ZAYIF KUŞLARA KİLO ALDIRMA

imrunlu

Uzman Üyemiz
Adı
Hasan
Soyadı
Karakuş
abi gözlerinin büyümesi normaldir benimkilerde büyüdü ben bi 5litrelik araştırayım depoda çalışan bi dostumuz var bakalım ne fiyat vericek ona göre arkadaşlarımızla bölüşürüz

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
ben şişmanlayan ve yağlanan kuşları nasıl daha çabuk zayıflatırım diye planlıyorum sana tavsiyem hiç şişmanlatmaya çalışma zayıf çelimsiz kuşlardan daha fazla verim alırsın

kanaryaci

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.sultanpapaganlari.com
Adı
Mahmut
Soyadı
Karayol
Mrb Burası pek yeri degil ama yeri gelmişken sorayım Bendede cok yağlı kus var büyük salmadalar ama ucamıyolar Hiç hareketlide değiller.Zorla elimle ucmalarını saglamaya calışıyorum eldende korkmuyolar :(.Sadece sade yem veriyorum.Yağları gecmesi mümkünmü bunların bu şekilde ? Yapabilcegim bişeyler varmı?
.Tşklr.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
kanaryaci' Alıntı:
Mrb Burası pek yeri degil ama yeri gelmişken sorayım Bendede cok yağlı kus var büyük salmadalar ama ucamıyolar Hiç hareketlide değiller.Zorla elimle ucmalarını saglamaya calışıyorum eldende korkmuyolar :( .Sadece sade yem veriyorum.Yağları gecmesi mümkünmü bunların bu şekilde ? Yapabilcegim bişeyler varmı?
.Tşklr.
Sirkeyi suluklarına biraz arttırabilirsiniz.

gozturk

Uzman Üyemiz
Adı
Gürkan
Soyadı
ÖZTÜRK
Mehmet Kıdır' Alıntı:
Vitaform, vitamin destekli oksitetrasiklin içerir, yani antibiyotiktir. Kilo almayla ilgisi çok dolaylıdır.
Pardon dalgınlığıma geldi.Vitaform değil superviti kastetmiştim.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
gozturk' Alıntı:
Pardon dalgınlığıma geldi.Vitaform değil superviti kastetmiştim.
Süpervitte dolaylı yoldan kilo almalarına fayda eder. En azından kendini iyi hisseden kuş, strese girmez, mesela d vitamini eksikliğini güneşten karşılar. güneş yeterli değilse mutlaka dışardan vermemiz gerekir. Yoksa kuş bunun eksikliğini çeker. Mesela k vitamini vermezsen kuş kendi pisliğinden bunu karşılamaya çalışır. Bu da virüssel bir hastalığa neden olabilir. Çünki ishal gibi pislik olur, hemen kurumazsa bakteri üretir. Bu bakteri de kuşumuzu hasta eder. Onun için dengeli bir beslenme yanında, vitaminde vermemiz gerekir. Ama süpervit kullanıyorsak üstünde yazılı tarifini bire bir uygulamak lazım. Çünki fazla vitaminin zararı var. Mesela bir çift kuşa bir kibritin ucunda çok az bir miktar yeterli. Yoksa uzun vadede kist oluşumu hızlanabilir.

gozturk

Uzman Üyemiz
Adı
Gürkan
Soyadı
ÖZTÜRK
Mehmet Kıdır' Alıntı:
Süpervitte dolaylı yoldan kilo almalarına fayda eder. En azından kendini iyi hisseden kuş, strese girmez, mesela d vitamini eksikliğini güneşten karşılar. güneş yeterli değilse mutlaka dışardan vermemiz gerekir. Yoksa kuş bunun eksikliğini çeker. Mesela k vitamini vermezsen kuş kendi pisliğinden bunu karşılamaya çalışır. Bu da virüssel bir hastalığa neden olabilir. Çünki ishal gibi pislik olur, hemen kurumazsa bakteri üretir. Bu bakteri de kuşumuzu hasta eder. Onun için dengeli bir beslenme yanında, vitaminde vermemiz gerekir. Ama süpervit kullanıyorsak üstünde yazılı tarifini bire bir uygulamak lazım. Çünki fazla vitaminin zararı var. Mesela bir çift kuşa bir kibritin ucunda çok az bir miktar yeterli. Yoksa uzun vadede kist oluşumu hızlanabilir.
Mehmet bey,öncelikle teşekkür ederim.Dolaylıda olsa saydığınız faydalar gerçekten yadsınamaz.Ayrıca kafalarda her daim soru işareti bırakan diğer bir konuyada  değinmişsiniz. Ticari takdim şekli genellikle kümes hayvanları için olan vitaminleri eğer üretimhanenizde yok ise en fazla 3-5 tane kuşa vermeye çalışıyoruz.Hem dozaj miktarı ayarlama sorunu hemde elimizde uzun süre bitmeyecek ancak son kullanma tarihi sona erecek bir sürü ilaç vitamin vs oluyor.Keşke bu anlamda sitede toplu alım yada karşılıklı bölüştürme yada takas organizasyonu düzenlense.
Neyse konuya dönelim.Bir suluğa kibrit çöpünün ucu kadar bir süpervit yeterli olacaktır dediniz.Ancak çoğu zaman ölçü istemeden kaçabiliyor.Veyahut bünyesi ,metabolizma değerleri bir kümes hayvanına göre daha düşük olan bir kuşa bu tarz vitaminlerden vermek aslında hatalımı?Mesela bu vitaminlerde herhangi birindeki (a) etken maddesinden tavuğun ihtiyacı 10 birim iken muhabbetin ihtiyacı aslında belki 1 birim.Her ne kadar suluktaki çözelti miktarını azaltıyor olsakta hayvana fazla yükleme yapıyor olabilirmiyizki mesajınızın sonunda yazdıklarınız bunu destekler nitelikte.Neden aklıma bu geldi derseniz;kuşlarım çok sık tüye giriyor.Senede 1-2 değil belki 2-3 ayda bir.Acaba aşırı yükleme bu şekilde dışa vurum mu yapıyor?
Konu ile ilgili siz ve diğer arkadaşların yorumlarını bekliyorum... 

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Gürkan Bey, çok güzel anlamışsınız, tam da anlatmak istediğim gibi anlamışsınız. Aşırı dozun zararı olabileceğine değinmişsiniz. Size tam olarak katılıyorum. Kuşlarda ilerleyen zamanlarda nasıl dışa vuracağını önceden öngöremeyiz.

Diğer sık tüğe giren kuşlar sorunuza şöyle cevap vereyim. Bildiğim kadarıyla, tüğe girme sıcak soğuk farkından dolayı yani mevsim değişikliklerinde karşılaşılabilir. Vitamin'den olacağını sanmıyorum ancak, verdiğimiz diğer ilaçlardan (soğuk algınlığı,ishal v.b.) olabilir mi ??? burda da sizin söylediğiniz, hayvanlar arası dozaj dengelemesinin yapılmadığı güzel bir örnek. Olabilir tabi.

gozturk

Uzman Üyemiz
Adı
Gürkan
Soyadı
ÖZTÜRK
Mehmet Kıdır' Alıntı:
Gürkan Bey, çok güzel anlamışsınız, tam da anlatmak istediğim gibi anlamışsınız. Aşırı dozun zararı olabileceğine değinmişsiniz. Size tam olarak katılıyorum. Kuşlarda ilerleyen zamanlarda nasıl dışa vuracağını önceden öngöremeyiz.

Diğer sık tüğe giren kuşlar sorunuza şöyle cevap vereyim. Bildiğim kadarıyla, tüğe girme sıcak soğuk farkından dolayı yani mevsim değişikliklerinde karşılaşılabilir. Vitamin'den olacağını sanmıyorum ancak, verdiğimiz diğer ilaçlardan (soğuk algınlığı,ishal v.b.) olabilir mi ??? burda da sizin söylediğiniz, hayvanlar arası dozaj dengelemesinin yapılmadığı güzel bir örnek. Olabilir tabi.
Üstad,ilerleyen zamanlardaki dışa vurumları umarım hiçte istenmeyen şekillerde vukuu bulmaz.Dediğim gibi tavuk yada hindiye verilen takviyeleri muhabbet kuşuna veriyoruz.Biri diğerinin hem beden ölçüleri hem kan miktarı hem organ büyüklüğü(karaciğeri kastediyorum) hem metabolizmik açıdan kat be kat fazlası.Her ne kadar bende bunu yapsamda aklımda her daim soru işareti kalıyor.Acaba hata varmı bu işte...
Tüy konusunda ise hastalık haricinde örneklediğiniz ilaçları vermiyorum.Mevsimsel hava değişikliklerinde tüye girdikleri evet doğru ancak benimkiler o kadar sıkkı.Buda bir soru işareti açıkcası.Başka aklınıza gelen hususlar varmı?