çarpık bacaklı yavruların tedavisi(resimli)

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Zeki MÜLAYİM' Alıntı:
muhabbet kuşumun yavrusunun birisinde çarpık bacak olayı oldu.bandaj taktım ama o bandajı çekti ve ayağı başka yerden çarpık oldu.bu olayın en başında yuvayı sağlıklı yaparsak çarpık bacak riskiyle karşılaşmayız.bütün iş yuvadan kaynaklanıyor.
+1

kuşcuusta07

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.kuscuusta07.tr.gg
Adı
Yavuz
Soyadı
usta
Zeki kardeşim ben bir çok aile tanırım,1.2.çocukları sağlam,3.cü sakat,4.sağlam 5.ci sakat.
Yuvalıktan olması neredeyse imkansızdır diyebilirim.Normal bir çiftinde düz bir tahta koy,hiç sorun olmadığını göreceksin.
Saygılar.

kuşcuusta07

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.kuscuusta07.tr.gg
Adı
Yavuz
Soyadı
usta
Ayrıca Bandajlamayı yapamamışsın demektir.Normal olarak yapsan bile hergün kontrol etmek gerekiyor,çünkü bazı ebeveynler kendileri çıkartmaya çalışıyor yada çıkartıyor.
Saygılar.

zeki ankara

Uzman Üyemiz
Adı
Zeki
Soyadı
Mülayim
abi sentetik bantla yaptım.ben sabah yapıştırdım.akşama bandaj ya kaymış yada çıkmıştı.belki ben beceremedim.şimdi o yavru tek bacağı sağlam tek bacağı biraz ayrık kafesde dolaşıyor.uçması normal ama yerde sürünerek yürüyor.artık o benim kümesin maskotu ölene kadar yanımdan ayrılmayacak.

CaSuS

Takipçi Üyemiz
Adı
mehmet
Soyadı
guven
Herkese hayırlı akşamla. Konuyu tekrar gündeme getirmemin sebebi sağolsun ustalarımız çarpık bacak tedavisini bizlere guzelce anlatmışlar. ama benim aklıma takılan şu eğer kuşumuzda çarpık bacak sorunu varsa bunu nasıl anlıyabiliriz  bununla ilgili bir resim paylaşmanız mümkünmüdür acaba. Ve Sn. Yavuz beyin dediğine aklım takıldı benim yuvalıklarımın tabanı düz içimi korku sardı yavrular çarpık bacak olucak diye ama yavuz bey bunun yuvayla alakalı degil kanla yada genle alakalı oldugunu söylemiş bunu görünce içim biraz rahatladı. konuyu baştan sona okudum ve bu degerli bilgileri paylaşan tüm abilerime ve kardeşlerime sonsuz teşekürlerimi sunarım. tedavi yöntemini anladım fakat dedigim gibi çarpık bacak olup olmadıgını nasıl tespit ederim. Saygılar

serdarrr

Takipçi Üyemiz
Adı
serdar
Soyadı
cancan
herkese iyi geceler
acil bir durum var,kuşlarımdan en son doğan yavru çarpık bacaklı çıktı ama benimki resimdeki gibi ufak değil tüyleri tamamlanmış halde şuan bu tedaviyi uygulasam sonuç alırmıyım yoksa başka yöntem varmı acil yardımcı olursanız sevinirim

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
serdarrr' Alıntı:
herkese iyi geceler
acil bir durum var,kuşlarımdan en son doğan yavru çarpık bacaklı çıktı ama benimki resimdeki gibi ufak değil tüyleri tamamlanmış halde şuan bu tedaviyi uygulasam sonuç alırmıyım yoksa başka yöntem varmı acil yardımcı olursanız sevinirim
Yavrunun gelişim döneminde bu tedaviyi uygulasaydınız daha net sonuçlar alabilirdiniz. Genede deneyin inşaallah düzelir. Yuvalığınızın yumurta oluğunuda genişletin. Çarpık bacaklılık yuvalıklardan kaynaklanır

Kawasaki

Takipçi Üyemiz
Adı
Engin
Soyadı
Kahraman
Bugün bir yavruya süngeri uyguladım bakalım düzelecekmi 4 yavruda sorun yok bir yavru çarpık bacaklı yuva tabanı oval degildi onuda oval yaptım bakalım ne olacak

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Malesef geç kalınmış bir vaka daha. Bakalım tedaviye başlayacağım.

BISMARCK

Uzman Üyemiz
Adı
EKREM AYKUT
Soyadı
BAL
Eğer 5 - 6 çiftle amatör olarak üretim yapıyorsanız önleyici olarak her gün her bir yavruyu avuç içinize alıp ayakları üzerinde nasıl bir pozisyon aldığını gözlemlemenizde fayda var.Bunun dışında çarpık bacaklı yavruyu önlemenin en kolay yolu yuvalık içine 2 cm. kalınlığında talaş koymaktır.Böylece yavrular annelerinin altında ezilmeyecektir.Bacaklar talaş içine bir miktar batacağı için çarpık bacak olma riski azalacaktır.Ben bu yöntemi uyguluyorum.Yuva tabanını sürekli olarak temiz hamster talaşı ile takviye ediyorum.Yavru gelişiminde ilk 10 gün çok önemlidir.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
yilmaz_015' Alıntı:
AYAKLARI TERS NE YAPABİLRİM LÜTFEN YARIDM EDİN!! NE YAPSAM OLMUYO DÜZGÜN Bİ ŞEKİLDE TUTTURAMIYORUM. :'(
Tutturmak için küçük elektronik parçaların içinden çıkan plastik süngerlerden yararlanabilirsin. Yada kullanılmamış bulaşık süngerinden kullanabilirsin. Bacaklarını sarabileceğin kadar büyüklükte kes. uzunlamasına 2 ye böl. bir tarafını hızlı yapışkanla birleştir. 2 bacağıda olması gereken şekilde koy. yapışkanı ayağına değirmeden diğer tarafıda yapıştır. Yapışkanı çok az kullansan bile yeter. Ayağına bulaştırma yeter. Ben fısfıslı yapışkan kullandım.

Benimkinin de ayağının biri yukarı doğru idi ve parmakları malesef çalışmıyordu. Aşağı doğru aldım. Tam 180 derece.  Zaman içinde oynatırmı dedim ama hala yuvada. Bandajı çıkardım. Ayağının yönü düzeldi. Ancak ayağını içe bükemiyor. Artık eve götüreceğim. Ölene kadar bakacağız. Bir yavrum daha vardı. O düzeldi. İnşallah kimsenin başına gelmez.

ozgurdemirbas

Takipçi Üyemiz
Adı
Özgür
Soyadı
Demirbaş
arkadaşlar sünger yerine daha pratik bir yol isterseniz serum lastiği kullanabilirsiniz. ayak boyu ölçüsünde kesip kuşun ayaklarına taktığınız takdirde hem daha temiz hemde sonucu gözlemleme şansınız olabilir. bir abim güvercin için kullanıyordu.  bu sapan lastiği yapılanlardan değil şeffaf ince olanlardan :)  hem anneyi diğer yumurtalar ve yavrular açısından rahatsız etmez.

RAMAZAN ŞAHÜN

Takipçi Üyemiz
Web sitesi
papaganevi.com
Adı
RAMAZAN
Soyadı
ŞAHİN
Arkadaşlar bende sizlere  kendi deneyimlerimden örnek resimlerle yardımcı olmaya çalışayım
Öncelikle çarpık bacaklı yavruları erken teşhis etmek ve tedavi uygulamak düzelme sürecini çabuklaştırır 
Gerekli malzemeler  ince yapılı yassı ayakkabı bağcığı  veya bir bez parçasını ince uzun keserek uzunlamasına ikiye katlayarak bir şerit haline getirmek  ve iğne iplik
Öncelikle resimlerde görüldüğü gibi yukarıda tarif edilen malzemeyi hayvanın ayağını sararak baçaklarının içinde rahat haraket edecek şekilde dip tarafından dikilerek sabit leyin  aynı işlemi diğer bacağınada uygulayın  daha sonra ayakları yan yana getirerek iki ayak arası bir parmak kadar genişlik bırakılarak iki ucu birbirine birleştirerek dikin. 
Bu tür yaptığınız bandaş hem yavrunun ayağından çıkmaz  hemde anne baba fazla rahatsız olmaz.  Düzelme gördüğünüz zamanda bir makas yardımıyle bandaşı açarsınız

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Çarpık bacaklı yavruları için 3-4 arkadaşım özel mesaj atmışlar onlar için bu konuyu güncelliyorum...İnşaAllah yavrularını geç kalmadan kurtarırlar...

ADIGE_

Üyemiz
Yahya SAYIN' Alıntı:
Çarpık bacaklı yavruları için 3-4 arkadaşım özel mesaj atmışlar onlar için bu konuyu güncelliyorum...İnşaAllah yavrularını geç kalmadan kurtarırlar...

benim yavrum da aynı bu şekilde sünger yöntemini uyguladım pazar günü açacagım inş. bir faydası olmustur fakat aklımda kalan bir kaç soru var

şimdi ayakları yumusak yere basacak olayında kusa sünger takılınca ayaklarını zaten yere basamıyor ki yatıyor normal bir şekilde yoksa ben mi olayı ters anlamısım :D

mesela bi abide saklama kabı içine koyuyormus asla pamuk koyma dedi bende bir bez koydum fakas ayakları olayına takıldım ben açıklayacak varsa işn. öğrenirim .

ensar

Takipçi Üyemiz
Adı
hüseyin
Soyadı
karabacakoğlu
Yahya SAYIN' Alıntı:
cok tesekkurler yahya abı