepçe o muydu bu muydu diye teredütle yaklaşmaktansa yada yanıma yardımcı aramaktansa akşam saati sakin kafayla kuşların eşleştiğini takip ettikten sonra karanlıkta kuşları olmuş meyve gibi toplamak ve ayırmak  hem ayrı bir zevk hemde eş ayırmada sıfır hata.

Yaşar yılmaz

Uzman Üyemiz
Adı
Yaşar
Soyadı
Yılmaz
mustafa bey salmalara ozaman birkaç tane yuvalık asıyorsunuz galiba yuvayı gören kuşlarda eşe gelmek için yuva sayesinde tetikleniyorlar güzel fikir

mustafa izmirli

Yeni Üyemiz
Adı
Mustafa
Soyadı
İzmirli
Salmaya eşe ayıracagım kuşları attıktan sonra birhafta hergün nijerli kendirli  karışımlı yem  birer gün arayla bredmax katkılı mama veririm.Birhfta sonra eş kuş sayısından 1-2 fazla yuvalık asarım.kızmış dişinin yuvalığı gördükten sonra eşe gelmesi daha çabuk oluyor. dişi yuvada erkek besleme yapmaya başldımı kontra eş 3-4 gün içinde yumurta follukta demektir.tabiki herkesin kendine göre bir yoğurt yeme şekli vardır.  buda benim nacizane taktiğim  eski ustalardan böyle gördüku.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
mustafa izmirli' Alıntı:
Salmaya eşe ayıracagım kuşları attıktan sonra birhafta hergün nijerli kendirli  karışımlı yem  birer gün arayla bredmax katkılı mama veririm.Birhfta sonra eş kuş sayısından 1-2 fazla yuvalık asarım.kızmış dişinin yuvalığı gördükten sonra eşe gelmesi daha çabuk oluyor. dişi yuvada erkek besleme yapmaya başldımı kontra eş 3-4 gün içinde yumurta follukta demektir.tabiki herkesin kendine göre bir yoğurt yeme şekli vardır.  buda benim nacizane taktiğim  eski ustalardan böyle gördüku.
Mustafa Bey Paylaşımınız Çok Teşekkür ediyorum..  Saygılar..

babadostum

Takipçi Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Yorulmaz
Gerçekten çok değişik ve güzel bilgiler çıkıyor ortaya bu iş öğrendikce zevki artıyor herkeze teşekkürler

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
Bende akşamları eş kuşları lambaları söndürüp el veneriyle yakalıyorum[ahmet salmanın gide ilginç hem kuş banyo yapıyor hem eşleri ayırıyor)

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Kuşların çoğu kızıştımı eş ayırt etmiyor. Ama öyle kuşlarda varki belirli renklerden başka kuşa bakmıyor. Kuşlarımın çoğunun eşini kendim seçiyorum

konyalı

Üyemiz
Adı
ahmet
Soyadı
dündar
vallahi süper bir taktik çetin benim salmada 50 60 kuş var biraz önce 3 kişi kuş takip ediyoduk  kurtulduk sayende göz takibinden tşk