Yem alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Açık yemler hava ve tozla direk temas halinde olduğu için her türlü mikrobu, pisliği barındırabilir. Güvendiğiniz bir yer olmadığı sürece açık yemlerden almanızı tavsiye etmem. Yem satın alırken bütçenizin elverdiği ölçüde en kaliteli yem markalarını kullanmanızı tavsiye ederim.

Kullandığınız yem karışımında bazı tohumların oranlarının yetersiz olduğunu düşünürseniz (örneğin yemdeki kanarya yemi miktarını arttırmak için) açık yem alarak ekleme yapabilirsiniz. Açık yem alırken yem tanelerinin parlak olmasına özen gösterin. Yem tanelerinin parlak olması demek taze olduğu ve nem almadığı anlamına gelir

Witte Molen, Wersela-Laga ve Quiko firmalarının ürettiği muhabbet kuşu yemleri en bilinen, ithal ve kaliteli yemlerdir. Bu markaları güvenle kullanabilirsiniz. Ben şimdiye kadar Quiko marka yem kullanıyordum fakat şimdi Türkiye’ye girişi olmadığı için Wersela-Laga marka yemi kullanıyorum ve memnunum. Bazen evcil hayvan mağazalarındaki saklanma koşulları sebebiyle bu markaların ürettikleri yemlerde de güveler görülebiliyor. Yani aldığınız yerin yemi saklama koşullarına da dikkat etmeniz gerekiyor

Yem karışımında bulunması gereken yemlerin karışım oranları aşağıdaki gibi olmalıdır:

Sade kanarya yemi 40%
Sade Sarı Darı  30%
Beyaz Darı  15%
Sade yulaf  5%
Nijer  3%
Kenevir 3%
Acı Biber Tohumu 3%
Şalgam tohumu 1%

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    Şahin Bey, Paylaşım için Teşekkürler..

yalvaclı

Uzman Üyemiz
Adı
AZİZ
Soyadı
TÜRKER
şahin abi bu yem oranları güzelde elde malesef önce dükkan tuttuk kuşları aldık izmire gidiş geliş derken malesef para suyunu cekti bizde şu an sadece darı veriyoruz sakıncası olabilirmi

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Sadece darı kullandığınızda kuşlarda zamanla bazı besin değerinde düşme meydana gelir. Çünkü her tohumun besin değerleri farklıdır. Uzun zaman böyle devam edilip değiştirildiğinde de kuşlarda besin değişikliğinden dolayı çeşitli rahatsızlıklar gözlenebilir. Nasıl kendi boğazımız için en iyisini düşünüyorsak onlarında bir canlı olduğunu unutmamamız lazım. Gerekirse borç bulup en iyisini yapmanızı tavsiye ederim. Şunu belirtmeden geçmeyim. Kuşlara ne oranda iyi bakıyor ve onlar için ne kadar güzel ortam hazırlıyorsanız buda aynı oranda yavru olarak geri size dönecektir.

keta

Uzman Üyemiz
Adı
NURETTİN
Soyadı
KIR
hay Allah Razı Olsun.verdiğiniz karışımı İnşallah uygulayacağım. kuşlarıma çoğunluğu darı olmak üzere aspur keten tohumu çörek otu susam yulaf ve az miktarda nijer karışımlı yem veriyorum haftada bir sularına süpervit forte haftada iki gün yeşillik ve mama .