Buğdayı Çimlendirme İşlemi Nasıl Yapılır

Coşkun Ödemir

Uzman Üyemiz

Buğday nasıl çimlendirilir?

Buğday çimi üretimini Türkiye'de 25 sene önce ilk kez başlatan Kırkambar Baharat'ın sahibi Bahri Kılıç'ın üretim önerileri şöyle: Öncelikle doğal, ilaçlanmamış buğday alın. Zirai buğdaylar zararlılara karşı ilaçlanmış olabileceği için dikkatli olun. Aşurelik buğday çimlenmez. Bir avuç buğdayı oda sıcaklığındaki içme suyu ile ıslatıp bir gece bekletin. Ertesi sabah şişen buğdayların suyunu süzüp genişçe bir tepsiye üst üste gelmeyecek şekilde yayın. Üzerini nemli bir bezle örtüp evin en sıcak ve karanlık yerine bırakın. Bez ve buğdaylar kurudukça nemlendirin. Buğdaylar 3-4 gün sonra filizlenmeye başlar. Filizleri 2 cm uzayınca dolaba alıp, her gün 1-2 kaşık salatalara katabilir, yoğurtla veya zeytinyağı, limon, nar ekşisi gibi karışımlarla tüketebilirsiniz. Çok dayanıklı olmadığı için azar azar çimlendirme yapılmalı.

Buğday çimi üretmek için de, yine bir gece suda beklemiş buğday tanelerini yayvan bir saksıya veya varsa bahçeye ekip üzerini toprakla örtün. Çimler 10-15 cm uzayınca 1 cm yukarıdan makasla kesin. Kestikçe uzayan çimlerden her gün salatanıza katın. Çok ektiyseniz mutfak robotundan geçirip suyunu çıkararak kullanın. Marketlerde satılan hazır çimler, büyümesini hızlandırmak için katkı maddesi katılabildiği için çok güvenli olmayabilir

enginersin

Uzman Üyemiz
Adı
engin
Soyadı
ersin
Selahattin GÜÇLÜ' Alıntı:
Bu resimdeki buğdayın çimlendirme esnasında fazla bekletilmiş dahada az bekletip filiz patlar patlamaz kuşlarımıza vermek lazım
Selahattin Abi çimlenmiş buğdayı nekadar sıklıkta , ne oranda ve ne zamanlar vermek doğru olur bi fikir verebilirmisin veya verebilecek arkadaş varsa denemek istiyorumda

zahit56

Yeni Üyemiz
Adı
zahit
Ben merak ettim. Acaba kuşlar için ne faydası var. bizim burda sadece yem ve su vermen yeter diyorlar. başka bişey vermeye gerek yokmuş..... :eek:

bilaldeg

Takipçi Üyemiz
Web sitesi
www.fotokritik.com
Adı
bilal
Soyadı
değirmenci
enginersin' Alıntı:
Bu resimdeki buğdayın çimlendirme esnasında fazla bekletilmiş dahada az bekletip filiz patlar patlamaz kuşlarımıza vermek lazım
Selahattin Abi çimlenmiş buğdayı nekadar sıklıkta , ne oranda ve ne zamanlar vermek doğru olur bi fikir verebilirmisin veya verebilecek arkadaş varsa denemek istiyorumda
Kuşlarınız dönemsel ihtiyaçlarına ve sizin uyguladığınız porgrama göre değişebilir ama yavru-kuluçka dönemi dışında haftada bir veya iki defa mamalarına katarak veya ayrı bir kapta vermek iyi olacaktır, yavru döneminde destek için daha sık kullanılabilir.

zahit56' Alıntı:
Ben merak ettim. Acaba kuşlar için ne faydası var. bizim burda sadece yem ve su vermen yeter diyorlar. başka bişey vermeye gerek yokmuş..... :eek:
tabi hayatta kalabilmeleri için yeterli olabilir ki bu da asgari düzeyde; zindana kapatılmış bir insanın ekmek su ile yaşaması gibi. Forumun beslenme ile ilgili başlıklarını biraz incelerseniz onların doğal yaşamdaki besin kaynakları ve dolayısıyla ihtiyaçlarının ne kadar çeşitli olduğunu, dolayısıyla bu seviyeyi sağlamak için de bizlerin çok çeşitli takviyeler yapmamız gerektiğini göreceksiniz.

Yaşar yılmaz

Uzman Üyemiz
Adı
Yaşar
Soyadı
Yılmaz
Çok basit şekilde buğdayları çimlendirebilirsiniz kullanabileceğiniz kadar buğdayı suya koyun 24 saat beklesin süzgeçe koyun 3-4 kerede tekrar ıslatıp tekrar süzgeçe koyun 24 saat sonra işlem tamam buğday hemen patlar fazla bekletmeden kuşlarınıza verebilirsiniz

hobim

Yeni Üyemiz
Adı
kadir
merhaba
ben yavrulularada veriyorum şimdiye kadar bir sorun yaşamadım çok şükürde hatamı ediyorum acaba diye biran düşündüm.aydınlatırsanız sevinirim üstadlarım.  saygılar

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
hasanhasan' Alıntı:
arkadaşlar ben bugday çimi hiç kullanmadımda bir sorum olacak galiba yavrulu kuşlara veremiyoruz dogrumudur.
yavrulu kuşlarada sabahleyin her zaman vermiş olduğumuz mamayı verip yavruların ebeveynleri tarafından doyurulduktan sonra vermek lazım yani sabah mamayı verdikten sonra öğlen gibide yavrulu kuşlara buğday çimlendirmesi verilmesi daha iyi olur

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
hasanhasan' Alıntı:
arkadaşlar ben bugday çimi hiç kullanmadımda bir sorum olacak galiba yavrulu kuşlara veremiyoruz dogrumudur.
yavrulu kuşlarada sabahleyin her zaman vermiş olduğumuz mamayı verip yavruların ebeveynleri tarafından doyurulduktan sonra vermek lazım yani sabah mamayı verdikten sonra öğlen gibide yavrulu kuşlara buğday çimlendirmesi verilmesi daha iyi olur
+1

Coşkun Ödemir

Uzman Üyemiz
Benım mubiş 50 günlük verebilirim değil mi? Birde refik abiden mama siparişi verdim. Onun içine bira mayasıda eklesem bir sorun olur mu? yada yavru kuşu hem bira mayası hemde buğday çimi mamaya katıp verebilirmiyim? İkisini aynı anda OLMAMAK şartıyla...

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Coşkun Özdemir' Alıntı:
Benım mubiş 50 günlük verebilirim değil mi? Birde refik abiden mama siparişi verdim. Onun içine bira mayasıda eklesem bir sorun olur mu? yada yavru kuşu hem bira mayası hemde buğday çimi mamaya katıp verebilirmiyim? İkisini aynı anda OLMAMAK şartıyla...
50 günlük yavrular büyümüş onlara buğday verebilirsin ama ağzına kadar doldurma azaz ver biramayasınıda tuzlama yapar gibi mamalarına katabilirsin

kinzavas

Uzman Üyemiz
Adı
fatih
Soyadı
ay
çimlenmiş buğdayı mama ile beraber rondo da çekiyormuyuz yoksa mamalıkla sade olarak mı veriyoruz .