yuvalık malzemesi

bülentyıldız

Takipçi Üyemiz
Adı
Bülent
Soyadı
yıldız
Yuva içinde gürgen talaşı kullanıyorum.Bunun haricinde kullanabileceğim başka  bir malzeme olabılırmı.KUm kullanılıyo diye duymuştum aslı varmıdır???
teşekkürler..

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
doğada kuşlar yuva yapmak için gagalarıyla yuvaları tırtıklayıp kendilerine talaş yaparlar bu talaş sayesinde yavruların ayakları dışkı yüzünden yapış yapış olmaz ayrıca kullanacağın talaşın içine serperek keneson opigal-5 gibi bit pire tozları kullanman faydalı olur

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Anne Kuş içgüdüsel olarak Yuvalığın içini kazıdığında zemindeki talaşı kendisinink kazıdığını zanneder.. Ayrıca kum doğal değil dir (Su kaplumbağası besliyorsanız bilemem)..

Yuvalığa kum koyanlar var, fakat kum dışkının nemini tutuyor ve bırakmıyor. bu nedenle yuvada
1) Dışkı kokusu olur
2) Bakteriler daha kolay üreyeceklerdir.
ayrıca kum ;
1) Yumurtaların soğumasına neden oluyor,
2) Anne Mubiş o kumu yemek isteyecektir,
3) Yavrular kum yutarsa boğulabilir..

ancak talaş;
1) Steril bir ortam sağlıyor,
2) Haftada 1 defa değiştireceğiniz için koku olmaz, bakteri üremesi olmaz. eğer sağlıklı hamster talaşları kullanırsanız bit de olmaz.
3) Dişilerin bazıları talaşın boyutundan rahatsız olur ve beğenmediği taneleri dışarı atar.
4) Yumurtaları soğutmaz
5) Yavrular için çok sağlıklı bir ortam.

selçukhan baş

Yeni Üyemiz
Adı
Selçukhan
Soyadı
BAŞ
Bu konuda 150 takım kuşla muhabbet üretimi yapan yakın arkadaşımın yanında edindiğim tecrübelere dayanarak söyleyebilirim ki kedi kumu bu iş için birebirdir.
Bazı anne ve babaların yuvaya su taşıdığı veya ishal gibi durumlarda yuvada oluşan pisliklerden kaynaklanan ıslaklıkların kesinlikle oluşmadığını kendim gördüm.Kedi kumunda oluşan emicilik özelliği kuşların ayaklarında toplanan pisliklerininde oluşmasını engelliyor.

Ayrıca plastik yuvalık takan arkadaşların dikkat etmesi gereken diğer bir hususda tabanının pürüzsüz ve kaygan olması kuşların ayaklarında problem yaratacağından tabanda pürüzlü bir ortam yaratacak şekilde kazımalar yapılmalı.

Yaşar yılmaz

Uzman Üyemiz
Adı
Yaşar
Soyadı
Yılmaz
yılmaz Kurşun' Alıntı:
  Anne Kuş içgüdüsel olarak Yuvalığın içini kazıdığında zemindeki talaşı kendisinink kazıdığını zanneder.. Ayrıca kum doğal değil dir (Su kaplumbağası besliyorsanız bilemem)..

Yuvalığa kum koyanlar var, fakat kum dışkının nemini tutuyor ve bırakmıyor. bu nedenle yuvada
1) Dışkı kokusu olur
2) Bakteriler daha kolay üreyeceklerdir.
ayrıca kum ;
1) Yumurtaların soğumasına neden oluyor,
2) Anne Mubiş o kumu yemek isteyecektir,
3) Yavrular kum yutarsa boğulabilir..

ancak talaş;
1) Steril bir ortam sağlıyor,
2) Haftada 1 defa değiştireceğiniz için koku olmaz, bakteri üremesi olmaz. eğer sağlıklı hamster talaşları kullanırsanız bit de olmaz.
3) Dişilerin bazıları talaşın boyutundan rahatsız olur ve beğenmediği taneleri dışarı atar.
4) Yumurtaları soğutmaz
5) Yavrular için çok sağlıklı bir ortam.
yılmaz beye kesinlikle katılıyorum

kuşcuusta07

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.kuscuusta07.tr.gg
Adı
Yavuz
Soyadı
usta
Bu konuda 150 takım kuşla muhabbet üretimi yapan yakın arkadaşımın yanında edindiğim tecrübelere dayanarak söyleyebilirim ki kedi kumu bu iş için birebirdir.
Bazı anne ve babaların yuvaya su taşıdığı veya ishal gibi durumlarda yuvada oluşan pisliklerden kaynaklanan ıslaklıkların kesinlikle oluşmadığını kendim gördüm.Kedi kumunda oluşan emicilik özelliği kuşların ayaklarında toplanan pisliklerininde oluşmasını engelliyor.

Selçukhan kardeşim Kedi kumu yararlı gözüktüğü kadarda Çok tehlikelidir.
Absorbe olur(Yani şişer)Küçük taneciklerini kuşların sindirim için yuttuğu ve Kursak şişmesi nedeni ile ölümler yaşayan arkadaşlarımız olmuştur.
Yuvalık içi için nemde önemlidir.Ortam nemine uym sağlatmak için kenarlarına 8-10 mm Kalınlıkda delikler delerek ortam nemine uyum sağlarsanız sulama işlemi hemen hemen yok olur.
Yuva içi için kuru kalmasını istiyorsanız 2-3 mm Mısır sömeği granülü kullanmanızı tavsiye ederim.
Saygılar.

radter

Üyemiz
Birçok hayvan altlığının aksine, CAT'S BEST Universal ürünleri doğal ağaç ve doğal liflerden yapılmıştır , yapay ve kimyasal hiçbir madde içermez
Kokuyu absorbe eder , ıslanma ile topaklaşır
Normal altlıklara göre 3 kat daha etkilidir
%100 geri dönüşümlüdür , doğa dostudur
Hoş doğal kokuya sahiptir
Normal tuvalet atığı gibidir

Arkadaşlar bundan kullanan varmı?

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Yavuz Usta' Alıntı:

Selçukhan kardeşim Kedi kumu yararlı gözüktüğü kadarda Çok tehlikelidir.
Absorbe olur(Yani şişer)Küçük taneciklerini kuşların sindirim için yuttuğu ve Kursak şişmesi nedeni ile ölümler yaşayan arkadaşlarımız olmuştur.
Yuvalık içi için nemde önemlidir.Ortam nemine uym sağlatmak için kenarlarına 8-10 mm Kalınlıkda delikler delerek ortam nemine uyum sağlarsanız sulama işlemi hemen hemen yok olur.
Yuva içi için kuru kalmasını istiyorsanız 2-3 mm Mısır sömeği granülü kullanmanızı tavsiye ederim.
Saygılar.
Yavuz abimiz 20 yıldır evcil hayvanlarla ugraşır.Ben ve benim gibi  Antalya da yaşayan üreticiler olarak her zaman yavuz abimizin desteklerini alırız, sagolsun kendiside hiç gocunmadan herkese yardımcı olur.Burdan yavuz abiye birkez daha teşekkür ederim...

BISMARCK

Uzman Üyemiz
Adı
EKREM AYKUT
Soyadı
BAL
En basit anlamda hazır satılan, kolon şeklindeki hamster talaşı da yeterli değil mi?

BISMARCK

Uzman Üyemiz
Adı
EKREM AYKUT
Soyadı
BAL
Yavuz Usta' Alıntı:
Ekrem bey Merhaba,O paraya Bir çuval Freze,yada Planya talaşı alırsınız.
Saygılar.
Bir kolonu burada 5 lira gibi.Mobilyacılardan alınan talaşlarda bitlenme ihtimali daha fazla diye duymuştum.Doğru mu?

kuşcuusta07

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.kuscuusta07.tr.gg
Adı
Yavuz
Soyadı
usta
Düzenli Antiparaziter kullanmıyorsanız ne kullanırsanız kullanın Parazit kaçınılmazdır.Önemli olan proğramlı ve düzenli olarak ilaçlamaktır.
Yeni aldığınız talaşın üzerine Opigal 5 serpiştirip iyice karıştırıp yuvalığa öyle koyunuz.

Saygılar.