çarpık bacaklı yavruların tedavisi(resimli)

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
ÇARPIK BACAKLAR
Bacaklar düzgün duramıyorsa bandajlamak veya sünger yardımıyla onları düzgün hale getirmek gerekir. Yoksa ömür boyu sürecek bir sakatlık oluşur. Ne kadar erken müdahale edilirse tedavide başarı şansı da o kadar artar.
BANDAJLAMA METHODU
Yavruların bacakları veterinerlerde bulunabilecek hayvanlar için kullanılan bandajlar (bandaj sadece kendisine yapışma özelliği taşıyor) ile aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi bandajlanmalı. Birbirlerine paralel durmaları için bu pozisyona getirip bandajlama ya dikkat edilmeli.
Bandajlama kan dolaşımını engelleyecek kadar sıkı yapılmamalı.
Bandajlar hergün en az 2-3 kere kontrol edilmeli. Ayaklarda şişme varsa bandaj açılarak 12-24 saat kan dolaşımının düzene girmesi beklenmeli. Bandajlanmış yavrular yuvada ayakları yuva tabanına deymeyecek şekilde yumuşak yuva malzemeleri ile desteklenmeli. Bu yavruların sık sık kontrol edilip, gerekirse dışkıların temizlenmesi gerekir.
Anne yavrulara bakmayı redederse yavruların bakımı ile ilgilenmelisiniz.
Tedavi 7-15 gün arası devam ettirilmeli. Zaman zaman kontrol ediniz, yavru ayakta durabiliyorsa sonuç alacaksınız demektir. Bu tedavi sırasında beslenmeye azami önem gösterilmelidir. Kalsiyum takviyesi şart.

SÜNGER YARDIMI İLE DESTEKLEME
Bu yöntem için en uygun malzeme bir makyaj süngeridir. Bu yoksa benzer diğer süngerlerden de kullanılabilir.

Önce süngeri uygun boyutlarda kesmelisiniz. Daha sonra bacaklar için üzerinde iki delik açın.
Daha sonra yavrunun bacaklarını bu deliklerden geçirin. Bu işlemi yaparken 3 parmak ileri, 1 parmak geride olacak şekilde bacağını tutarsanız daha rahat edersiniz.  Daha sonra yavruyu yumuşak bir zemine yerleştirin. Yavrunun ayakları sert zemine kesinlikle deymemeli Tedaviden sonraki durum Bu yöntemde de tedavi 7-15 gün devam ettirilmeli, beslenme ve kalsiyum takviyesine özen gösterilmelidir

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Üretimhanemde ilk defa iki gün önce rasladım ve bu metodu uyguladım, tekrar teşekkürler...

Ramazan Demet

Uzman Üyemiz
Adı
Ramazan
Soyadı
Demet
çetin bey çok teşekkürler böylesi hiç aklıma gelmemişti bu işlemi yaptıktan sonra bu ayağı çarpık kuşu ufak bir kültablası gibi bir şeyin içine koymak lazım diğer yavrulardan ayrı durması lazım

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Selahattin GÜÇLÜ' Alıntı:
yahya resimler sendenmi yoksa alıntımı
Resim benim kendi  ayrıkbacaklı kuşumun abi, Muhabbet yavrumun sag ayagı baya bir ayrıktı, bu uygulamda 4 gün kaldı ve kendini toparladı sonrasıda çıkardım,

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
hani bir reklam varya şöyle diyordu-- test edip onaylandı--

resimleri sormamdaki kasıt çarpık bacağı resimlerdeki gibi test edip etmediğin

ben daha evvelden başka bağlama şekilleriyle yapıyordum

ana baba yadırgıyordu bu sistemi denediğin ve bizimle paylaştığın için

teşekkürler

radter

Üyemiz
Bende süngerle yapılan bu yöntemi kullanıyorum. 2 adet kuşumda bu yöntemi kullandım ve şuanda çok sağlıklılar.Yürüyüş ve duruşlarında diğer kuşlardan hiç bir farkı yok.

zeki ankara

Uzman Üyemiz
Adı
Zeki
Soyadı
Mülayim
benimde aynı şekilde yavrularım var.bandajı kullanmayı deneyecegim.bakalım nasıl olacak.

Münah Öoğlu

Uzman Üyemiz
Adı
Münah
Soyadı
Özoğlu
Arkadaşlar ben bu konudan çok müzdarip oldum.
İlk ağızda 5/5 sağlam yavru veren çiftim sonraki ağzında 5/4 sakat.Daha önceleri tek tük çıkıyordu ama şimdi o kadar sık oluyorki şaşıyorum.Yuvalıklarımda kabahat buluyorum.Zeminlerinde yavrular tutunamıyor veya anneleri üzerilerine çok oturuyor diye düşünüyorum.Bir yıllık kümesimde yaklaşık tedavi edemediğim 15'e yakın kuşum var ve onları gördükçe moralim bozuluyor.
Sadece kendine  yapışan bantı burada bulamıyorum(iskenderun).Yardımcı olacak olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

zeki ankara

Uzman Üyemiz
Adı
Zeki
Soyadı
Mülayim
arkadaşlar ben süngeri denedim dün akşam.sabah baktığımda 4 yavrudan birininki duruyor.diğerlerininki ayağından çıkmış.başka nasıl bir uygulama yapmama lazım.lütfen yardım.

radter

Üyemiz
zeki ankara' Alıntı:
arkadaşlar ben süngeri denedim dün akşam.sabah baktığımda 4 yavrudan birininki duruyor.diğerlerininki ayağından çıkmış.başka nasıl bir uygulama yapmama lazım.lütfen yardım.
Arkadaşım aynı problenm bendeed oluyor fakat. Yuvayı günde iki ke kontrol et çıkartanları geri tak. Bu yeterli gelecektir. Yavruda bacak sorununu  erken fark etmen önemli. Bu kontroller sonrası takılı kalan süre sorunun çözümü için yeterli gelecektir.

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
yarabandıda işinize yarıyacaktır arkadaşlar zaten 4-5 gün içinde düzeliyor ayak kısmından değilde baldırlarından olması lazım

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Çetin Bey, Paylaşımınız için Teşekkürler..